You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yargıdan "organik" vurgu

Yargıdan "organik" vurgu

Posting Freak
Yargıdan "organik" vurgu
Organik tarımla uğraşan Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Kirazlı Köyü’nde, 3 farklı nokta için alınan maden işletme ruhsatları Aydın 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme kararında, yöredeki organik çalışmalara dikkat çekerken, Kirazlı Köyü Muhtarı Hüseyin Fırat, ’Köyümüzün ve doğamızın geleceği kurtuldu’ dedi.

Mahkeme kararında, köyün Kırkayak Merdiven Tepesi’nin, 1. derece SİT alanı olarak tescil edildiğini belirterek şu görüşlere yer verildi: ’Ruhsat sahası içinde kalan Kirazlı Köyü’nün, Küçük Menderes Havzası’nda yer alan tarımsal alanlar açısından zengin bir yapı sunduğu, köyde organik tarım yapıldığı, onaylanmış tarımsal üretim kapsamında zeytin, üzüm, kiraz, elma, incir, patlıcan gibi birçok meyve ve sebze organik ürünlerinin yetiştirildiği görüldü. Organik tarım yapılabilirlik onayı bulunan Kirazlı Köyü’nde gerçekleştirilebilecek madencilik faaliyetinin bu üretimi olumsuz etkileyeceği göz önünde bulunduruldu.’

Kirazlı Köyü Muhtarı Hüseyin Fırat, mahkemenin kararını büyük sevinçle karşıladıklarını söyleyerek, ’Aksi bir durum köyümüz için büyük tehlike oluştururdu’ dedi. Fırat, köylerinde bin kişinin yaşadığını ve bin dönüm arazi üzerinde, 2005 yılından bu yana organik tarım yaptıklarını anımsattı.

24 Mayıs 2012
Kaynak: Cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.