You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türbanda Akp ve Mhp anlaşması

Türbanda Akp ve Mhp anlaşması

Posting Freak
Türbanda Akp ve Mhp anlaşması
[Resim: cp139476_6451320139.jpg]AKP ile MHP, üniversitelerde türbanı serbest bıracak anayasal ve yasal düzenlemelerde uzlaştı. Buna göre Anayasa'nın iki maddesinin yanı sıra YÖK Kanunu'nun kılık kıyafeti düzenleyen maddesinde değişiklik yapılacak. İki parti üniversitelerde kızların başörtüsü bağlama şeklinin de yasayla tanımlanmasına karar verdi. Başın örtülmesi 'kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkân verecek ve çene altından bağlanacak şekilde' olacak. Yasada 'başörtüsünün çene altından bağlanma' şekline vurgu yapılarak çarşaf, peçe, burka vb. örtülerin kullanılmasının da önüne geçilmeye çalışıldı.

Üniversitelerde türban serbestliği konusunda geçen perşembe genel mutabakata varan AKP ile MHP arasında ikinci resmi görüşme dün gerçekleşti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin TBMM'deki makamında gerçekleşen görüşmeye bu partiden Genel Sekreter Cihan Paçacı, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı, AKP'den ise Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ ile Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu katıldı. Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısını yarım bırakarak Meclis'e geldi.

Baş döndüren trafik
İki parti arasında saat 17.00'de başlayan görüşmeler baş döndürücü bir trafikle geç saatlere kadar sürdü. Saat 18.55'de önce AKP'den Sadullah Ergin, arkasından MHP'den Cihan Paçacı 'genel başkanlara bilgi vermek' üzere Meclis'ten ayrıldı. AKP'li Ergin bir süre sonra Meclis'e yeniden gelerek makamında Çiçek'le görüştü. Çiçek ve Ergin daha sonra Başbakan'ı bilgilendirmeye beraber gitti. Bunun üzerine saat 20.45'de toplantıya ara verildi. Parti yöneticilerinin liderleri bilgilendirmelerinin ardından 21.15'de toplantı yeniden başladı. İki parti yönetimi de toplantı süresince gazetecilerin sorularına "Sorun yok, anlaşıyoruz" mesajı vermeye gayret etti. Saat 20.10'da da ortak yazılı açıklama yapılarak kamuoyuna uzlaşıldığı duyuruldu.

İki Anayasa'dan, bir yasadan
Ortak açıklamada, Anayasa'nın 10, 42 ve YÖK Yasası'nın ek 17'nci maddesinde değişiklik yapılması konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

İki parti Anayasa'nın 'Kanun önünde eşitlik' başlıklı 10. maddesinin 4. fıkrasına '...ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında' ibanesinin eklenmesine karar verdi. Böylece MHP'nin önerisinde yer alan 'her türlü kamu hizmetinin sunulmasında ve bu hizmetlerden yararlanılmasında' ibaresi ile türbanın kamu kurumlarında da serbest kalabileceğine ilişkin tartışmaların önüne geçilmek istendi.

Anayasa'nın 10. maddesinin "Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar" şeklindeki 4. fıkrası için şu anlaşmaya varıldı: "Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır."

İki parti en çok Anayasa'nın 'eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi' başlıklı 42. maddesi üzerinde çalıştı. MHP'nin 'kılık kıyafet' ibaresinin Anayasa'ya girmemesine ilişkin itirazı AKP tarafından da kabul gördü. Maddenin "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" şeklindeki birinci fıkranın "Kimse kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" şeklinde değiştirilmesi kararlaştırıldı.

Aynı maddenin "Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir" şeklindeki fıkrasına 've kullanılmasının sınırları' ibaresi eklenerek, "Öğrenim hakkının kapsamı ve kullanılmasının sınırları kanunla tespit edilir ve düzenlenir" şeklinde değiştirilmesinde de görüş birliğine varıldı.

Türban değil başörtüsü
MHP'nin üniversitelerdeki kılık kıyfetin sınırının uygulama yasası ile çizilmesi tezi de benimsendi ve YÖK Kanunu'nda, Anayasa değişikliği doğrultusunda düzenleme yapılmasına da karar verildi. YÖK Kanunu'nun "Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla yükseköğrenim kurumlarında kılık-kıyafet serbesttir" şeklindeki Ek 17. maddesine şu ekleme yapılacak:
"Hiç kimse başının örtülü olması sebebiyle yükseköğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz. Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkân verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir."

Böylece, hiç kimsenin başının örtülü olması nedeniyle öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı vurgusu yapılırken başın örtülmesinin biçimi de yasa ile tanımlanmış oldu. 'Başörtüsünün çene altından bağlanma' şekline yasada yer verilerek çarşaf, peçe, burka gbi örtülerin kullanılmasının önüne geçilmeye çalışıldı.
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.