You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yeterince su içilmediğinin şaşirtici işaretleri!

Yeterince su içilmediğinin şaşirtici işaretleri!

Administrator
Yeterince su içilmediğinin şaşirtici işaretleri!
[COLOR=#1C1E21]] Yeterli su içmenin vücudun çok çeşitli fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için şart olduğu kuşkusuz. Vücudun susuz kaldığının kabızlık, baş ağrısı, açlık hissetmek gibi bilinen işaretleri var. Ancak bazı durumlar var ki bunların yeterince su içmemenin işareti olduğu şaşırtıcı.
[COLOR=#1C1E21]] 1- Ağız kokusu
Tükürük antibakteriyeldir. Yeterince su içilmezse tükürük salgısı azalır bu da kokuya neden olan bakterilere yaşama şansı verir.
[COLOR=#1C1E21] 2- Tatlı krizleri
Susuz kalındığında tatlı krizine girilmesi çok yaygındır çünkü karaciğerin depolanmış şekeri salması için suya ihtiyacı vardır. Yeterince su içilmeden egzersiz yapılırsa karaciğerdeki glikojen depoları daha da hızlı boşalır.
3- Egzersiz performansında düşüş
Egzersiz anında vücutta su eksikse performans daha düşük olur.
4- Uykululuk ve yorgunluk hali
Araştırmalar yeterli su içmemenin uykulu ve yorgun hissedilmesine neden olduğunu, ruh halini etkilediğini ve zihinsel konsantrasyonu düşürdüğünü gösteriyor.
5- Üşüme
Nedensiz yere üşüyorsanız bunun nedeni susuz kalmış olmak olabilir. Susuz kalındığında vücut cilde kan akışını yavaşlatır. Bu da üşümeye neden olabilir.
[BNe kadar su içilmeli?[/B]
Herkesin günde en az 2 litre su içmesi gerektiği görüşü çoktan çökertildi.Su ihtiyacını belirleyen, yaştan sağlık durumuna kadar pek çok faktör var.Su içmek için susayıncaya kadar beklemek de çok geç olabilir. En iyisi vücudun verdiği sinyallere bakarak karar vermektir.
İdrarın rengi çok iyi bir göstergedir. Koyu sarı olması yeterince su içilmediğini gösterirken açık sarı saman renginde olması yeterli su içildiğini gösterir. İdrarın kokulu olması da susuzluk belirtisidir. Uzun süreler idrara çıkmamak da yeterli su içilmediğini gösterir.
Çocuklar daha çabuk susuz kalma belirtileri gösterirler. O nedenle çocuğunuzda bu söz edilen belirtilerin bulunup bulunmadığına dikkat ederek yeterince su içmesini sağlayabilirsiniz.


articles.mercola.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.