You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türkiye'ye karşı iki büyük tehlike

Türkiye'ye karşı iki büyük tehlike

Administrator
Türkiye'ye karşı iki büyük tehlike
BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre David Gardner imzalı yazıda, Kobani politikasının, PKK ile bir çatışmayı yeniden alevlendirme riski barındırdığı belirtildi. Ancak yazar, Türkiye'nin IŞİD'le arasındaki en tutarlı "tampon bölge"nin, Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Suriye'de tutunmaya çalışan Kürtlerin varlığı olduğunu iddia etti. Ankara'nın Kobani politikasında bir U dönüşü yaptığını öne süren Gardner, Türkiye'nin bu kafa karıştırıcı politikasının arkasındaysa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aklındaki [COLOR="#000000"]"dost" ve "düşman" Kürt ayrımının yattığını öne sürdü. Financial Times'taki yazıda şu ifadeler yer aldı:

[COLOR="#000000"]"Türkiye Kobani politikasını değiştirse de, hâlâ iki büyük tehlikeyle karşı karşıya. İlki, Erdoğan'ın Kürtlerle başlattığı barış sürecinin çökmesi riski.

İkincisi ise; Suriye'deki iç savaş sırasında sınırların rahat bırakılmasını fırsat bilen ve Türkiye içinde hücreler oluşturan IŞİD'in, bu hücreleri harekete geçirmesi.

NATO müttefikleri, Türkiye'nin ABD öncülüğündeki koalisyona isteksizce ve çok geç katıldığı fikrindeler. Ankara ise, anlaşılır bir tavırla, diğer müttefiklerin kara operasyonu yürütmeyeceği bir savaşta, yalnızca kendisinin kara operasyonu yapması baskısına direnç gösteriyor. Ve Türkiye, yalnızca hava operasyonuyla IŞİD'le ne kadar mücadele edilebileceğini sorguluyor."


Türkiye'nin koalisyonun Esad rejimini devirme konusunda uzlaşmasını talep ettiği kaydedilen yazıda, bunun koalisyon çevrelerinde çok da ilgi görmediği iddia edildi. Ana muhalefet partisinin Türkiye'deki büyük Alevi azınlıkla özdeşleştirilirken, Erdoğan'ın söylemlerinin giderek daha Sünnileştiğini kaydeden Gardner, ’Bu da Orta Doğu'yu karıştıran mezhep çatışmalarına karşı Türkiye'nin direncini azaltıyor" dedi.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.