You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim

Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim

Junior Member
Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim
[Resim: S01YQ0lBWDJNRVhlVk06]
Erzincan Tercan8217;dan gelen


[Resim: MEw3OGNmRFRnWk5jak06]
Erzincan8217;ın doğu ucunda yer alan[Resim: cVVfTUZrNnJZYU5MVU06]

Erzincan/Tercan-Aşık İsmail Daimi


[Resim: LXNGdHhISGVpaFZ0ek06]

Erzincan/Tercan-Aşık İsmail Daimi

[Resim: b1JjeHFKQUVCNUVHS006]
Kadın Hükümdar Mama Hatun Türbesi
Kadın Hükümdar Mama Hatun Türbesi
Posting Freak
Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim
Sevgili ruzgargülü bir erzincanlı olarak bizim oraların özlemini resimlerle giderdik.Ellerine sağlık.
Cihana gelmişim Mustafa diye
Atatürk büyüktür sıfat kim ile
Allahın yolunda dervişler ile
Mürşüt kapısıdır Zöhre Ana size


PİR ZÖHRE ANA
Posting Freak
Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim
eline saglık ablacim cok güzel olmus
Posting Freak
Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim
Sevgili EKİN Abimizde Tercanlı diye biliyorumSmile
Bu resimleri görünce sevinicek..
Emeğine sağlık Sevgili RÜZGAR Smile
Posting Freak
Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim
]MAMA HATUN,

Erzincan Tercan İlçesinde bulunan Mama Hatun Türbesi, 1192’de ölen Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yaptırılmıştır. Mama Hatun Saltuklu Beyliğinin başına ll91’de geçen II.İzzeddin Saltuk’un kızıdır.

Türbenin kitabesinde yalnızca mimarının ismi okunmaktadır. Saltuklu Devleti’nin 1202 yılında yıkıldığı dikkate alınacak olursa bu türbe l192-1202 yılları arasında yaptırılmış olmalıdır. Türbenin mimarı Ahlatlı Ebu’n-Nema bin Mufaddal’dır.

Kümbetin yanında kervansaray ,hamam ve bir de mescit bulunmaktadır. Böylece kümbet adeta bir külliye konumundadır.

Mama Hatun Türbesi, dilimli gövdesi, onu kuşatan duvarları ile Anadolu’da benzerine rastlanmayan, mimari yapısı ve planı ile kendine özgün bir yapıdır. Bununla beraber bazı yönleriyle de Ahlat kümbetlerini andırmaktadır. Sarıya yakın kesme taştan iki ayrı bölüm halindeki türbe, son derece itinalı bir işçilikle yapılmıştır. Bölümlerden biri türbe diğeri de onu çevreleyen duvarlardır.

Türbenin ortasındaki ana bölümü yuvarlak bir kuşatma duvarı çevirmiştir. Çevre duvarı 2.50 m. kalınlığında, 13.50 m çapındadır.Yüksekliği 10.50 m.dir. Türbenin kuşatma duvarının içerisine sivri kemerli on üç derin niş açılmıştır. Bu nişler büyük olasılıkla daha başka lahitlerin buraya konulması için düzenlenmiştir. Bu duvarlardan daha da yüksek olan köşelerinde ince uzun sütunçelerin yer aldığı çevre duvarının batısındaki portalin solundaki küçük nişe bir çeşme yerleştirilmiş, sağına da merdivenin girişi yerleştirilmiştir. Giriş portali yuvarlak kemerli olup, yonca yaprağı biçiminde bir niş içerisine yerleştirilmiştir.Girişin üzeri mukarnas dolgular, geometrik motifler, dilimli rozetler ve düğüm motiflerine son derece ahenkli olarak burada yer verilmiştir.

Abidevi görünüşlü, kare kaide üzerindeki kümbet çevre duvarlarının ortasında iki katlı olarak yer almaktadır. Yuvarlak türbenin üst köşeleri pahlanarak sekizgene dönüştürülmüştür. Mama Hatun’un gömülü bulunduğu kare planlı mumyalık kısmına dört basamaklı bir merdivenle inilmektedir. Bu bölümün üzeri çapraz tonozla örtülmüştür. Burada ayrıca on bir mezar bulunmaktadır. Mumyalığın üzerindeki mekan 13.15 m. çapındadır. Üzeri tonoz örtülüdür. Üst kat mescide ayrılmış olup yedi basamakla buraya çıkılmaktadır. Türbenin içerisini aydınlatan mazgalların çevresi üzüm salkımları ve rozetlerle bezenmiştir.

Türbenin silindirik gövdesinin üzeri dilimli konik bir külah ile örtülüdür. Bu külah kümbetin gövdesi ile tam bir uyum içerisindedir.
Senior Member
Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim
Mama Hatun Türbesini, geçen hafta Pazartesi günü Ekin'le beraber ziyaret ettik. Gördüğüm en görkemli ve günümüze kadar sağlam kalan bir kaç yerden biri olduğunu düşünüyorum.
Cevheri satalım Zöhre Ana’dan
Dervişler ayrılmaz hüsnü rızadan
Kerbela sözleri döker Hüda’dan
Sen seni bilmezsin bilir yaradan
Member
Erzincan Tercan İlçesinden Birkaç Resim
geçtigimiz yaz tercana mamahatun türbesini ziyarete bende gittim. fakat türbe hakkında tam bilgi alamamıştım .ve merak ediyordum sayenizde bende bu konuda bilgilenmiş oldum teşekkür ederim.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.