You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Üniversitede güç savaşları

Üniversitede güç savaşları

Posting Freak
Üniversitede güç savaşları
Cumhuriyet
01.07.2009

Dicle Üniversitesi Rektörü, seçimlerde rakibi olan Prof. Canoruç’u görevden alıp 11 soruşturma açtı

Üniversitede güç savaşları

© Rektörlük seçiminde en çok oyu almasına karşın YÖK’ün liste dışı bıraktığı Prof. Canoruç hakkında 11 soruşturma açıldı. Canoruç’un avukatı “Sindirilmek isteniyor” dedi.

DİYARBAKIR (Cumhuriyet) - Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Ayşegül Jale Saraç, rektörlük seçimlerinde en fazla oyu aldığı halde YÖK’ün Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği listede yer vermediği profesörü görevinden aldıktan sonra, 11 ayrı soruşturma açtı.

Dicle Üniversitesi’nde geçen yılın haziran ayında yapılan rektörlük seçiminde eski rektör Prof. Fikri Canoruç’un eşi Biokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Naime Canoruç, 148 oy alarak adaylar arasında birinci oldu. YÖK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği listeye Canoruç’u almadı. Gül, 22 Temmuz seçimlerinde AKP’den Diyarbakır milletvekili adayı olan Prof. Saraç’ı rektör olarak atadı.

Saraç göreve geldikten sonra rakibi olan Canoruç, Üniversite Yönetim Kurulu Kararı ile Biokimya Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan alındı. Geçen mart ayından itibaren Canoruç hakkında, aralarında ‘görevden ayrılış, göreve başlama, izin ve refakat yazışmalarını yerine getirmediği’ iddialarının da bulunduğu 11 ayrı soruşturma açıldı. Bu soruşturmalar kapsamında Canoruç’a soruşturma komisyonu tarafından eşinin rektör olduğu dönemlerdeki uçak biletlerinden de yola çıkılarak, hangi tarihte nereye gittiği, neden zamanında göreve başlamadığı, il dışına neden izinsiz gittiği, izin belgelerini neden gecikmeli işleme verdiği yönünde sorular yönetildi. Soruşturma komisyonlarına verdiği ifadede izinlerini yasal çerçevelerde dekanlığa ve rektörlüğe bildirerek kullandığını kaydeden Canoruç’a sona eren soruşturmalar kapsamında 1 maaş kesme ve 2 kınama cezası verildi.

Canoruç, cezaların ardından avukatı Yılmaz Demircioğlu aracılığıyla İdare Mahkemesi’nde karşı dava açtı. Demiroğlu,“Müvekkilim sindirilmek ve üniversiteden uzaklaştırılmak isteniyor. Hukuki dayanakları olmayan gerekçelerle açılan soruşturmalara her gün bir yenisi ekleniyor” dedi.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.