You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Türkiye'de Aleviler azınlık sayılmaz'

'Türkiye'de Aleviler azınlık sayılmaz'

Posting Freak
'Türkiye'de Aleviler azınlık sayılmaz'
]'Türkiye'de Aleviler azınlık sayılmaz'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlamalarında konuştu.[Resim: 2.gif]Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik , Hatay'da yaptığı konuşmada yüzde 90'ı Müslüman olan Türkiye'de Alevi lerin azınlık sayılamayacağını söyledi.

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından Antakya Kapalı Spor Salonu'nda "Hz. Ali Gadir-i Hum Bayramı ve Kardeşlik" adlı konferans düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını yapan EHDAV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yeral, ''Hz. Ali Gadir-i Hum Bayramı''nın resmi bayram olarak ilan edilmesi gerektiğini belirterek, "Bizler bazı kendini bilmezlerin istediği gibi okullardaki din derslerinin kaldırılmasını istemiyoruz. Biz dinsiz değil, dindar ama dini dar olmayan teknolojik bir nesilden yanayız. Öte yandan bizler Diyanet Teşkilatı'nın tamamen kapatılmasını değil, günümüzün koşularına göre yeniden yapılandırılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Konferansta yaptığı konuşmada, hükümetinin Alevi açılımını değerlendiren Mili Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik , Alevi liğin İslamiyetin farklı bir yorumu olduğunu dile getirerek, "Farklı inançlara sahip herkesin sorunuyla yakından ilgilenmeye çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, herkesin kendi inancını öğrenmesi konusunda çabamız var. Bu kapsamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alevi vatandaşlarımızla bir araya geldi. Onların problemlerini dinledi. Sadece Alevi lerin değil, tüm vatandaşlarımızın etnik ve kültürel problemlerine çözüm üretmek görevlerimizin en başında yer alıyor" dedi.

Türkiye'de yaşayan Alevi , Sünni, Hristiyan ve Musevilerin gökkuşağının farklı renkleri gibi olduğunu belirten Çelik, "Birbirimize dönüşme mecburiyetimiz yok. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve ay-yıldızlı bayrağın altında yaşıyoruz. Türkiye'de demokrasi standardı 10-20 yıl öncesinden çok farklı. Artık kim neye inanıyorsa göğsünü gere gere söyleyebilir. Çünkü demokrasi herkesin kendi adıyla çağırıldığı bir rejimin adıdır" diye konuştu.

Alevi liğin dünyanın ve Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, "Yüzde 90'ı Müslüman olan ülkemizde Alevi leri azınlık olarak kabul etmiyoruz. Biz bir bütünüz, farklılıklarımız bizim zenginliklerimizdir. Herkesin problemlerine çözüm üretmek boynumuzun borcudur" dedi
[Resim: 181tx4.gif]
''Kuran İmanla Olur.
İman Aşkla Olur,
İnsanı Sevmekle Olur..''


Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.