You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Posting Freak
Yılbaşı kutlamak günah mı?
Yılbaşı kutlamak ve Noel
Sual: Yılbaşı ile Noel hakkında bilgi verir misiniz? Yılbaşı kutlanır mı?
CEVAP
Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur.

Din kitaplarında buyuruluyor ki:
Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer.

Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hıristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hıristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem vermemelidir.

Yalnız Hıristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz.

Noeli kutlamak asla caiz değildir. Bir zaruret olursa, caiz olur. Mesela devletlerarası protokolde zaruret olduğu için kutlamak caiz olur. Fakat, Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslümana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek günah değildir. Yahut, (yeni yılın kutlu olsun) diyene, (seninki de kutlu olsun) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır!

Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır! Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek uygun değildir. Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye değer veriyormuş gibi hareket etmek doğru değildir. Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır!

Sual: Hıristiyanların dini bayramı olan Noel gecesi ne zamandır?
CEVAP
İsa aleyhisselam, dünyada az kalıp göğe çıkarıldığından, kendisini de ancak 12 havari bilip, İseviler az ve asırlarca gizli yaşadıklarından, Noel gecesi doğru anlaşılamamıştır. 25 Aralık, 6 Ocak veya başka bir gündür. Kesin değildir. (Takvim-i Ebüzziya)
Miladi yıl, en az 300 yıl noksandır. Çünkü İsa aleyhisselam ile Muhammed aleyhisselam arasındaki zaman, bin yıldan az değildir. (Burhan-ı kat’i)

İsa aleyhiselamla Muhammed aleyhisselam arasında, 963 yıl vardır. (Mevahib-i ledünniyye)
Miladi yıl, Müslümanların hicri senesi gibi doğru ve kesin olmayıp, günü de, senesi de yanlıştır. (S. Ebediyye)

Sual: Hıristiyanlar, Hazret-i İsa’nın yılbaşında geleceğine inandıkları için mi yılbaşını kutluyorlar?
CEVAP
Hıristiyanların, Hazret-i İsa’nın yılbaşında geleceğine dair bir inanışları yoktur. Onlar Hazret-i İsa’nın çarmıhtan öldüğüne inanırlar. (İnsanları günahtan kurtarmak için Tanrı, oğlu İsa’yı öldürdü) derler. Bazen İsa aleyhisselam için (Oğul Tanrı) bazen de (Tanrı üçtür. Üç tanrı birdir) derler. Bu saçmalıklar da İncillerde yapılan tahrifattan ileri gelmektedir. Hıristiyanların eğlenceleri, Noel Baba dedikleri hayali varlık içindir.

Kur'an-ı kerimde, Nisa suresinin 157 ve 158. âyet-i kerimelerinde, İsa aleyhisselamın öldürülmediği, öldürülen [Çarmıha gerilen] kimsenin başka birisi olduğu, İsa aleyhisselamın göğe kaldırıldığı bildirilmektedir. Al-i İmran suresinin 54. ve 55. âyetleriyle, başka surelerde de bu hususta bilgi vardır. İsa aleyhisselam, Hazret-i Mehdi [ve Deccal] zamanında gökten inecektir. (Mektubat-ı Rabbani c.2, m.67)

Bu husustaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle:
(Ruhum yed-i kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, Meryem’in oğlu İsa, adil bir hakem olarak aranıza inecek, haçı kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracak, İslam’dan başka şeyi kabul etmeyecektir.) uhari]
[B]
(Vallahi Meryem’in oğlu adil bir hakem olarak inecek, haçı parçalayacak, domuzu öldürecek, kin, nefret ve haset ortadan kalkacaktır.)
[Müslim]

(İsa inecek, İslamiyet yolunda savaşacaktır. Onun zamanında Allahü teâlâ, müslümanlardan başka herkesi helak edecektir. Deccal da helak olacaktır. İsa, kırk yıl yeryüzünde yaşayacak, sonra ölecektir. Cenazesini müslümanlar kaldıracaktır.)
[Ebu Davud]

(İsa benim yanıma gömülecektir.)
[Tirmizi]

[AÇIKLAMA: Hadis-i şeriflerde geçen, Domuzu öldürecek demek, domuz avına çıkacak demek değildir. "Domuz eti yemeyi yasaklayacak" demektir. Haçı kıracak, yani Hıristiyanlığı kaldıracaktır. Başka bir hadis-i şerifte (Mizmarları kıracak) buyurulmuştur. Yani her çeşit çalgıyı yasak edecektir.]

Sual: Miladi yılbaşında tebrik kartı satmak caiz mi?
CEVAP
Evet.

Sual:
Yılbaşında hıristiyanlara tebrik kartı yazmak caiz mi?
CEVAP
Yılbaşı için caiz, Noel için caiz değildir.

Sual: Bir hıristiyan Noel gününde, öncesinde veya sonrasında Noel maksadı ile bir müslümana (arkadaşına veya akrabasına) hediye verse, bu müslümanın bu hediyeyi alması ve kullanması caiz olur mu?
CEVAP
Noel maksadı ile verilmez yılbaşı maksadı ile verilmiştir. Noele saygı gösteren kâfir olur.

Verilen hediyenin mahzuru olmaz. Yiyecek ise yılbaşından iki üç gün sonra yenebilir.

Sual:
Yılbaşında bazı aileler evlerinde TV izleyip, aile efradlarıyla oturup vakit geçiriyorlar, yiyip içiyorlar. Bunlardan haram işleyenlerin (mesela içki içen oynayıp zıplayan, piyango çeken, tombala oynayan falan) kâfir olma tehlikesi var mıdır? Bunları yapmadan normal aile görüşmelerini bu güne denk getirmenin bir mahzuru olur mu?
CEVAP
Kâfir olmak, niyete bağlıdır. Kâfirlerin Noelini kutlamak niyetiyle ise küfür olur. Yılbaşı eğlencesi şeklinde olursa küfür olmaz. Elbette içki, kumar ise zaten haramdır.

Sual:
Yılbaşını yeni yıl geldi diye kutlayan, hediyeleşen, sevinen Müslüman kâfir olur mu?
CEVAP
Niyetleri önemli, yeni bir yıl geldi diye sevinip hediyeleşirlerse küfür olmaz.

Sual: Bir başkasının bu geceye özel olarak pişirdiği mubah yemekleri (hindi gibi) yemek uygun mu?
CEVAP
Özel yiyecekleri o gece yemek mekruh olur. Birkaç gün sonra yemekte mahzur olmaz.

Sual:
Hicri şemsi ve kameri yılbaşı ne zaman başladı?
CEVAP
16 Temmuz 622 de başladı. 1 Muharrem yılbaşı oldu. Hicri şemsi yılbaşı ise 20 Eylül 622 dir.

Her sene 1 Muharrem müslümanların yılbaşı günüdür.

Sual: Kâfirleri taklit etmek nasıl olur?
CEVAP
Kâfirlere ibadette benzemek haram veya küfürdür. Ama âdetlerde benzemek caizdir. Uçağa, trene, arabaya binmek, pantolon giymek caizdir. Peygamber efendimiz papaz ayakkabısı, Rum cübbesi giymiştir. Kâfirin dinine benzemek caiz olmaz, haç takmak, zünnar takmak gibi. Noeli kutlamak caiz değildir. Ama yılbaşı farklıdır. Noeli kutlayan kâfir olur. Yılbaşında birisine yeni yılın kutlu olsun, yeni yılın müslümanlara hayır ve bereket getirsin demek caizdir. Herkes için yeni bir yıldır. Noel ise hem herkes için değil, hem de Hıristiyanların bayram günüdür.

Sual:
Yeni yıl için e-mailler geliyor. Acaba bunlara ne ile mukabele etmeliyiz?
CEVAP
Yeni yılı kutlamak caiz. Sizin de yeni yılınız hayırlara vesile olsun gibi bir ifade kullanmak caizdir.

dinimizislam.com
"Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"
Posting Freak
Yılbaşı kutlamak günah mı?
arkadaslar yılbası demek Hz.İsa nın doğumudur.hristiyanlar bunu kutlamaktadır.onların bunu kutlamasının sebebi Hz.İsa nın doğmuş olmasıdır.Ama Müslamanlar genel anlamda bunu kutlamaması lazım ama kutluyanlar Hz.İsa doğduğu için deil yeni bir yıla girdikleri için kutlarlar.Ama olaya şu açıdan baktğımız zaman Hz.İsa nın doğduğu günü yani müslümanların yılbaşı nı kutladığı gün herkes eğlenir sevinir dısarı cıkar...
Peki bizim Peygamberimiz olan Hz.Muhammed in doğduğu günü kimler kutluyor kimler dısarı cıkıyor onu bırakın kimler hatırlıyor işte asıl olay bu arkadaslar hepinizin yorumlarını bekliyorum saygılarımla......

**************

Sevgili Arkadaşım.
Yılbaşı kutlamasının yeni bir yıla girdiklerinden dolayı kutlandıkları ve hristiyanların ait bir gelenek olduğunda hem fikiriz.
Sana Peygamber Efendimizin (SAV). bir hadisinden bi açıklama yapayım.
" Her kim ki bir millete benzemeye çalışırsa o milletten olmuş sayılır."

"Ama Müslamanlar genel anlamda bunu kutlamaması lazım ama kutluyanlar Hz.İsa doğduğu için deil yeni bir yıla girdikleri için kutlarlar" demişsin.

Müslüman olan bir insan zaten o gün yıl başı olduğundan dolayı kutlamaz çünkü geçen ömür için hele de Allahü zül Celal uğruna yaptığımız pek bir şey olmadan geçmişse değil sevinmek oturup ağlaması gerekir.

Müslümanın yapacağı bayramlar bellidir. Peygamber Efendimizin bir hadisinden binayen bu bayramlar ;

- Cuma Günü
- Ramazan ve kurban Bayramları
- Ölürken Son nefesinde kelime-i Şehadet ile ruhunu verebildiğinde
- Kabirde sorgu meleklerine cevap verebildiğinde
- müslümanın sırat köprsünü geçebildiğinde
- Cennette Allahü zül Celalin Cemalini görebildiğinde ki bu en büyük bayramdır.


gelelim "Peki bizim Peygamberimiz olan Hz.Muhammed in doğduğu günü kimler kutluyor kimler dısarı cıkıyor onu bırakın kimler hatırlıyor işte asıl olay bu arkadaslar " kısmına maalesef kimlikte müslüman bir toplumuz o nedenle bunu yapanda artık çok azaldı.

Yüce Mevlam sonumuzu hayra erdirsin..


***************

pazartesi akşamı C. Ahmet Hoca'nın vaazi vardı... hicri yılbaşını kutlamak için toplanan Müslümanlar vardı orada. Dualar edildi, bazı konularda vaazler yapıldı, Kur'an okundu...

bir peygamberin doğum gününü kutlamak neden yanlış olsun...bir sohbet meclisi kurarsın Hz. İsa hakkında sohbet edersin bilmeyenler bir şeyler öğrenir... Şefaatine nail olmak için dualar edersin...

bundan hem Allah hem Hz. isa hem de bizim peygamberimiz razı olur... ama bizim yaptığımız bu mu...? sular seller gibi içki tüketerek,sapkınlığın binbir türlüsünü yaparak hiç bir şey kutlanmaz....kutlansa kutlansa cehennem'e gidiş kutlanır....

***********

Kutlanmaması gerekir...o gün için özel birşey yapmamak gerekir...

Hele ki birde o gün içenlere zaten sözüm yok onlar günah mı deil mi tartışmasına zaten girmezlar...Günah olsada olmasada bi manası yok yani onlar için...Ama kendini ve dinin bilen bir insan kutlamaz...Bizim bir hoca vardı şöyle derdi:

"O gün extradan eve leblebi dahi almayın ertesi gün alıverin nolur???"

Hiç bişey olmaz deil mi???

Ayrıca dini konularda bence diye bi kavram yoktur ve kutlanması günahtır...

"Bence günah değildir" demek günahtır...Dinde tek yargı vardır...

**************

Ben olaya farklı br açıdan bakmak istiyorum;

-Ülkemizde kutlanan yılbaşında asıl amaç eğlencedir.Kimisi eğlence mekanlarında su gibi içki içerek eğlenir.Kimisi evinde televizyon karşısında geçirir.Amaç eğlence ise burada Hz.İsa'nın işi yoktur.Çünkü dinimize göre hiçbir peygamberin doğumu içkili ve danszölü eğlencelerle kutlanamaz.

-Amaç Hz.İsa'nın,yada herhangi bir peygamberin doğumunu kutlamak ise;İslam'a göre gecenin ibadetle geçirilmesi gerekir.

-Biz Müslümanlar olarak Allah(c.c.)'ın gönderdiği bütün peygamberlere inanırız.Ama son peygamberin de Hz.Muhammed(S.A.V) olduğunu ve hak dinin İslam olduğunu biliriz.Bizlerin Peygamber Efendimiz(S.A.V)'in kutlu doğum haftasını genellikle ibadet ederek ve hâyır işleyerek geçirmesi gerekir.Madem böyle,eğer amaç Hz.İsa'nın doğumunu kutlamaksa ki bu Hz.Musa da olabir başka bir peygamber de,o gecelerin de ibadetle geçirilmesi gerekir.

-Bunlar yapılmadığına göre demek ki amaç yeni bir yılı karşılama bahanesiyle eğlencedir.Günah mı sorusu ise eğlencenin şekliyle alâkalıdır.


(alıntı)
"Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"
Posting Freak
Yılbaşı kutlamak günah mı?
sevgili canlar kutlama kelimesi o kadar büyük bir kelimeki içini açip bakdıgımız zaman Haytın tah kendisi karşimiza çıkiyor.
Dogarken, bizi dünyaya getıren annemiz,babamız kutlanılıyor ve yaşam boyunca devam ediyor. kutlamamnın diyer anna mı ,Başarı, deyer, mükafat dır
Bir hedefın sonucunu dur. Yanı kısaca KUTLARIM kelimsiyle bitiyor.

Yanlız benim yil başi için kutlarım kelımesi , eylenceyı,neşeyi ve zefki temsil etmiyor.

çünki üç ayların ( Yası matem tutuludugu ayların) içinde böyle bir duygum olamaz.

Benim için kutlama tamamen, içinde bulundugumuz kutsal aylarıın manasını taşiyan, manayı içinde bulunduran kutlamadır.

Beni ne hırızdıyanın koymuş oldugun düzen ilgiledırır nede Süni kardeşlerimzin
heramlıgı, selamlıgı , günahi ılgılendırır.

Beni tek yolum ŞAHİ MERDAN PİRİM ZÖHRE ANAM ın koymuş oldugu yoldur ve Gerçeklerdır .
ON İKİ  İMAMLAR
*** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
  1. İmam ALİ
  2. İmam CAFER
  3. İmam ZEYNEL
  4. İmam BAKIR
  5. İmam RIZA
  6. İmam CAFERİ SADIK
  7. İmam HASAN
  8. İmam TAĞI NAĞI
  9. İmam MEHDİYE HÜDA
10. İmam HÜSEYİN,İ DEŞTİ KERBELA
11. İmam CAFER -İ ZÖHRE YE HİBA
12. KIRKLAR DERGAHA


*** *** *** *** **** *** *** *** **** ***
Son Düzenleme: 28/11/2008, 11:32, Düzenleyen: Y O L C U.
Senior Member
Yılbaşı kutlamak günah mı?
günahtır tabii.bu nuel baba ismindeki şahıs isa peygamberin doğum günü demiş yılbaşı için.ama öyle değildir.yılbaşı isa peygamberin ölüm yıldönümüdür.nuel baba isa peygamberi çarmaha germiş sonrada noel baba ismiyle çocuklara hediye dağıtmıştır.isa peygamberin öldüğü günü şaraplarla dansözlerle bilmem nelerle kutlamışlar.buda günümüze kadar böyle gelmiştir.gerçekte yılbaşı isa peygamberin ölüm günüdür.
Senior Member
Yılbaşı kutlamak günah mı?
ben yılbaşını hz isanın doğum günü olduğu için değil yeni bir yıla adım attığımız için kutluyorum her yeni yıl yeni bir ümit diyor ve bütün kötülükleri geride bırakmaya karar vererek yeni bir yıla adım atıyoruz belki abartılacak yada kutlanacak bir durum degil ama hep üzüntüler sıkıntılar nereye kadar eğlenmek için bir sebep işte kutluyorum eğleniyorum yeni yıla sevgiyle ve huzurla giriyorum günah olduğunu düşünmüyorum günah sayılabilecek o kadar çok şey varki hayatta yılbaşı kutlaması bunların yanında çok masum ve güzel kalıyor.
[COLOR="Red"]Eğer ikrar ile yola gidersen
Müminin gözünde duman gerekmez
Hak için sil süpür gönlün evini
Yükün gevher ile saman gerekmez

Ali dedikleri bir ulu kişi
Elinde var idi hüneri işi
Eğer kaldırmazsan tuttuğun taşı
Sana ondan gelen iman gerekmez

Pir Sultan Abdal'ım uğradım derde
Farksızdır sofudan, kalkmyor perde
Gör dinle, bir lokma geldi bir yerde
Sor izle, çiğ ise yemen gerekmez.
[/COLOR]
Posting Freak
Yılbaşı kutlamak günah mı?
Sevgili sibele, "Yılbaşı kutlamak günahtır" ın altından "eğlenmek günahtır" manası çıkmamalıdır. Ağlamak, yas tutmak kadar eğlenmek de en doğal hakkımız. Ancak yılbaşı dediğimiz, yani yılın son gecesi (31 aralık) İsa' nın Roma' da dönemin papazı tarafından çarmıha gerilip bedenini değiştirdiği, gayba girdiği gün olduğundan "yas" olarak değerlendirilir ve bütün gayba girmiş ermiş, dervişler için yaptığımız gibi o günü matem havasında geçiririz. Her yıl 31 Aralık tarihinde İsa' yı anarız, el açar dualar ederiz. Yılın geri kalan 364 günün (yas günleri hariç) eğlenebildiğimiz kadar eğleniriz.
"Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"
Posting Freak
Yılbaşı kutlamak günah mı?
Noel Bayramının Kökeni Türkler / Sümerbilimci Muazzez İlmiye Çığ

[COLOR="Sienna"]İnanabilir misiniz, yüz yıllardır Hıristiyan'ların İsa'nın doğuşu
olarak kutladığı Noel bayramının, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramı
olduğuna? Nereden nereye, inanılacak gibi değil, değil mi? Ben de ne yazık ki yeni
öğrendim.
Bu senenin galiba ilk başlarında idi Adnan Atabek imzalı bir e-mail aldım.

Çok ilginç gelmişti, Hıristiyanların Noel bayramının tamamıyla Türklerden alınmış
olduğunu gösteriyordu. Fakat üzerinde durmaya vaktim olmadı, hem de Noel zamanına
doğru ele almayı düşünmüştüm. Bu arada Türk devletlerinden başka birilerine ayni
konuyu bilip bilmediklerini sordum. Bana İran'ın Azerbaycan bölgesinden İsmail
beyden yanıt geldi, verdiği yanıt tam ayni olmasa da çok uyduğunu gördüm. Olay
şöyle:

Türkler'in, tek tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yerin göbeği
sayılan yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Bunun tepesi, gökyüzünde
oturan tanrı Ülgen'in sarayına kadar uzuyor, buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı,
motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde buluruz. Ülgen insanların
koruyucusu. o sakallı ve kaftan giymiş olarak sarayında oturuyor ve geceyi, gündüzü
, güneşi yönetiyor.

Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya
başladığı 22 Aralık'da gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi
yenerek zafer kazanıyor. Bu
güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor Türklerde.
Bayramın adı Nardugan , nar= güneş, tugan, dugan = doğan. Doğan güneş astronomik
olarak o günden itibaren geceler kısalmaya, günler uzamaya başlıyor. İşte bu güneşin
zaferini, yeniden doğuşu Türkler, büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar.
Güneşi geri verdi, diye Ülgen'e dualar ediyorlar. Duaları tanrıya gitsin, diye
ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler
diliyorlar Tanrı'dan. İnanca göre bu dilekler muhakkak yerine geliyormuş.

Bu bayram için evler temizleniyor. Güzel giyisiler giyiliyor. Ağacın etrafında
şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar büyük babalar, nineler ziyaret
ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar. Yedikleri yaş ve kuru
meyveler,özel yemek ve bir tür şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek
kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş.

Yazılana göre akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş. Filistin'de bu ağacı
bilmezlermiş. O yüzden bu olayın Türklerden Hıristiyanlara geçmiştir, bu da Hunların
Avrup'yı gelişlerinden sonra onlardan görerek almışlardır, deniyor. İsa'nın doğumu
ile hiç ilgisi yok. Doğum, güneşin yeniden doğuşu.

Meydan Larousse'da, İsa evrenin nuru olarak algılanıyor ve bu olayın pagan
halklardan alınıp İsa'ya yakıştırıldığı yazılıyor. İnternette yazıldığına göre,
imparator Kostantin (324-337) zamanında İznik'de toplanan konsülde, 22 Aralık'da
güneşin doğumu için yapılan bu pagan bayramının İsa' nın doğumu olarak 24 Aralığa
alınıyor ve Noel bayramı deniyor. Batı kilisesi ise yani Katolikler 25 Aralıkta
kutluyorlarmış bunu. Çam süsleme ise ilk 1605 de Almanya'da görülüyor, oradan
Fransa'ya geçiyor.

Ne kadar ilginç değil mi? Batı, en büyük bayramını, göçebe, ilkel
olarak tanımladığı Türkler'den yürütmüş. Yeni yapılmakta olan çalışmalarla Batı'ya
Türklerden kim bilir daha nelerin geçtiği ortaya çıkacak? Belki de yazının ve
dillerin anası Türkler olduğu kanıtlanacak.


(kuvayi milliye cephesi mail grubu)
"Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.