You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pir Zöhre Ana ve Cemal Dede

Pir Zöhre Ana ve Cemal Dede

Administrator
Pir Zöhre Ana ve Cemal Dede
Merhaba sevgili dostlar,

3 Nisan Çarşamba günü yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi 3 Nisan Hz.Muhammed Mustafa'nın doğduğu gün olarak bizler tarafından türbe ziyaretleri,dualar ve lokmalarla dolu dolu geçmektedir. Ayrıntıya girmeden önce bizlere bu özel günü bildiren Pirimiz,12 İmam Evliyası Zöhre Ana'mızın yüce postuna niyaz ederiz. Hak Muhammet Ali hepimizi bu yüzyılda O'nun sürdüğü yola layık eder inşallah...

O gün İstanbul grubundan Naciye,Gülten abla ve bazı arkadaşlarımızla İstanbul Göztepe'de bulunan Şahkulu Sultan Türbesini ziyarete gittik. Saat 2'ye yetiştiğimiz için öğlen namazımı da orada kıldık ve lokmaları olan dostlarımız lokmalarını dağıttılar. Lokmalar orada bulunan canlara dağıtılırken Cemal Dede ile tanıştık. Tunceli'den gelmiş ve Şahkulu Sultan'ı da ziyaret etmek istemiş. Arkadaşlarımız lokmayı verirken o da kendisini tanıtmış bizler de o kadar yoldan gelen Cemal dede'ye hem bir hoşgeldin hem de yolumuzla alakalı sohbet etmek için yanına gittik ve tanıştık. Cemal dede; temiz giyimli,saçları bembeyaz,ses tonu gayet sakin,konuştuğu zaman insanları kendine dinleten,oturaklı bir kişiliğe ve görünüme sahip.

Cemal dede,sohbetin ilerleyen bölümlerinde Gülten ablaya sizi sanki daha önce tanıyor gibiyim dedi. Sonra Cem vakfında çalıştınız mı diye ekleyince Gülten abla'da hayır dedi. Biz,Pir Zöhre Ana'nın sevenleriyiz... [BZöhre Ana adını duyunca Cemal Dede, niyazını verdi ve yüzünde bir gülümseme meydana geldi.[/B] Zöhre Ana'ya gitmek istediğini ancak daha kısmet olmadığını söyledi. Ayrıca,[BZöhre Ana'nın yaşadıkları bölgeye giysi yardımında bulunduğu söyledi ve bu giysileri kendisinin gariban insanlara dağıttığını anlattı.[/B]

Gülten abla,Cemal dede'ye " İbadetlerimizde bazı dedeler içki içiyorlar.Dem adı altında..." diye bir soru yöneltti.

Cemal Dede,bu soruya içkinin ne yazık ki ibadetlerimizde ve türbe başlarında içildiğini ancak bunun doğru olmadığını söyledi. Ayrıca bununla ilgili yaşadığı bazı olayları bize aktardı.

Sohbette aklımda kalanlar ve benim dikkatimi çeken bölümleri bunlardı.

Cemal dede'nin ellerini öperek sohbetimizi bitirdik.

Hak Muhammet Ali 12 İmam ve Ehlibeyt yolunda bütün dedelerimizin Cemal dede gibi doğruları hiç korkmadan,beni cem evinden uzaklaştırırlar,ekmeğimden olurumun derdine düşmeden bu kutsal yolun savunuculuğunu yapmasını bekliyoruz.

Pir Zöhre Ana'mız " Ben,ocaklara kurban olayım." demektedir. Çünkü, bu ocakların ateşini ancak ve ancak bir Evliya yakar. Evliya gayba girdikten sonra ocakzadeler bu yolu sürmeye gayret etmeli ve ecdadına layık olarak inancıyla,ibadetiyle,söz ve davranışlarıyla toplumunun önünde bir ışık gibi parlamalıdır.

Ocakzade olup ta en temel ibadetimiz olan Ehlibeyt'in Yası Matemlerini tutmayan, Hz.İmam Üseyin aşkına Aşure çorbasını kendi kazancından yapmayıp başında bulunduğu derneğin, vakfın, federasyonun kasasından bunu yapan ocakzadeler var. Tabi bu tiplere ocakzade denirse.

Pirimiz Zöhre Ana'nın bazı konuşmalarında eleştirdiği ocakzadeler iş te bu davranışları sergileyen kişilerdir.
Senior Member
Pir Zöhre Ana ve Cemal Dede
allah ziyaretlerinizi kabul etsin
Posting Freak
Pir Zöhre Ana ve Cemal Dede
Allah'ım Ziyaretinizi , Lokmalarınızı Kabul Etsin. Emeğine sağlık hocam Çok Duygu ve özlü bir Paylaşım Olmuş, Teşekkürler.
Nefsi “Pir”in gölgesinden başka hiçbir şey öldüremez; o “nefs öldüren”in eteğini sımsıkı tut.
''HZ MEVLANA''

ÜSEYİN'in Aşkına Şahitsen, Bu Şahadet Kutlu Olsun... Sen ÜSEYİN'in Aşkı ile Her Dem Diri Kalanlardansın, Ve Sen
'' Aşkın Şehidi'sin!..''
Ben HZ. ÜSEYİN'DEN NASIL YAŞAMAYI VE NASIL ÖLMEYİ ÖĞRENDİM
ÇELEBİ
Posting Freak
Pir Zöhre Ana ve Cemal Dede
İnancı olan kendi kazanır,inanmayanın da kaybedeceği gibi.

İnsanlar evliya deyince yırtık pırtık giyinen,elinde asası olan, duman içinden çıkan kişiler diye bekliyor...

Demekki bahsedilen dede , evliyanın yani Pirimizin yüceliğini farketmiş....Ne mutlu ona...

Farketmeseydi de

Pirimin dediği gibi;

Altının değerini sarraf, Derviş'in değerini Allah bilir....
Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

“Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
[Resim: imza3cp.gif]


Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
(Pir Zöhre Ana)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.