You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türkiye, Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilemedi

Türkiye, Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilemedi

Administrator
Türkiye, Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilemedi
[COLOR="#000000"]BM Güvenlik Konseyi'nin on geçici üyesinin beşinin değişimi için yapılan oylamada kazanan ülkeler Venezuela, Malezya, Angola, Yeni Zelanda ve İspanya oldu. İspanya ile üçüncü tura kalan Türkiye seçilemedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) 2015-2016 yıllarında görev yapacak geçici beş üye için BM Genel Kurulu'nda seçim yapıldı. 193 üyesi olan BMGK'da Venezuela 181, Malezya 187, Angola 190, Yeni Zelanda 145 oy aldı.

Türkiye ve İspanya yeterli oyu alamadığı için önce ikinci turda yarıştı. İkinci turda Türkiye 73, İspanya 120 oy aldı. Ancak yine yeterli oy alınamayınca seçim üçüncü tura kaldı ve 132 oyla İspanya kazandı. Türkiye ise 60 oy aldı.

Yeni Zelanda en son 1993-1994, İspanya ise 2003-2004 yıllarında BM Güvenlik Konseyi'nde yer almıştı.

Arjantin, Ruanda, Güney Kore, Avustralya ve Lüksemburg'un görev süreleri dolmuştu.

Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu olan BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi, on geçici üyesi bulunuyor. Her yıl geçici üyelerden beşi değiştiriliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çabuşoğlu daha önce yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin uluslararası örgütler ve BM nezdinde oynadığı rolün herkes farkında" demişti.
[COLOR="#000000"]
Çavuşoğlu seçimden bir gün önce "Bu kadar güzel çalışmanın inşallah seçime de, sandığa da yansıyacağını düşünüyoruz. Tabii ki seçimdir, her türlü sonuç olabilir ama biz Allah'ın izni ile yaptığımız çalışmaların karşılığını alacağız diye inanıyoruz"
ifadelerini kullanmıştı.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.