You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yezid Kerbela Vakasında Haklımıydı?

Yezid Kerbela Vakasında Haklımıydı?

Posting Freak
Yezid Kerbela Vakasında Haklımıydı?
[COLOR="#000000"] [FONT=System] Küfe'liler Hüseyin bin Ali bin Ebu Talib'i Hilafet'de Yezid bin Muaviye ayrılması için kışkırtmıştır.Hilafette o dönem yönetim işlerinde çok hünerli olan Muaviye ailesi vardı ve Yezid kuvvetli olduğu için Kerbela olayları sonunda yönetimi tekrar eline aldı size sormak istediğim Yezid bin Muaviyenin aşağıda yazan Resulullah'ın hükümlerine göre hareket edip doğru şeyi yapıp yapmadığı eğer böyleyse böylede gözüküyor Yezid bin Muaviye bir sünneti ihya etmiştir ve haklıdır.Bence Emevi ailesinin bir artısı da Hilafeti dinin emri diye elinde tutmamaları (bunu kuvvetle yapıyorlardı); Haşimoğullarını destekliyenler ise İslam dinine yalan yere dayandırmak istiyorlardı iddialarını asıl aile şovenizmini yapanlar Şiilerdi.


Yeryüzünde aynı anda birden fazla Halife bulunması caiz değildir. Nitekim Müslim Abdullah b. Amr b. El As'ın Resulullah 'den işittiği şu hadisi rivayet eder:

''Kim ki bir imama biat eder , eliyle musafaha ederek kalbinin sevgisini verirse gücü yettiği kadar itaat etsin . Eğer başka birisi gelip o imamla (idareyi ele geçirmek için) mücadele ederse sonra çıkanın boynunu vurun'' (Müslim K. İmara Bab 10 H. No:1844)

Ebu Said el Hudri'den rivayetle Resulullah demiştir ki: Eğer iki Halife'ye (aynı dönemde) biat edilirse kendisine sonradan biat edileni öldürün (Müslim Kitabu'l İmara Bab 15 C.2 S. 1480 H.No 1853)

Arfece rivayetinde demiştir ki: Resulullah'den şunu işittim: ''İşiniz(yönetimle ilgili işleriniz) bir adam (Halife) üzerinde karar kılınmışken birisi gelip sizin birliğinizi parçalamak ve cemaatinizi bölmek istrese onu öldürün.''(Müslim Kitabu'l İmara Bab 14C. 2 S.1480 H.No 1852/60)

Ebu Hazm rivayetinde demiştir ki: '' Ebu Hüreyre ile beş yıl beraber bulundum ondan Resulullah'dan şu rivayeti yaptığını işittim: Resululah dedi ki: ''İsrailoğullarını nebiler yönetiyordu. Bir Nebi öldüğünde onu bir başka Nebi takip ederdi. Benden sonra nebi yoktur. Fakat benden sonra birçok Halifeler gelecektir.'' (orada bulunanlar) Dediler ki '' Bize ne emredersiniz?'' Resulullah dedi ki: ''ilk biat edilene vefalı olun . Onların haklarını verin . Muhakkak ki Allah onlara yaptıklarından soracaktır.''(Müslim, K. İmara Bab 10 H No: 1842)

Bir Kaç Yorum

Alıntı:Bu ifadeler bence aşırı, İbn Kesir El-Bidayede Emevilerin ne kadar zalim olduğunu çok açık anlatıyor, Hazret-i Muaviyeye sözüm yok ama oğlu Fasıktı, Zalimdi Hazret-i Hüseyin doğru olanı yaptı onlara kıyam etmekle ama takdir-i ilahi böyleymiş onlar galib geldi, Emevilerin devlet idaresinde hünerli olduklarına da katılmıyorum devlet hazinesini ailelerinin malı görüp üzerinde istedikleri gibi tasarruf ettiler, Müslümanlara zulmettiler ama neticede onları bugünden bakıp yargılamanın da bize katacağı pek birşey yok hesabları ahirete kaldı

Alıntı:Allah, onu şehit edenlere lanet etsin Amin. Allah razı olsun çok güzel bir biçimde özetlemişsin Allah ilmini ve amelini artırsın inşaAllah.

Kaynak;davetulhaq.com
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.