You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

En iyi yönetim şekli: Cumhuriyet

En iyi yönetim şekli: Cumhuriyet

Administrator
En iyi yönetim şekli: Cumhuriyet…
[COLOR="#000000"]Cumhuriyet, ulusun, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimidir.

Demokratik düşünürler cumhuriyetin en ideal şeklini; çok partili bir siyasi hayata, genel seçimlerle işbaşına gelmiş ve bu seçilen kişilerin çıkardığı kanunlarla idare edilen, tarafsız ve hiçbir zümreye ayrıcalık tanımayan, özgür ve demokratik bir devlet şeklinde tarif ederler.

Cumhuriyet ilk olarak ABD’de 4 Temmuz 1776’da, Fransa’da ise 1789’da ilan edilmiştir.

Türkiye’de Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te ilan edilmiş ve anayasamızın 1. Maddesinde ’Türk Devleti bir Cumhuriyettir.’ ifadesi ile belirtilmiştir. Ayrıca bunun değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğini de hükme bağlamıştır.

Ülkemizde milletvekilleri 4 yılda bir, cumhurbaşkanı ise 5 yılda bir seçimle seçilir.

Terakki Vakfı Okulları öğrencilerinden Elif Gürakan, ’Cumhuriyet Olmasaydı’’ isimli kompozisyonunda cumhuriyetsiz bir hayatı bakın nasıl tanımlamış:Cumhuriyet olmadan bir gün bile belki de çok zor olurdu. Önce bir erkek için bir günün nasıl geçtiğine bakalım. Sabah kalktınız ve okula gideceksiniz. Giyinmek için dolabınızı açtığınızda, dolabınızda fesler, şalvarlar ve eski tişörtleri buluyorsunuz çünkü cumhuriyet daha ilan edilmemiş, dolayısıyla kılık kıyafet de yapılmamış. Kıyafetlerinizi giyinip kahvaltı yaptıktan sonra okula gidiyorsunuz. Sınıfta hiç kız yok çünkü kızların okuma hakkı yok. Ders başlıyor. Çocuklardan biri bir konu hakkında kendi fikirlerini belirtiyor. Öğretmen ona çok kızıyor ve falakaya yatırıyor. Siz çok şaşırıyorsunuz. Öğretmenin neden falakaya yatırdığını çok merak ediyor ve yanınızdaki kişiye soruyorsunuz. Onun cevabı ise şöyle oluyor:

’Bu ülkede kolay kolay kendi fikirlerini ifade edemezsin. Burada padişahın dedikleri olur. Padişahın verdiği emre göre burada kimse kendi fikirlerini ifade edemez.’

Cumhuriyet olmadan bir erkek için bir gün çok zor geçiyor. Peki ya bir kız için? Bir kız olarak uyandığınızı düşünün. Dolabınızı açıyor ve simsiyah bir çarşafla karşılaşıyorsunuz. Onu giymek zorundasınız çünkü başka seçeneğiniz yok. Okula gidemiyor ve sokağa yanınızda bir erkek olmadan çıkamıyorsunuz. Bu yüzden eve tıkılıp kalmak zorundasınız. Bütün gün temizlik yapıp yemek pişiriyorsunuz. Akşam babanız eve geldiğinde söylediği lafları duyuyorsunuz: ’Kızı alacak bir oğlan buldum. Hem de bayağı başlık parası verecek.’ Korkunç! Siz daha 13 yaşındasınız ama evlenmeye mecbursunuz. İşte bu nedenler yüzünden bir kız açısından da bir erkek açısından da cumhuriyetsiz geçen bir gün çok kötü olurdu.

Yönetim şeklimiz cumhuriyet olmasaydı, demokratik toplum olamazdık. Hak ve özgürlüklere sahip olamazdık. Bizi yöneten insanları özgürce seçemez, istediğimiz şekilde yaşayamazdık’ ve daha nicesi’ Sahip olduğumuz hazineyi ve onun emanetçisini unutmamalıyız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Türk milletinden aldıkları güçle kurdukları ve aziz milletimizin 90. yılına ulaştırdığı Türkiye Cumhuriyeti, biz gençlerin Atalarımızdan aldığı ışıkla ilelebet yaşatılacaktır.Özetlemek gerekirse, Cumhuriyet olmasaydı;

1- Seçme-seçilme hakkımız olmayacak, padişahın verdiği keyfi kararlara uymak zorunda olacaktık.

2- Padişahın soyundan gelenler ayrıcalıklı ve üstün olacaktı.

3- Ekonomik , sosyal , kültürel ve siyasi alanda bir başka devletin himayesinde olacağımızdan başka ülkeler tarafından sömürülecektik.

4- Şeriat sistemi uygulanacaktı; kadınlarımızın hakları tamamen yok sayılacaktı. Şeriatın izin vermediği şekilde giyinemeyeceklerdi. Eğer bu kurallara uymaz ise kırbaç cezasına çarptırılacaktı. Okula gidemeyecekler, çocuk denecek yaşta evlendirileceklerdi.

Kısacası çok değil 90 yıl önce Cumhuriyet kurulmasa idi, şimdi özgürlüğümüz , eğitim durumumuz, kişisel refah seviyemiz , Türk kimliğimiz , kişisel haklarımız , kadınlarımızın ve bireysel eşitliğimizin hiç biri olmayacaktı.

Bu vesile ile Cumhuriyetimizi kuran Yüce Atatürk’e ve silah arkadaşlarına bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşaması için üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yapacağımıza söz veriyoruz.

yumurtaliekmek.com/en-iyi-yonetim-sekli-cumhuriyet/
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Posting Freak
En iyi yönetim şekli: Cumhuriyet…
Cumhuriyet akla mantığa ve de insanların özgürlüklerine dayanan bir yönetim sistemi olduğundan demokrasi ile de taçlandırıldığında insanların en rahat katılım sağlayarak ülke yönetiminde söz sahibi olabileceği bir yönetim şeklidir...

Cumhuriyet yönetimi saltanat ve hilafeti ret ettiği için insanların eşit ve özgür yaşamlarını esas alarak bireylerin daha sağlam temeller üzerinde bir gelecek kurmasını sağlar...

Bize böyle bir Cumhuriyeti sağlayan ve armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e milletçe şükranlarımızı sunarak Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun diyoruz...
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.