You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

1.Ders : Flash’ı Başlatmak Ve Dosya Açmak

1.Ders : Flash’ı Başlatmak Ve Dosya Açmak

Administrator
1.Ders : Flash’ı Başlatmak Ve Dosya Açmak

Öncelikle Flash’ı başlatalım. Bu yapmak için Başlat > Tüm Programlar > Adobe Flash CS3 komutunu seçin.

Flash’ı ilk kez çalıştırdığınızda standart dosya şablonları, eğitimler ve diğer kaynaklarla bağlantı sağlayan bir açılış “Merhaba Ekranı” karşılaşacaksınız. Bu ekranda daha önceden hazırlanmış olan Flash dokümanlarını(FLA) açabilir, yeni Flash dokümanları oluşturabilir, mevcut Flash şablonlarından yeni dokümanlar oluşturabilir ve Adobe web sitesine giderek yeni ders içeriklerini görebilirsiniz.

Çalışma Alanını Tanıyalım

Adobe Flash uygulamasının çalışma alanı, ekranın en üst kısmında bulunan komut menülerinin yanı sıra filmlerinizi düzenlemek ve bunlara yeni öğeler eklemek için kullanabileceğiniz birçok araç ve paneli de içerir. Animasyonunuz için gereken tüm nesneleri Flash’ta oluşturabilir veya Adobe İllüstratör, Adobe Photoshop, Adobe After Effects ve diğer uyumlu uygulamalarda oluşturduğunuz öğeleri Flash’a aktarabilirsiniz.

Varsayılan durumda Flash ekranında menü çubuğu, Zaman Çizelgesi, Sahne, Araçlar paneli, Araçlar denetçisi ve diğer birkaç panel görüntülenir. Flash’ta çalışırken panelleri açabilir, kapatabilir, sabitleyebilir, ayırabilir ve ekranda taşıyabilirsiniz. Varsayılan çalışma alanına dönmek isterseniz, Sahne’nin hemen
üzerinde yer alan düzenleme çubuğundaki Çalışma Alanı menüsünden Varsayılanı seçin.

[Resim: fla1pd8.jpg]

]Sahne [/color]

Flash’taki Sahne, tıpkı gerçek bir sahne gibi, izleyenlerin oynatılan bir filmi görmesini sağlayan alandır. Sahne, ekranda görüntülenen metinleri, resimleri ve videoları içerir.

Belirli öğeleri Sahne’nin içine veya dışına taşıyarak bu öğelerin Flash filmlerinizin oynatılacağı Web tarayıcısının penceresinin veya Flash Player’da bulunan dikdörtgen şeklindeki alanın içine girecek ya da dışına çıkacak şekilde hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Öğeleri Sahne’nin üzerine yerleştirmek için ızgaradan, kılavuzlardan ve cetvellerden faydalanabilirsiniz. Sahne’nin etrafındaki çalışma alanını görmek için Yakınlaştırma aracını ( ) kullanarak görüntüyü uzaklaştırabilir.

Sahne’yi, tümüyle uygulama penceresine sığacak şekilde ölçeklemek isterseniz

Görünüm > Büyütme > Pencereye Sığdır komutunu seçin. Sahne’nin hemen üzerinde bulunan açılır menüdeki görünüm seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

]Zaman Çizelgesi [/color]

Zaman, filmlerde olduğu gibi Flash belgelerinde de kareler yardımıyla ölçülür. Film oynatılırken oynatım kafası Zaman çizelgesi’daki kareler boyunca ilerler. Farklı karelerde Stage’deki içeriği değiştirebilirsiniz. Bir karenin içeriğini Stage’de görüntülemek için oynatım kafasını Zaman Çizelgesi’nde bu karenin üzerine getirin. Zaman Çizelgesi’nin en alt kısmında, seçilen karenin numarası, geçerli kare hızı (saniyede oynatılan kare sayısı) ve filmde o ana kadar geçen süre belirtilmektedir.

[Resim: fla2lf0.jpg]

Zaman Çizelgesi’nde ayrıca, çalışmanızı organize etmenize yardımcı olacak katmanlara da yer verilmiştir. Katmanları , üst üste yığılmış çeşitli film şeritleri olarak düşünebilirsiniz. Her katman, Sahne’de görüntülenen farklı bir resmi içerir. Diğer katmanlardaki nesneleri etkilemeden bir katmanda yeni nesneler çizebilir veya mevcut nesneleri düzenleyebilirsiniz. Katmanlar, Zaman Çizelgesi’nde göründükleri sırayla üst üste yığılır, dolayısıyla Zaman Çizelgesi’nde en alt katmanda yer alan nesneler, Sahne’deki yığının en altında yer alırlar. Katmanları gizleyebilir, görüntüleyebilir, kilitleyebilir ve kilitlenmiş katmanların kilidini açabilirsiniz. Her katmanın sahip olduğu kareler benzersizdir, fakat kareleri sürükleyerek aynı katmanda farklı bir konuma taşıyabilir veya başka bir katmana kopyalayabilir ya da taşıyabilirsiniz.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.