You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bu canlıları hiç bilmiyorduk!

Bu canlıları hiç bilmiyorduk!

Posting Freak
Bu canlıları hiç bilmiyorduk!
[B]]Bu canlıları hiç bilmiyorduk! [/B]


Antartika Yarımadası'nda 1224 yeni canlı türü keşfedildi, buzullarla kaplı suların altındaki hayat şaşırtıyor...

Antartika'da hem kara hem de denizin derinliklerinde yapılan keşiflerle 1224 yeni canlı türü tespit edildi.

İngiliz Antartika Araştırma Ekibi ve Hamburg Üniversitesi su altı araştırma ekibinin bulduğu sonuçlar çok ilginç. Hem buzulların üstünde hem de denizin 1500 m kadar derinliklerinde yapılan araştırmalar şimdiye kadar bilinmeyen yeni yaşam formlarıyla da tanışılmasını sağladı. Galapagos Adası'nda ise türünün tek örneğini orda barındıran canlılar yaşıyor.

Bulunan yeni deniz türlerinin arasında bir çok kabuklu, solucan, yumuşakça ve kuş var. Ayrıca karada yürütülen araştırmalar sayesinde, bölgenin 100 yıl öncesine kadar dayanan bitki örtüsüne dair yeni keşifler de yapıldı.

23 araştırmacıdan oluşan ekip, elde edilen tüm bu bulguların ve yeni keşiflerin hayvan ve bitkilerin iklim şartları doğrultusunda nasıl bir evrim geçirdiklerini de ortaya çıkarabileceğini söylüyor. Çünkü, şimdiye kadar bilinen türlerle çok fazla benzerlikleri de olsa, bazı türler Antartik bölgesine özgü farklı yapıları ile dikkat çekiyor.

[Resim: aufzeichnenjx5.jpg]

Son 50 yıl içinde Antartik Okyanusu'nun sıcaklığı 1°C, Atmosferin sıcaklığı ise 2,5°C arttı. Dünyanın genelindeki ısınma problemi bu bölgedeki bir çok farklı yapı ve türün de ortaya çıkarılmasına olanak sağladı.
Araştırma grubunun lideri ve yazar Dr David Barnes, küresel ısınma nedeniyle, bu yeni keşfedilen türlerin gelecekte ne gibi tepkiler ortaya koyacağı incelebilir ve anlaşılabilirse, bilim dünyası adına doğanın bunca merak edilen gizemli yapısına cevaplar verilebilir şeklinde konuştu.

[COLOR=#990000]50 TANE YENİ CANLI
Bulunan 1224 türün 50'si daha önce yeryüzünde hiç bir şekilde karşılaşılmamış canlılar. Kalanlar ise farklı bölgelerde benzerleri yaşayan ancak, iklim şartları nedeniyle değişime uğramış türler.

Deniz Canlılarının Demografisi adlı 2000 yılında başlamış bir çalışmanın kollarından birini oluşturan Antartika Araştırması gelecek için çok farklı sonuçlara gebe görünüyor.
[Resim: 181tx4.gif]
''Kuran İmanla Olur.
İman Aşkla Olur,
İnsanı Sevmekle Olur..''


Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.