You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türkiye- ABD arasında IŞİD anlaşması

Türkiye- ABD arasında IŞİD anlaşması

Administrator
Türkiye- ABD arasında IŞİD anlaşması
[COLOR="#000000"]ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşmayı Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Rice açıkladı. Rice’ın açıklamalarına göre sadece İncirlik değil tüm üsler ve topraklar ABD’ye açılıyor.

Kobani ve Irak’taki IŞİD saldırılarını durdurmak için ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşma ortaya çıktı. Sadece İncirlik üssü değil tüm askeri üsler ve Türkiye toprakları ABD askerlerine açılıyor.

Kobani’de ve Irak’taki savaşın kaderini etkileyecek olan bu son dakika gelişmeyi Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Susan Rice duyurdu.

Amerikan NBC televizyonuna konuşan Susan Rice, Ankara’nın ilk olarak ılımlı muhaliflerin eğitilmesi için ABD ve ortaklarına Türkiye toprakları ve üslerinin kullanımına izin verdiğini söyledi.

Rice, Ankara’nın ayrıca Irak ve Suriye içinde faaliyetlere girmeleri için ABD ve koalisyon ortaklarının ’tesislerini’ kullanmasına izin verdiğini belirtti.

TÜRKİYE İLE YAPILAN ANLAŞMA

Rice, Türkiye ile varılan anlaşmayı şu şekilde açıkladı:

[COLOR="#000000"]’Türklerden Suriye’ye tek başına kara birliklerini göndermelerini istemedik. Biz şununla ilgileniyoruz: Öncelikle, Türkler son birkaç gün içinde, Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilmesi için, ABD ve ortaklarımızın Türk üsleri ve toprağını kullanmasına izin vereceklerine dair bir taahhütte bulundular. Bu yeni bir taahhüt, bu önemli katkıda Suudi Arabistan’a katılmış oldular. Buna ek olarak, Türkiye içindeki tesislerin, Irak ve Suriye içindeki faaliyetlerde, koalisyon güçleri yani Amerikan ve diğerleri tarafından kullanılabileceğini söylediler. Bu yeni bir taahhüttür ve bunu büyük memnuniyetle karşılıyoruz.’

TÜRKİYE’NİN ŞARTI NE OLDU?


Cumartesi günü, Malatya gezisi dönüşünde bazı gazetelerin Ankara temsilcilerine konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise ABD’den gelen İncirlik Üssü’nün kullanımı ile ilgili talebe karşılık Türkiye’nin şartlarını hatırlatmıştı:
[COLOR="#000000"]
’Fiilen bir şekilde İncirlik’
ten ortak yürüttüğümüz faaliyetler var eskiden beri Irak’a dönük olarak. Ama kapsamlı bir harekâtın zemini olarak herhangi bir ülkenin bu anlamda bir katkısı bekleniyorsa o anlamda tutumumuzu söyledik. No fly zone (uçuşa yasak bölge) ve güvenli bölgeler ilan edilmeli.

ABD’den gelen ’Türkiye tüm üslerini açacak’ açıklaması ile birlikte gündemde şimdi bu konu var. ABD Türkiye’nin uçuşa yasak bölge ile güvenli bölge talebini kabul etti mi? Henüz hükümet cephesinden ABD ile varılan anlaşmaya ilişkin bir açıklama yapılmış değil.

ABD’Lİ EKİP GELİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz hafta Türkiye topraklarındaki bir askeri üste, ABD’li ve Türk askeri uzmanlar tarafından verilecek eğitime ilk aşamada 2 bin Suriyelinin katılacağını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir ekip de bu hafta Türk askeri yetkililerle Ankara’da görüşecek ve eğitim programı bu görüşmede netleşecek. ABD, Suriye ve Irak’taki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mevzilerini koalisyon güçleriyle birlikte havadan bombalamayı sürdürüyor.

Ankara’dan İncirlik konusundaki bu habere hünez bir yalanlama gelmiş değil. Kobani’de IŞİD’i bombalayan ABD öncülüğündeki koalisyon jetleri bundan sonra İncirlik’ten kalkabilir.

TÜRKİYE’NİN 3 ŞARTI

Türkiye’nin IŞİD ile mücadele için üç şartı var. Bunlar; uçuşa yasaklı bölgenin ilan edilmesi, güvenli bölgenin Suriye tarafında tesis edilmesi ve eğit-donat anlayışıyla sürecin kimlerle nasıl yürütüleceğinin belirlenmesi.

Kaynak: Rotahaber

rahatsiz.com.tr/turkiyenin-abd-ile-cok-konusulacak-isid-anlasmasi-52977.html
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.