You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yeni anayasa için Said Nursi önerileri!

Yeni anayasa için Said Nursi önerileri!

Posting Freak
Yeni anayasa için Said Nursi önerileri!
TBMM Uzlaşma Komisyonu bünyesinde sivil toplum örgütlerinin yeni anayasaya ilişkin görü ve önerilerini dinlemek üzere oluşturulan alt komisyon, dünkü toplantısında “Genç Hukukçular” şoku yaşadı. Davetli listesinde “Genç Hukukçular” olarak yer alan Bilkent, Galatasaray ve Marmara üniversiteleri hukuk fakültesi öğrencisi 3 gencin, komisyon üyelerine dağıttıkları sunum dosyası ile Nur cematine yakınlığıyla tanınan İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın Genç Hukukçular Topluluğu’ndan oldukları ortaya çıktı.

Gençlerin “Yeni Anayasa Sürecinde, Bediüzzaman Said Nursi’nin Görüşleri Çerçevesinde Talep ve Temenniler” başlıklı dosyayı dağıtmalarıyla birlikte durumu fark eden komisyon üyeleri, sunumun tamamlanmasının ardından komisyon üyelerinin “sitemlerine” hedef oldular. CHP’li Atilla Kart “Şok bir sunuş yaptınız. Gerçekten emek vermiş ve iyi hazırlanmışsınız, teknik olarak mükemmel bir sunumdu ama...” diyerek başladığı konuşmasında gençlere şöyle tepki gösterdi:

“Kimliğinizi niye sakladınız? Biz sizi genç hukukçular diye davet ettik. Ama görüyoruz ki İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Genç Hukukçular Topluluğu’ndanmışsınız. İsminizi, gerçek kimliğinizi neden gizleme ihtiyacı hissettiniz? Gerçek kimliğinizle başvursaydınız da biz sizi dinlerdik. Ben şahsen genç insanlar olarak sizlere bunu hiç yakıştıramadım. Keşke bu türlü taktiklere, sunuşlara tenezzül etmeseydiniz.”

Edinilen bilgiye göre Kart’a, MHP’li Oktay Öztürk ve AK Partili Ahmet İyimaya da destek verdi. Kart, ardından gençlere “Sunduğunuz metinde insanın insana ilah olmasının yanlış olduğunu ifade ediyorsunuz ama bunu siz yapıyorsunuz. Size tavsiyem tetikçilik yapmayın, başkasının adamı olmayın” nasihatında bulundu. Gençler ise Kart’ın bu eleştirilerine “Düşüncede taraf olmazsanız, etkili olamazsınız” yanıtını verdi.

Üzerinde Said Nursi’nin fotoğrafı, içinde de görüşlerinin yer aldığı anayasa taslağındaki önerilerden bazıları şöyle:

- Öğrenciler ve kamu personeli için başörtüsü serbest olsun

- Başörtülü milletvekiline imkan tanınsın

- Reşit öğrenciye cuma namazı izni verilsin

- Milletvekilleri TBMM’de kutsal kitap üzerine yemin etsin

- Evde öğretim modeli gelmeli

,Verdana,Arial]Şebnem HOŞGÖR / VATAN ANKARA
Seke seke geldim ayağım yoktur
Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
Kimi kafir olmuş karnısı boktur
Süzünü süzünü postunda otur.

Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
Muhammet elçisi Ana’dır deyin
Hak için dergaha niyaza inin.


Bildiren: Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.