You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yargıtay'dan tartışılacak karar

Yargıtay'dan tartışılacak karar

Senior Member
Yargıtay'dan tartışılacak karar
Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun, 15 yaşını doldurmuş çocukları rızasıyla kaçırıp cinsel ilişki kuranlara ceza verilmeyeceğine hükmettiği bildirildi.

Hürriyet gazetesi internet sitesinde yer alan habere göre, Kahramanmaraş’ta 15 yaşını bitiren F. adlı kız çocuğunu rızası ile kaçırıp alıkoyan gencin temyiz davasını görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu tartışmalı bir karara imza attı. Kahramanmaraş’ta bir genç 15 yaşındaki F’yi kendi rızası ile kaçırarak cinsel ilişkiye girdi. Kahramanmaraş Ağır Ceza Mahkemesi, sanık genç lehine olan eski TCK’nin 430/2 maddesindeki, “Cinsel amaçlı olarak kaçırıp alıkoymak” suçundan bir yıl hapis cezası verdi. Kararın temyiz istemini görüşen Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararı bozarak sanığın beraatına hükmetti. Davayı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu da aynı yönde karar verdi. Kararda kızın 15 yaşını bitirdiği, rızası ile kaçırılıp alıkonulduğu vurgulandı.

????????????????????????

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.