You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yengeç ve ıstakozun atası Johnny Depp

Yengeç ve ıstakozun atası Johnny Depp

Posting Freak
Yengeç ve ıstakozun atası Johnny Depp
Dünya üzerindeki modern canlıların neredeyse tamamının ortaya çıktığı Kambriyen döneminden kalma, 505 milyon yaşındaki fosilleşmiş canlıya, makası andıran pençeleri nedeniyle, "Makas Eller" filminin ünlü oyuncusu Johnny Depp'e ithafen "Kooteninchela deppi" adı verildi.

İngiltere'deki Imperial College'da doktora öğrencisi olan David Legg tarafından keşfedilen canlı, Journal of Palaeontology adlı bilimsel derginin 2 Mayıs tarihli sayısında yayınlandı.
Araştırmacılar, "iri vücut uzantılı eklem bacaklılar" grubuna mensup, yaklaşık 4 santimetre uzunluğundaki nesli tükenmiş canlının, eskiden ekvatora daha yakın bir konumda bulunan, Kanada'ya bağlı İngiliz Kolombiyası açıklarındaki sığ sularda yaşadığını kaydetti.
"İri vücut uzantılı eklem bacaklılar" grubu, örümcekler, yengeçler, çıyanlar, kırkayaklar, böcekler ve yengeçler gibi canlı türlerinin de dahil olduğu "eklem bacaklılar" grubunun ilk halkası olarak kabul ediliyor.

Deniz sıcaklığının şimdikinden daha yüksek olduğu bu dönemde, süngerlerinkini andıran bir ortamda yaşadığı sanılan canlı, vücuduna göre uzun bir gövdeye ve deniz tabanında hızla ilerlemesinin sağlayan kırkayaklarınkini andıran ayaklara sahip.

Canlının gözleri, göğsüyle karnını bağlayan hareket ettirilebilir ince boynunun üzerinde bulunuyor. Sineklerinkine benzer bir yapıda, pek çok lensten oluşan gözler, yiyecekleri aramaya veya yırtıcıları gözlemeye yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, ünlü filmdeki Edward Scissorshands'in makas biçimindeki ellerine benzer pençeleri bulunan canlının, bir avcı veya başka hayvanların artıklarıyla beslenen bir çöpçü olabileceğini belirtti.

Canlının pençelerini, avını yakalamak veya deniz tabanını yoklayarak tortular arasına gizlenmiş canlılar bulmak için kullandığı sanılıyor. Fosilleşmiş canlıya Depp'in adını veren Legg, bu türe ait fosil kayıtlarında, bir çift ayrık pençeyi ilk gördüğünde, filmdeki Edward Scissorshands karakterini düşünmeden edemediğini söyledi.

Canlının mensup olduğu ailenin "Kooteninchela" olan adındaki "chela" ekinin bile Latincede pençeler veya makas anlamına geldiği için filme bir şekilde göndermede bulunduğuna dikkati çeken Legg, "Aslında ben biraz Johnny Depp hayranıyım. Bir kişiyi onurlandırmanın, bir zamanlar denizlerde dolaşan eski devirlerde yaşamış bir canlının adını vererek onu ölümsüzleştirmekten daha iyi bir yolu olabilir mi?" dedi.


20 Mayıs 2013
cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.