You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Munzur Çayı'nda 15 yıl sonra ilk

Munzur Çayı'nda 15 yıl sonra ilk

Posting Freak
Munzur Çayı'nda 15 yıl sonra ilk
Ferit DEMİR/ TUNCELİ, (DHA)- Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nden doğarak yaklaşık 90 kilometre boyunca akıp Uzunçayır ve Keban Baraj göllerine dökülen Munzur Çayı, aşırı soğuklar nedeniyle 15 yıl aradan sonra buz tuttu.
Munzur Vadisi Milli Parkı içinden geçen ve Uzunçayır ile Keban Baraj göllerini besleyen Munzur Çayı, bölgede etkisini sürdüren soğuk havalar nedeniyle 15 yıl aradan sonra ilk kez buz tuttu. Tunceli kent merkezinde gece hava sıcaklığı eksi 25 dereceyi bulurken, Ovacık ile Pülümür ilçelerinde hava sıcaklılığı geceleri eksi 30 dereceye ulaşıyor.
Yüksek debisine rağmen dondurucu soğuklar karşısında donan Munzur Çayı'nın özellikle Munzur Vadisi'nin bazı bölgeleri ile Tunceli kent merkezinde Gola Çetu'dan başlayarak Dinar Deresi'ne kadar olan yaklaşık 10 kilometrelik kısmı tamamen dondu. Munzur Çayı ile birlikte Munzur Çayı'nın döküldüğü Uzunçayır Baraj gölü de buz tuttu.
Munzur Çayı ve Uzunçayır baraj göllerinin donması, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Danan Munzur Çayı ve Uzunçayır Baraj gölü, fotoğrafseverlerin de ilgi odağı oldu. Munzur Çayı ve Uzunçayır Baraj gölü ile birlikte Tunceli kent merkezinde bir çok mahallenin içme suyu şebekesi de dondu. Uzunçayır Baraj gölündeki bir balıkçı teknesi de donan göl ortasında kaldı.

Gerçek gündem
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.