You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aleviliğin gizli bir tarikatı puridilik

Aleviliğin gizli bir tarikatı puridilik

Posting Freak
Aleviliğin gizli bir tarikatı puridilik
ALEVİLİĞİN GİZLİ BİR TARİKATI PURÎDÎLİK

ismail onarlı


Puridilik; Alevi tasavvufu içinde; Bektaşilik gibi gizli bir tarikattır. Purud-purut-pur kelimesi köken olara Hititçe’dir. Purud kelimesi Hititçe’de tapınakların yapıldığı killi (tuğla, tandır veya fırın yapılan) toprağa verilen addır. Alevilikte ise, Purud, turap olma, yüzü toprakta yerde olma, sevgi dolu olma, pozitif enerji sahibi, gönüllerin sultanı müdrik ve akıllı adam yolu, insanlık yolunda olma anlamındadır. Hititçe’den Kürtçe’ye aynen geçen kelime düşkün, toplumdan dışlanmış anlamında kullanılmıştır. Melamilik gibi kınanmış, aşağılanmış anlamındadır.

Kabul edip etmeyelim ya da beğenip beğenmeyelim: Bazı araştırmacı yazarların dediği gibi, Alevilik sadece “Heterodoks İslam” değildir, “Heteri İslam”ı da içermektedir.

Puridilik aile kurumunu inkar eder, yerine tüm Purudi Tarikatı üyelerini ya da belli dar bir grup seksiyonunu üyelerini kapsayan bir yapıyı yerine ikame eder.

Puridiler “Kırklar Cemi”nde olduğu gibi kadın erkek eşitliğini ve birlikteliğini temel alırlar. Dede-Talip ilişkisi purudilerde yoktur. Tek düzlemde herkes eşit ve kardeştir. Nefis yoktur, bireyselliğinin yerine biz vardır. Purudiler belirli bir yaş (en az 40) sınırının üstünde “İnsan-ı Kamil”lerden oluşmaktadır. Hz. Muhammed’e 40 yaşında peygamberlik verildiğinden ve sıra ile Kur’an ayetleri nüzul ettiği için, puridi yaşı da en az 40 olarak belirlenmiştir. “Kırklar Cemi”ne 17 kadın 23 erkek katıldığı için puridi ayinine de eşleri ile birlikte üyeler iştirak etmektedirler. 20 Milyonu aşkın ülkemizde Alevi kitlesi içinde Puridiler sayısal olarak çok az bir kitledir. Bizim görüştüğümüz kişiler; Sinemil Aşireti ve Baba Mansur gibi Ocaklarının talip, sofu, rehber, şeyh ve dedelerinden bazıları ile Sıraç-Anşabacılılar’dan bazıları bu gizli tarikattandır.

“Tenasûh”, “hulul”, “don değiştirme”, “Enel-hak”, “Vahdet-i Mevcud” gibianlayışlardan, hatta “panteizm”dendaha da ileri giderek, kendilerini“görmediğim Tanrıya tapmam”diyen ve insan varlığını temel alan “Heteri İslam” olan puridiler; “ulûhiyyet” iddiasıyla, bugünkü (19. yüz yıldan itibaren) dünyada ki insanların Hakikat Kapı’sında olduklarını söyleyerek, kendi bedenleri ve özleri ile Tanrıyı özdeşleştiren bu topluluğun tahminen 1000-1500 kişi tarikat üyesi vardır. Ünlü ozan Meluli Baba bir Puridi dervişiydi.

Sonuç olarak; Heteri bakış açısı, anlayışı ve uygulaması; Sünni tarikatlarda da vardır. Puridiler Alevi cemaati içinde oran olarak çok az, cüzi sayıdadırlar. Böylesi bir zümrenin olması da doğaldır.

saygılar...

alıntıdır
Bir ismi Ali’dir bir ismi Veli
Onlar nurdan dogdu nurudur nebi
Eveli ahiri yaratan Ali
Simdi de geziyo Zöhre Ana dili
Pir Zöhre Ana
Posting Freak
Aleviliğin gizli bir tarikatı puridilik
Ne duydum, ne gördüm, na de şahit oldum.
Temelsiz, mesnetsiz, yolsuz, pirsiz bir düşünceyi Alevilik içinde gösterme vicdansızlığı düşmanca bir tutumdur.
Görmediği tanrıya inanmam diyecek, 40 yaşını geçen insanı kamil sayılacak, dede yok talip yok üstüne üstlük Aleviliğin bir parçası olacak.
Tanıdığım Baba Mansur Ocağından insanlar var. Hiç de böyle bir şey duymadım kendilerinden. Ocağına pirine bağlı Allah'a inanan insanlar.
Alevilik Heterodoks islamdır, yok olmadı Heteri İslamdır, olmadı yaşam tarzıdır- felsefedir.
Dikkatinizi çekmiştir.
Aleviliği bilmeyenler Alevilik üstüne ne çok kalem oynatıyorlar.

Alevilik içinde gizlenen yolsuzlar- nursuzlar belki vardır.

Fakat Aleviliğin içinde gizli hiç bir şey yoktur.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.