You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Tuncelileri bölen fotograf

Tuncelileri bölen fotograf

Member
Tuncelileri bölen fotograf
Tuncelileri bölen fotoğraf
Bakan Aydın’ın ‘Birlik Cemi’ne katılması Tuncelileri böldü
Devlet Bakanı Mehmet Aydın, bölge valileri ve rektörlerinin katıldığı ‘Birlik Cemi’ töreni Tuncelilileri böldü. Bazı Aleviler ‘Siyaset için Cem yapılmasının Alevi inancında yeri olmadığını’ belirterek tepki gösterdi

Tunceli Üniversitesi’nin akademik eğitim yılı açılışına katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın, açılış sonrası Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Cem Evi’nde düzenlenen ‘Birlik Cemi’ne katılması, Tuncelilileri ikiye ayırdı. Alevi dedeleri ve bazı Tunceliler, siyaset için cem yapılmasının Ale-vi inancında yeri olmadığını savundu.
Tuncelileri bölen fotoğraf

Fotoğraf için TIKLAYIN ...

Alevi dedeleri ve bazı sivil toplum örgütleri Aleviliğin yozlaştırılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Cem tutulması sırasında Cem’e katılan bölge illerinin rektörleri ve valileri ile Bakan Aydın, sazlı Alevi deyişlerini büyük bir dikkatle dinledi. Ceme katılan diğer bütün konuklar gibi Devlet Bakanı Aydın ve beraberindekiler de Cemin son bölümünde Kerbela’da şehit edilenler için herkes ile birlikte ayağa kalkarak el ele tutuştu. Cem törenine katılan bir çok kişi, ağıtların okunması sırasında ağladığı görüldü.Tuncelili bazı vatandaşlar ve dedeler, Cem’e katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın’a tepki gösterdi. Alevi dedesi Davut Kuloğlu, “İbadet Cemi böyle siyaset ile olmaz. Gösteriş ile cem yapılmaz. Ceme gelenler hep telkinde bulunuruz, kötülük yapmayın, hile yapmayın, insanları kandırmayın, adam öldürmeyin, fakire fukaraya yardımcı olan Allah’ın ibadetini asla unutmayın. Bunun için Cemler asla siyasete alet edilemez” dedi. Tunceli Alevi Akademisi kurucu üyesi ve eski Tunceli Belediye Başkanı Veli Aytaç ise, “Bu cem gereksizdir. Bu durum tamamen cem evi üzerinde siyaset yapmaktır. Alevi inancında bu tür cemler yapılmaz ve yoktur. Zaten biz Aleviler, bizim inancımıza sahip çıkmayanları ve bizim ibadet yerimizi yani ibadet yaptığımız cem evlerini ibadet yeri kabul etmeyenlerin bu ceme katılmasını da uygun bulmuyoruz. Bu tamamen siyasi amaçlı bir durumdur. Bizler biliyoruz ki Rektör Prof.Dr. Durmuş Boztuğ cem evi ile içli dışlıdır. Hata kendi personelinden kestiği paralarla cem evine kurban aldırdığını biliyoruz. Bunlar kabul edilecek şeyler değildir” diye konuştu. Emekli öğretmen Kamer Mazaca da, istek üzerine ve siyasi amaçlı cemlerin Alevi inancında olmadığını belirterek, “Bizim inancımızda ısmarlama cem düzenlenemez. Birlik cemi deniliyor. Kiminle kimin birlikteliği için düzenleniyor, bu tartışmaya açık bir konudur” diye konuştu. Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi, Bakan Aydın’ın katıldığı cem öncesi yaptığı yazılı açıklamada Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın gelişi nedeniyle düzenlenecek birlik cemine tepki gösterdi.


GazeteVatan
ATATÜRK DIYOR KI;

Biz cahil dedigimiz zaman,mektepde okumamis olanlari kastetmiyoruz.Kastettigimiz ilim,hakikati bilmektir.Yoksa okumus olanlardan en büyük cahiller ciktigi gibi,hic okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gercek alimler cikabilir.
Son Düzenleme: 27/11/2010, 13:44, Düzenleyen: HüsniyeDuman.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.