You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yeni Alev Şekli: Yangın Kasırgası

Yeni Alev Şekli: Yangın Kasırgası

Administrator
Yeni Alev Şekli: Yangın Kasırgası
ABD’nin Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda kasırga şeklinde dolaşabilen bir alev türü keşfedildi.

Dünyamızda binlerce yıldır insan ırkı bulunmasına rağmen hala yeni keşifler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlardan sonuncusu ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Maryland Üniversitesi tarafından yürütülen çalışma sonucunda ortaya çıktı.

Üniversitenin mühendislik bölümünde yapılan araştırmalar ve çeşitli çalışmalar sonucunda ’yangın kasırgası’ (ya da alev/ateş kasırgası) adı verilen yeni bir alev türü keşfedilmiş oldu. Renk olarak ateş kırmızısı yerine mavi renge sahip olan bu alev, sönmeyerek bir kasırga gibi etrafta dolaşabiliyor. Tam ortasında ise bazen sarı renkli alevler çıkarken bu şeklin sebebinin ise mavi kısımlarının oksijenden kaynaklandığı, ortasındaki sarı rengin ise alevin dönerken yaktığı bölümlerden kaynaklandığı bilgisi veriliyor.


[Resim: 1.gif]


’Peki bu ne işimize yarayacak?’
şeklinde kafanızda sorun varsa bu tekniğin geliştirilerek özellikle denizde oluşan petrol sızıntılarının denize karışmadan temizlenmesi için kullanılabileceği ön görülüyor. Denizin üzerinde deniz yaşamına ve temizliğine zarar veren bu sızıntılar yangın kasırgası sayesinde denizin üstünde olan kısımları yakılarak kısa süre içerisinde sızıntının oluşturabileceği büyük çevresel zararların önüne geçilmiş olacak.


[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v= u71QpmObbhk ][/video]
webtekno.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.