You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yabancı ordular Türkiye’ye geliyor

Yabancı ordular Türkiye’ye geliyor

Administrator
Yabancı ordular Türkiye’ye geliyor
Hükümet, Irak ve Suriye'ye yönelik süresi bitecek olan tezkereleri tek tezkerede birleştirerek Meclis'e gönderdi. Hükümet bu kez daha kapsamlı bir tezkere hazırladı. Tezkere hem gerekli hallerde Suriye ve Irak'a asker göndermeyi kapsıyor, hem de yabancı ülke askerlerinin Türkiye'de bulunmasını. Tezkeredeki gerekçelerden biri [COLOR="#000000"]"Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek" olarak gösterildi. Ayrıca bu ülkelerden gelecek kitlesel göç riskine de vurgu yapıldı.

El Cezire'nin yayınladığı tezkerenin tam metni şöyle:

"Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevcesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikâmetinde Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şumûl, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde TSK'nın gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 4 Ekim 2014 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle izin verilmesini Anayasa'nın 92. Maddesi uyarınca arz ederim."

"TEZKERE KAPSAMLI"

Hükümet Sözcüsü Arınç, "İki tezkereyi birleştirerek tüm tehdit ve riskleri ve tedbirleri içine alan bir metin üzerinde çalıştık. Tek tezkere halinde şu sıralarda Meclis’e gönderildi. Kapsamlı bir tezkere olacak. Öyle bir tezkere çıkaralım ki yarın yeni bir ihtiyaç olmasın, yeni tezkereler çıkarmayı düşünmeyelim, kapsamlı bir tezkereyle yolumuza devam edelim diye düşünmüştük. Güzel bir metin ortaya çıktı" dedi.

Arınç, "Tezkerede TSK’nın sınır ötesine geçişi ve yabancı askerlerin kullanılması da kapsam içinde mi? Güvenli bölgede görev yapacakların daha güvende hissetmeleri için bir hazırlık var mı?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

"Bütün bunların hepsini karşılayacak bir metin hazırlandı. Kararlı bir hükümetiz. Hepsinin hem askeri hem de diplomatik karşılığı vardır. Meselemiz Türkiye’nin güvenliğini sağlaması. Talep kısmında hükümetimizin Meclis’ten istediği yetkide bu saydıklarınızın hepsinin izini ve işaretini bulmak mümkün."

"GENEL İFADELER TERCİH ETTİK"

Arınç, "Irak tezkeresinde PKK, Suriye tezkeresinde Suriye rejimi ifadeleri vardı. Bunlar yeni tezkerede de var mı ya da eklenen var mı? Kapalı oturum mu olacak?" yönündeki soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Irak ve Suriye tezkerelerinde geçen ifadeler ve örgütler’ Evet iki tezkere birleştirildiğine göre tehdit en azından risk oluşturabilecek örgütlerden bahsediliyor. Daha önce IŞİD benzeri örgütler rahatlıkla geçmiyordu. Son yaşadığımız olaylar malum. Genel ifadeler kullanmayı tercih ettik. Tek tek isim sayma çabası içinde değiliz. Suriye’de 50’den fazla Irak’ta 20’den fazla örgütün isminden bahsediliyor. Simlerini tek tek saymak yerine onları tarif etmek çok daha akıllıca bir iş olacaktır."

"Kapalı bir oturum her zaman yapılabilir. Genel Kurul gündemine hakimdir, açık da yapabilir. O gün nasıl bir talep olacak, karar verilecek diye görüşmedik. Her türlüsüne hazırız. Kamuoyunun bilmesi gereken hususları bildireceğiz. Ama bazı hassas konularda sadece vekillerin bilgilendirilmesi düşünülürse kapalı oturum da yapılabilir."

Arınç ayrıca, yılda en az bir kere Genelkurmay Başkanı'nın bugünkü gibi Bakanlar Kurulu’na kapsamlı brifing vereceğini açıkladı.

Yabancı ordular Türkiye’ye geliyor
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.