You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Administrator
Tezkere öldü
[COLOR="#000000"]AKP hükümetinin tezkereyle oluşturmak istediği tampon bölge hayalleri suya düştü. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye'nin dile getirdiği Suriye'de güvenli bir tampon bölge kurulması konusunun incelenmesi gereken bir fikir olduğunu belirtirken, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Türkiye'nin önerisinin gündemde olmadığını açıkladı. Bu açıklamaların ardından NATO Genel Sekreteri de tampon bölgeye sıcak bakılmadığını vurguladı.

NATO'nun yeni Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen ikili basın toplantısında soruları yanıtlayan Çavuşoğlu ve Stoltenberg, Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan açıklamalar "tezkere öldü" dedirtti.

Açıklamada, Bakan Çavuşoğlu tezkere tartışmalarında sıkça vurgulanan "Güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge" önerisini gündeme getirirken, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO'da bu önerinin tartışılmadığını dile getirdi.

Çavuşoğlu konuşmasında yine istikrarsızlığın sebebi olarak "Esad rejimi"ni gösterirken, Türkiye'nin tek başına kara harekatı yapmasının da mümkün olmadığını söyledi.

Stoltenberg ise "Uzun bir süreç olacak. Hava saldırılarıyla IŞİD'le mücadele edilmeye çalışılıyor" dedi. Esad'ın devrilmesi ve NATO'nun kara harekatına katılmasından hiç söz etmedi.

Böylece tezkerenin "kara harekatı"na izin veren maddeleri de şimdilik anlamını yitirmiş oldu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede 'çekingen' davrandığı eleştirilerine yanıt vererek; "Türkiye terörle mücadelede ve hemen yanında meydana gelen olaylarda hiçbir zaman çekingen davranmamıştır. 46 vatandaşımızın IŞİD tarafından rehin tutulduğu süreçte tabi ki temkinli ve dikkatli davrandık. Ama o süreçte bile Irak ve Suriye'de yapılması gerekenlerin ne olduğunu çok açık bir şekilde tüm dostlarımızla paylaştık. Bugünkü tablouyu 4 yıldır paylaşıyoruz. Bazı dostlarımızın Türkiye'nin başlangıçtaki kaygılarını anlamakta geciktiklerini söylediğini duyuyoruz. Biz, bölgeye kapsamlı bir açıdan bakıyoruz" diye konuştu.

’ESAD REJİMİ KALDIKÇA BUGÜNKÜ DURUM DEVAM EDECEKTİR’

Hava saldırılarını desteklediklerini ancak yeterli olmadığını savunan Çavuşoğlu şunları söyledi; "Suriye'de Esad rejimi kaldıkça kan, gözyaşı ve katliamlar devam edecektir. Esad rejimi 200 binden fazla insanını öldürmüştür. Ve Esad rejimi bugün Suriye'deki ve bölgede istikrarsızlığın sebebidir. Radikal ve terörist gruplar da bu ortamda doğmuştur, güçlenmiştir. Dolayısıyla siyasi bir değişim şarttır. Esad rejimi kaldıkça bugünkü durum devam edecektir. Bizim bugün müttefiklerin hava saldırılarını desteklediğimizi açıkça dile getirdik. Ancak yalnız hava saldırıları IŞİD'in ve bölgedeki diğer terör örgütlerinin tamamen temizlenmesi için yeterli değildir. Kara operasyonu her türlü diğer opsiyon değerlendirilmeli, Özgür Suriye Ordusu desteklenmelidir."

’TÜRKİYE'NİN TEK BAŞINA KARA OPERASYONU YAPMASI’’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulması önerisini yineleyerek; "Operasyonla ilgili düşüncelerimizi çok açık şekilde paylaşıyoruz. Öncelikle bir uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgenin oluşturulması gerekiyor. Bu hem mültecilerin yerleştirilmesi bakımından, hem de operasyonun başarısı açısından da önemlidir. Burada sadece Türkiye'nin tek başına kara operasyonu yapmasını beklemekte gerçekçi bir yaklaşım değildir. Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. Ortak karara varıldıktan sonra Türkiye üzerine düşeni yapmaktan da çekinmeyecektir" ifadelerini kullandı.

"NATO'DA BU KONU ELE ALINMADI"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bir soru üzerine NATO'da uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge önerisinin tartışılmadığını söyledi. Stoltenberg, şunları kaydetti; "Bir uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulması ile ilgili, biz Çavuşoğlu'yla yaptığımız toplantılarda konuyu ele aldık. NATO ile ilgili olarak, herhangi bir tartışmanın konusu olmadı, NATO'da bu konu ele alınmadı. Ben bunu son derece kararlı bir adım olarak görüyorum. Ve hava saldırılarıyla IŞİD'le mücadele ediyor. Türkiye'nin çok daha aktif bir rol oynamasıyla ilgili olarak."

"ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞECEK"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla gerçekleştirdiği görüşme dışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile de görüşecek.

PENTAGON: TAMPON BÖLGE KONUSU MASADA DEĞİL

Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin tampon bölge önerisiyle ilgili bir soru üzerine, "Bu yeni bir konu değil. Askeri bir seçenek olarak masada böyle bir şey yok. Süren müzakerelerde de böyle bir konu gündemde yok" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Jonh Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond birlikle Washington'da düzenlediği ortak basın toplantısında bir soru üzerine, Suriye'deki tampon bölge uygulaması fikrinin uzun süreden bu yana müzakere edilen bir konu olduğunu belirterek bu önerinin incelenmesi gerektiğini söylemişti.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.