You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türkiye'de Alevi olmak: ''Birbirimizi tanımaya çalışsak, dünyada sorun kalmaz''

Türkiye'de Alevi olmak: ''Birbirimizi tanımaya çalışsak, dünyada sorun kalmaz''

Administrator
Türkiye'de Alevi olmak: ''Birbirimizi tanımaya çalışsak, dünyada sorun kalmaz''
[COLOR=#030303]''Ben Aleviyim'' diyenlerin oranı kamuoyu araştırmalarına yaklaşık %5 oranında yansısa da Alevilik üzerine çalışan uzmanlara göre Aleviler, Türkiye nüfusunun yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Alevilerin görünür olma tereddütlerinin başında geçmişten bugüne toplumun bir kesiminden onlara yönelik olarak yükselen ayrıştırıcı söylem kadar yaşanan şiddet olayları ve katliamların da etkisi var.

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v= c1ujM6zNGvc[COLOR=#030303][/video]
[COLOR=#030303] Sosyoloji profesörü Şükrü Aslan'a göre aslında toplumun tabanında bir düşmanlık yok. Aslan, Alevilerin görünür olmaya başladığı dönemlerde sistemsel politikalar ile sindirilmeye çalışıldıkları görüşünde. Sanatçı ve akademisyen Seval Eroğlu da kişisel deneyimlerinden yola çıkarak benzer şeyler söylüyor. Ona göre de Alevi toplumu hakkında yayılan yanlış bilgiler insanlar arasında kurulan diyalog sayesinde ortadan kalkıyor ve bir arada yaşama kültürü egemen oluyor. Peki Aleviler neden zorunlu din dersine karşı ya da neden Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini istiyorlar? Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat'a göre Aleviliğin Sünnilikten farklı pratikler içermesi ayrı bir ibadethaneyi ve eğitim anlayışını zorunlu kılıyor. Fırat, ''Bizim gibi düşünmelisin'' şeklindeki dayatmacı bir yaklaşıma karşı farklılıklara saygı duyulan bir diyalog zemininin önemli olduğunu vurguluyor. Türkiye'de Alevi toplumunun en kalabalık olduğu İstanbul'da farklı yaşam pratiklerinden Alevi ve Bektaşiler ''Türkiye'de Alevi Olmak'' konusundaki düşünce ve deneyimlerini +90'a anlattılar.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.