You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

"Üniversite nin ve Kadın Özgürlüğü İçin Türbana Hayır"

"Üniversite nin ve Kadın Özgürlüğü İçin Türbana Hayır"

Posting Freak
"Üniversite nin ve Kadın Özgürlüğü İçin Türbana Hayır"
[Resim: 211020101656072249448_2.jpg]


YILDIZ Teknik Üniversitesi’nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında türban yüzünden gerginlik yaşandı. Bunun üzerine okula gönderilen çevik kuvvet polisleri, "Üniversitenin ve Kadın Özgürlüğü İçin Türbana Hayır" afişlerinin indirilmesini istedi

Afişi asan öğrenciler ile polis arasında bu yüzden arbede çıktı. Polis cop ve biber gazı kullandı, olaylarda 5 öğrenci yaralandı.

Okulun Beşiktaş Yerleştesi’nde üniversitelerde türbanın serbest olmasını protesto eden Öğrenci Kollektifi ile Türkiye Komünist Parti üyesi bir grup öğrenci eylem yaptı. "Üniversitenin ve Kadın Özgürlüğü İçin Türbana Hayır" ve "Fermanları Yırt Ayağa Kalk" yazılı afişler asan öğrenciler ile karşıt görüşlü öğrenciler arasında tartışma çıktı. Kısa süreli yaşanan tartışma kavgaya dönüşünce okula çevik kuvvet ekibi çağrıldı.

Okula gelen polis, tartışmanın yaşanmasına neden olan afişlerin indirilmesini istedi. Polisin bu isteğini reddeden öğrenciler, ’YÖK Kalkacak, Polis Gidecek, Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek’, ’Üniversitene Sahip Çık AKP’ye Bırakma’ sloganları attı. Bir süre öğrencilerle görüşen polis dağılmalarını istedi. Ancak öğrenciler bunu kabul etmedi. Bunun üzerine sert müdahalede bulunan polis, öğrencileri dağıtmak için biber gazı sıktı ve cop kullandı. Olaylarda 5 öğrenci çeşitli yerlerinden hafif yaralandı.
Yıldız Teknik Üniversitesi'nde türban kavgası

ÖĞRENCİLER POLİS MÜDAHALESİNİ PROTESTO ETTİ

Yaralanan öğrenciler olayı protesto etmek için okul girişinde toplandı. Başka üniversiteden öğrenciler de gelerek yaralı öğrencilerin eylemine destek verdi. Yaklaşık 200 öğrenci, polisin müdahalesine tepki gösterdi. Yaralı öğrencilerden Andaç Yıldırım, “Bir gün önce gericilerin bizim üniversitede astığımız afişleri yırtması yüzünden gerginlik yaşanmıştı. Soda, sandalye, sopa gibi şeylerle saldırdılar. Bugün de tekrar astık biz afişlerimizi. Toplandılar bize saldırmak için. Biz de afişlerimizi korumak için toplandık. Ardından ilk özel güvenlik, daha sonra polis işin içine girdi. Bu arkadaşları bir kenara itip afişlerimizi yırttılar. Çok ciddi şekilde darp ettiler. Yaralı arkadaşlarımız var. Öğrenci Kollektifi’nden bir arkadaşımızı göz altına aldılar. AKP ve YÖK 'üniversitelere daha fazla sivil polis' diyor, güvenlik amacıyla istiyor. Biz de diyoruz ki 'bunların üniversitelere sağladığı güvenlik budur'. AKP’yi, YÖK’ü ve polisi üniversitelerimizde istemiyoruz" dedi.
Türban gerilimi bu kez YTÜ'de

AFİŞLERİMİZ YIRTILDI

Çıkan olaylarda ayağından yaralandığını söyleyen Can Mesut da şöyle konuştu:
"Referandum sonrası üniversitelerde bazı açıklamalar yapıldı. Türbanın üniversitelerde serbest bırakılması, sivil polislere üniversitelerde alanlar açılması gibi. Bizim de birtakım düşüncelerimiz vardı. Bu düşüncelerimizi anlatmak için bildiriler hazırlamıştık. Bunları afiş haline getirip dün asmak istemiştik. Saldırıya uğradık ve afişlerimiz yırtıldı. Biz de bu saldırıyı kınamak için bir bildiri daha hazırladık. Bunu astığımızda yine üniversitelerde gerici faaliyetler gösteren bir grup çıktı karşımıza. Karşılıklı atışmalar yaşandı sonra polisler geldi. Bu grup polislere ya siz bunları indirin ya da biz yapacağız dediler. Polisler de bize saldırdı."

Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..
Senior Member
"Üniversite nin ve Kadın Özgürlüğü İçin Türbana Hayır"
sonuna kadar hayır!
SmileİLİMDEN GİDİLMEYEN YOLUN SONU KARANLIKTIRSmile

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.