Pir Zöhre Ana Forum

Tam Versiyon: Munzur Çayı'nda 15 yıl sonra ilk
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Ferit DEMİR/ TUNCELİ, (DHA)- Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nden doğarak yaklaşık 90 kilometre boyunca akıp Uzunçayır ve Keban Baraj göllerine dökülen Munzur Çayı, aşırı soğuklar nedeniyle 15 yıl aradan sonra buz tuttu.
Munzur Vadisi Milli Parkı içinden geçen ve Uzunçayır ile Keban Baraj göllerini besleyen Munzur Çayı, bölgede etkisini sürdüren soğuk havalar nedeniyle 15 yıl aradan sonra ilk kez buz tuttu. Tunceli kent merkezinde gece hava sıcaklığı eksi 25 dereceyi bulurken, Ovacık ile Pülümür ilçelerinde hava sıcaklılığı geceleri eksi 30 dereceye ulaşıyor.
Yüksek debisine rağmen dondurucu soğuklar karşısında donan Munzur Çayı'nın özellikle Munzur Vadisi'nin bazı bölgeleri ile Tunceli kent merkezinde Gola Çetu'dan başlayarak Dinar Deresi'ne kadar olan yaklaşık 10 kilometrelik kısmı tamamen dondu. Munzur Çayı ile birlikte Munzur Çayı'nın döküldüğü Uzunçayır Baraj gölü de buz tuttu.
Munzur Çayı ve Uzunçayır baraj göllerinin donması, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Danan Munzur Çayı ve Uzunçayır Baraj gölü, fotoğrafseverlerin de ilgi odağı oldu. Munzur Çayı ve Uzunçayır Baraj gölü ile birlikte Tunceli kent merkezinde bir çok mahallenin içme suyu şebekesi de dondu. Uzunçayır Baraj gölündeki bir balıkçı teknesi de donan göl ortasında kaldı.

Gerçek gündem