You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Validen izin almadan operasyon yetkisi

Validen izin almadan operasyon yetkisi

Member
Validen izin almadan operasyon yetkisi
TSK’nın, birinci derece askeri yasak bölgelerin 10 kilometrelik bir derinliğe genişletme talebi hayata geçerse, Suriye sınırında TSK kontrolünde güvenli bir hat oluşturulacak. Asker, Valiliklerden izin almadan PKK’ya operasyon yapabilecek
Türk Silahlı Kuvvetleri, birinci derece askeri yasak bölgelerin derinliğini genişletmek için harekete geçti. Askerin talebinde, 30-600 metre olan derinliğin 10 kilometreye kadar genişletilmesi örgörülüyor. Güvenlik uzmanları, bunun hayata geçmesi durumunda askerin valilik izni olmadan PKK’ya karşı takip ve operasyon yapabileceğini bildirdi.
Cumhuriyet’ten Barkın Şık’ın haberine göre, TSK Suriye sınırındaki askeri bölgelerin statüsünü değiştirmek için harekete geçti. Asker, Suriye sınırındaki 1. derece askeri yasak bölgelere, 2. derece askeri yasak bölgelerin de ilave edilmesi için düğmeye bastı. Suriye sınırı, hat boyunca 1. derece askeri yasak bölge konumunda bulunuyor. Bu yasak bölgenin ardı ise 2. derece askeri yasak bölge. 1. derece askeri yasak bölgenin güvenliği askerde bulunurken, 2. derece askeri yasak bölgenin güvenliğini polis veya jandarma sağlıyor. 1. derece askeri yasak bölge ile 2. derece askeri yasak bölgedeki silah kullanma rejimleri ve güvenlik tedbirleri büyük değişiklik arz ediyor.
10 KM’YE ÇIKACAK
Suriye sınırındaki 1. derece askeri yasak bölgenin güvenliği halen mayınlı sahalar, tel örgüler, kuleler ve elektronik gözetleme sistemleri ile sağlanıyor. Bu bölgenin derinliği 30 ila 600 metre arasında değişiyor. İkinci derece askeri yasak bölgelerin derinliği ise 5 ila 10 kilometre arasında bulunuyor. Askerin talebinin yerine gelmesiyle birlikte sınırın 10 kilometreye kadar olan derinliği 1. derece askeri yasak bölge olacak. Onun ardından tekrar 2. derece askeri yasak bölge başlayacak. Kanun birinci derece kara askeri yasak bölgelerde aşağıdaki esasların uygulanmasını öngörüyor:
- Bölge içindeki taşınmaz mallar kamulaştırılabilir.
- Bölgeye buradaki görevliler ile yetkili komutanlığın izin verdiği TC uyruğundaki diğer görevlilerden başkası giremez ve oturamaz.
- Bölgenin fotoğraf ve filminin çekilmesi, harita, resim ve krokisinin yapılması, not alınması veya harita uygulanması gibi faaliyetlerde bulunmak ve bölgenin savunma ve güvenlik tedbirlerini aksatacak, bozacak ve açıklayacak cihazlar kullanmak yasaktır.
VALİLİK İZNİ ORTADAN KALKACAK
Bu uygulumanın hayata geçmesiyle PKK’ya yönelik operasyonların da önü açılacak ve operasyonlar için gerekli olan Valilik iznine gerek kalmayacak. Örneğin sınırdan giriş yapan PKK/PYD unsurları daha önce 30 ila 600 metre derinliğe kadar takip edilebiliyor, bu mesafeden sonra ancak Valilik izniyle takip edilebiliyor ve operasyon yapılabiliyordu. Ancak derinlik 10 kilometreye genişleyince, bu izne gerek kalmayacak. Güvenlik kaynakları, talebin hayata geçmesinin teröre karşı mücadelede ellerini güçlendireceğini belirtiyor.
ABD KORİDORUNA SET
Güvenlik uzmanlarının aktardığına göre, bu tedbir, ABD’nin bölgede oluşturmaya çalıştığı Kürt koridoruna da darbe indirecek. Uzmanlar, uygulamayla PKK’nın koridora takviyesinin önlenirken, belli noktalarda set çekileceğini de dile getiriyor. Vatandaşların günlük işlerinin aksamaması için asker gerekli uyarıları da yapacak.
Örneğin tarlasına gitmek isteyen veya bu bölgede seyahat edecek vatandaş engellenmeyecek. Ancak karayolunda durulması, zorunlu haller dışında yasaklanacak ve yol dışına kesinlikle çıkılamayacak.
Güvenli bölge içindeki yola girilirken ise ’Ne kadar mesafe içinde durulamayacağına ilişkin’ Türkçe ve İngilizce ikaz levhaları konulacak.

aydınlık

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.