You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türkiye savaşa mı giriyor ?

Türkiye savaşa mı giriyor ?

Administrator
Türkiye savaşa mı giriyor ?
IŞİD ve YPG arasında sınırda çatışmalar yoğunlaşırken, sefer görev emri bulunanlar, askerlik şubelerine çağrılmaya başlandı. Bugün bazı er ve erbaşlar ile emekli subay ve astsubaya sefer görev emri çıkartıldı. Sefer görev emri çıkanlara [COLOR="#000000"]’Emir geldiğinde 48 saat içinde görev yerinizde olacaksınız’ denildi.

Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı nasıl bir politika izleyeceği aylardır merak edilirken, art arda çok kritik gelişmeler yaşanıyor. Kürt muhalefeti, Suriye’de Kürtlere yönelik IŞİD saldırılarına karşı Türk hükümetini sessiz kalmakla eleştirirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretinin ardından, IŞİD politikasında bir belirginleşme baş gösterdi. Erdoğan’ın, ABD’de Başkan Barack Obama ile IŞİD konusunu görüşmesinin ardından, Türk yetkililerden IŞİD’le ilgili sert açıklamalar yapılmaya başlandı. Erdoğan, IŞİD için ilk defa ’Eli kanlı terör örgütü’ ifadesini kullandı.

KARŞILIK VERİLDİ

Siyasi yönden bu gelişmeler yaşanırken, savunma konusunda da çok kritik müdahaleler söz konusu. Türkiye’nin yaptığı bu açıklamaların ardından, sınırda IŞİD ile YPG arasında devam eden çatışmalar sırasında birkaç kez havan topu mermisinin Türk topraklarına düşmesi üzerine, Türkiye de angajman kurallarının ihlal edildiği gerekçesiyle karşılık verdi. Bölgede devam eden çatışmalar nedeniyle Şanlıurfa’da sınırdaki bazı okullarda güvenlik gerekçesiyle eğitime ara verildi.

Bu arada, Guardian gazetesinin editör yardımcısı ve dış haberler yazarı Simon Tisdall, gazetenin internet sitesinde, "Türkiye, İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadelede daha büyük bir rol üstlenmeye hazırlanıyor" başlıklı bir makale yazdı.

TEZKERELER MECLİSE GELİYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, dün düzenlenen 24'üncü dönem 4'üncü yasama yılının değerlendirme toplantısında, Irak ve Suriye tezkerelerinin meclise geleceğini açıkladı. Tezkerelerin kapsamı bölgedeki gelişmeler doğrultusunda yenilendikten sonra, Irak ve Suriye tezkereleri 2 Ekim'de Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. Irak tezkeresinin süresi 4 Ekim'de, Suriye tezkeresinin süresi ise 17 Ekim 2014’te doluyor. Kuzey Irak ile ilgili tezkere ilk kez 2006 yılında, Suriye tezkeresi ise ilk kez 2012 yılında gündeme gelmişti.

KOMUTANLAR BAKANLAR KURULU TOPLANTISINDA

Bu arada Bakanlar Kurul toplantısına komutanlar da katıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina’da düzenlenen toplantı saat 11.40’ta başladı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Genelkurmay Harekat Daire Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk de katıldı.

VE SON GELİŞMELER’

Peş peşe yaşanan bu gelişmelerin ardından son derece kritik bir gelişme daha yaşandı.

Antalya Ajans'ın haberine göre; Bugün bazı askerlik şubelerinden sefer görev emri bulunan er ve erbaşlar ile kimi emekli subay ve astsubaya çağrı yapıldı. Sefer görev emri çıkanlara ’Emir geldiğinde 48 saat içinde görev yerinizde olacaksınız’ denildi. Sefer görev emri çıkarılan askerlerin özellikle sınır bölgesindeki il ve ilçelere gönderileceği öğrenildi. Tüm bu gelişmeler, ABD’nin 5 ülkeyle IŞİD’e yönelik başlattığı operasyona müdahil olacağının işareti. Daha net bir ifadeyle ’Türkiye de Irak ve Suriye’de devam eden savaşa girecek’. Kritik soru ise şu: Türkiye IŞİD’e mi karşı savaşacak, yoksa Kürtlerin (PKK/YPG/Peşmerge) bölgede güçlenmesini önlemek amacını mı taşıyacak?

İŞTE O BELGE

’Türk Silahlı Kuvvetleri Sefer Görev Emri Talimat’ başlıklı belgede şunlar yazılı:

’1- Sefer Görev Emri (SGE), seferberlik ve savaş halinde, nereye gideceğinizi, ne zaman içinde birliğe katılacağınızı ve katılacağınız birliğin kapalı adını bildiren belgedir.

2- Seferberlik duyurusunu işittiğinizde 6 saat içerisinde her türlü şahsi hazırlıklarınızı tamamlayarak yola çıkınız.

3- Yola çıkarken SGE’nizi, nüfus cüzdanınızı, künye levhanızı ve varsa askeri ve sivil sürücü belgenizi yanınıza alınız.

4- Yolluk ve yevmiyeleriniz, askerlik şubesi başkanlıklarınca ödenir. Askerlik şubesine uğramadan doğrudan birliğe gidecekseniz aşağıda yer alan biletleri kullanabilirsiniz. İlave yolluk ve yevmiyeleriniz birliğiniz tarafından ödenecektir.

5- SGE’nizi kaybettiğinizde durumu en yakın askerlik şubesi başkanlığına bildiriniz.

6- Belgeyi bulanın en yakın askerlik şubesi başkanlığına teslim etmesi gerekmektedir.

7- Terhis olduğunuz tarihten itibaren her yıl yapılması gereken yedeklik yoklaması 6318 sayılı bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun ile yürürlükten kaldırılmıştır. Yedeklik yoklaması için askerlik şubesi başkanlığına gitmenize gerek yoktur. Ancak yedekte bulunduğunuz süre içerisinde sağlık durumunuzda tekrardan silah altına alınmazınıza engel teşkil edecek bir değişiklik olması halinde en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat ediniz.

8- SGE hakkında http://www.msb.gov.tr adresinden bilgi alınabilir.

Bu belge ortalığı karıştıracak
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.