You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

YTB’den Tunceli’de Avrupa'da Alevilik Konulu İstişare Toplantısı

YTB’den Tunceli’de Avrupa'da Alevilik Konulu İstişare Toplantısı

Administrator
YTB’den Tunceli’de Avrupa'da Alevilik Konulu İstişare Toplantısı
YTB’den Tunceli’de Avrupa'da Alevilik Konulu İstişare Toplantısı


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Tunceli Valiliği ve Munzur Üniversitesi tarafından Tunceli’de, "Avrupa'da Alevilik" konulu istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda Avrupa’da ve dünyanın dört bir yanında yaşayan Alevi vatandaşlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik yapılan faaliyetler ele alındı.

[COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] [Resim: 1.jpg]

[COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Tunceli Valiliği, Munzur Üniversitesi tarafından Tunceli’de, "Avrupa'da Alevilik" konulu istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, YTB Başkanı Abdullah Eren, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Alevi inanç önderleri, STK temsilcileri ve akademisyenler katıldı. [COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] Avrupa’da Alevilik İstişare Toplantısı’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, YTB tarafından yurt dışında yaşayan vatandaşların kültürlerinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında faaliyetler yürütüldüğünün altını çizdi.

[COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] [Resim: 2.jpg]

[COLOR=#505050]ÇOK ÖZEL BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ [COLOR=#505050][FONT=DINProRegular]

[COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] Tarihimizi, geçmişimizi, kültürümüzü ve bütün zenginliklerimizi anlatabilmenin ve anlayabilmenin önemine değinen Çam, ’Balkanlara, Türkistan’a, Orta Asya’ya, Kerbela’ya, Irak topraklarına ve Orta Doğu’nun çeşitli bölgelerine bakıldığında Anadolu’nun bütün terkiplerini görüyorsunuz.

Apayrı coğrafyalar ve bölgeler ama herkesi bir arada toparlıyor, karıştırıyor bir ediyor. Çok özel bir coğrafyada yaşıyoruz.’ dedi. [COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] ’Avrupa’daki değerlerimizi ne şekilde bir asır koruyacağız?’ sorusunu soran Çam, şunları kaydetti: ’Amerika’ya göç etmiş Sicilyalılar, İtalyanlar 150 yıl sonra orada kendi kültürlerini muhafaza ederken biz acaba Avrupa’daki değerlerimizi ne şekilde bir asır koruyacağız.

Avrupa’da yabancı düşmanlığının, din ile bağlantılı çatışmalarının yaşandığı, en son ise geçtiğimiz aylarda Afganistan’da yaşanan hadiseler’ Yemen’e baktığımızda bir şekilde inanç noktasındaki ayrışmaların, bir şekilde siyasetin çatışma malzemesine dönüştürerek kullanıldığı dünyada bizim bir Anadolu kültürümüz ve İslam’a bakış açımız apaçık bir şekilde durmaktadır.

’ [COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren ise YTB olarak ’Nerede bir vatandaşımız varsa oradayız’ düsturuyla, Avrupa’da ve dünyanın dört bir yanında yaşayan Alevi vatandaşları her anlamda desteklediklerini kaydetti.

[COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] [Resim: 3.jpg]

[COLOR=#505050]ALEVİ VATANDAŞLARA YÖNELİK ONLARCA FAALİYET [COLOR=#505050][FONT=DINProRegular]

[COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] 2019 yılına kadar Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen yurt dışına Alevi inanç önderlerinin gönderilmesi sürecinin takibinin yaklaşık 3 yıldır YTB tarafından yapıldığını söyleyen Eren, ’Bunun yanında alevi derneklerine eğitimciler sağladık. Türkiye'de Alevi Toplumu için önem arz eden inanç merkezlerinin yurt dışındaki Alevi gençler tarafından ziyaret edilmesine destek verdik. Yurt dışındaki Alevi STK’larımıza Türkçe eğitim desteğinden, fiziki kapasitelerini geliştirmek amacıyla tefrişat desteği sunulmasına kadar çalışmalar yürüttük. Muharrem ve Hızır ayları gibi vesilelerle yurt dışında yaşayan Alevi Canlar tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin desteklenmesi faaliyetlerinde bulunduk. Kültürel faaliyetlerin yanı sıra, yurtdışında Alevilik ve Bektaşilik üzerine akademik anlamda çalışan ya da çalışmak isteyen insanlarımızla Türkiye’de bu konuda araştırmalar yapan akademisyenlerimizi bir araya getirdik’ şeklinde konuştu.

[COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] YURT DIŞINDA YAŞAYAN ALEVİ GENÇLERİN EĞİTİMLERİNE DESTEK

[COLOR=#505050][FONT=DINProRegular] Nisan ayı içerisinde Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile Alevi-Bektaşi Kültürü Tezli Yüksek Lisans Programı alanında iş birliği protokolünü imzaladıklarını aktaran Eren, Öte yandan, ’Biz Birlikte Güçlüyüz’ anlayışı çerçevesinde, pandemi öncesinde, 2019 yılının Eylül ayında Köln’deki aşure programında Alevi dernekleri ve vatandaşlarla beraber buluştuğunu belirtti.

Tüm bunların yanında ise yurt dışındaki Alevi vatandaşlarını, YTB tarafından icra edilen eğitim hareketlilik ve burs programlarına başvuru yapmaları noktasında teşvik ettiklerini ifade etti.

Yurtdışında yürüttükleri faaliyetlerin ve gerçekleştirdikleri ziyaretlerin yanında yurt içindeki Alevi kurumları ve inanç önderleriyle de bir araya gelip görüşmeler yaptıklarını dile getiren Eren, ’Ülkemizdeki Alevi inanç önderlerimizden ve STK temsilcilerimizden gelen talep ve önerileri dikkate alıyoruz’ dedi.

[B]KAYNAK: [/B[U]RL]https://www.ytb.gov.tr/haberler/ytbden-tuncelide-avrupada-alevilik-konulu-istisare-toplantisi[/URL]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.