You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yoksul vatandaşa 6 müjde

Yoksul vatandaşa 6 müjde

Posting Freak
Yoksul vatandaşa 6 müjde
Devletin yoksullara yaptığı yardımlar silbaştan değişiyor. Buna göre, yoksul aileler prim ödemeksizin genel sağlık sigortasından yararlanacak. Kira yardımı yapılacak, çocuklara 40 YTL destek verilecek. Üniversite mezunu genç 10 bin YTL iş kurma kredisi alacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hazırladığı yeni tasarı taslağı ile devletin yoksullara yapacağı tüm yardımlar tek çatıda toplanacak. Böylece tüm kamu kurumlarıyla belediyelerin yapacağı her türlü yardımlar tek merkezden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

SINIR 320 YTL

Yeni sistemde yoksul aileler ihtiyaç durumlarına göre bölümlere ayrılacak. En yoksul aileye devletin yapacağı tüm yardımların toplamı hiçbir şekilde brüt asgari ücretin yarısını yani 319 YTL 35 YKr’yi geçemeyecek. Bu limitten özürlü ailelerle üniversite mezunlarına verilecek kredi dahil edilmeyecek. Bakanlar Kurulu’na bu tutarı iki katına kadar artırma yetkisi verilecek.

[COLOR=#990066]GENEL SAĞLIK SİGORTASI
Yoksul aileler prim ödemeksizin genel sağlık sigortasından yararlanacak.

ÖZÜRLÜYE DESTEK
Özürlü çocuğu olan ailelere yardım yapılacak. Bu yardımların sınırı yok.
[COLOR=#990000]ÇOCUK YARDIMI

18 yaşına kadar, kız çocuklarına 40, erkek çocuklarına 30 YTL yardım yapılacak. Paralar anneye teslim edilecek. Bu paralar çoğunlukla gıda için kullanılacak.
[COLOR=#990066]KİRA YARDIMI
Yoksul ailelere kira yardımı yapılacak. Yakacak, giyecek ve yiyecek için nakit para verilecek
İŞ KURMA YARDIMI
Yoksul ailelerin üniversite mezunu gençlerine 10 bin YTL iş kurma yardımı yapılacak. 10 genç biraraya gelip 100 bin YTL ile bir iş kurabilecek.
TEMBELLİK DEĞİL ÜRETİM

Yardımlar, yoksul ailelerin tembelliğe alışmaması için asgari ücretin yarısıyla sınırlandırılacak. Bir taraftan yardımlar düşük tutularak, diğer yandan da aile fertlerine meslek edindirme destekleri verilerek ailelerin yoksulluğa sığınıp sürekli devletten destek beklemek yerine, iş sahibi olmaya çalışmaları teşvik edilecek.

Yetkililer, “Yardımlar asgari ücret seviyesine yaklaşınca insanlar, ‘çalışsam zaten asgari ücret alacağım. Yattığım yerden zaten bu gelire kavuşuyorum’ deyip iş aramıyorlar” dedi.

GEREKİRSE KÖMÜR YARDIMI

Yeni yardım sistemiyle kömür yardımı uygulaması sona erecek. Devlet sadece olağanüstü kış şartları ve benzeri gibi nedenlerle geçici durumlarda kömür yardımı yapabilecek. Taslağın Bakanlar Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında kömür yardımının özel olarak ele alınması bekleniyor. Tüm bu çocuk, barınma, geçinme yardımları toplamı asgari ücretin yarısını geçemeyecek.
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.