You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Tebrikler TÜBİTAK

Administrator
Tebrikler TÜBİTAK
Bu olay öyle [COLOR="#000000"]"Olur böyle vakalar" türünden geçiştirilecek gibi değil. Bu olay Türkiye'de bilimle uğraşan bir kurumun ne hale geldiğinin sulu boya tablosudur.

Su koyuveren bu iktidardır.

Bu rezil tabloyu boyayan da iktidarın getirdiği bilimle, ilimle ne kadar ilgileri olduğu tartışılan insanlardır.

Önce olayı anlatalım.

Habertürk'ten Serkan Akkoç yaptı haberi. Haber gazetecilik ödülüne aday bir eser.

Haberde yazıyor:

"Özel MEF Lisesi 12'inci sınıf öğrencisidir İlayda Şamilgil, ’First Step To Nobel Prize InPhysics’ yarışmasında, 70'e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu."

İlayda Şamilgil, Polonya'da bu yıl 22'ncisi düzenlenen yarışmaya, üzerinde 1 yıldır çalıştığı ’Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem’ adlı projesi ile katıldı. Şamilgil, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmanın dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan jürisinden tam puan aldı."

Dünyaca ünlü akademisyenlerden tam puan alan kızımız’

Ülkemizin yüz akı bir genç dahi kızımız...

Haberden okuyalım, diyor ki:

’İlayda'nın kısa öğrencilik hayatı başarılarla dolu. Geçen yıl İstanbul'daki bazı metro istasyonlarında kanserojen radon gazı ölçümü yapan İlayda Şamilgil, topladığı verileri İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sunmuş. Öğretmenleri, İlayda'nın Stanford Üniversitesi'ne kabul edileceğine inandıklarını belirtiliyor."

Eee... Çok güzel haber... Ödüllük ne haberler var, diyebilirsiniz.

Asıl bombayı sonraya bıraktım.

İlayda kızımız, bu projesini daha önce TÜBİTAK Yarışması'na göndermiş. Diğer projelerle yarışmış ve dereceye girememiş.

İşte olayın can alıcı yanı da burada...

Tübit-AK'da dereceye giremeyen proje Dünya'da birincilik alıyor.

Demek ki, orada bulunan KAFA'ların kafaları bu projeye basmıyor. Anlamıyor, anlayamıyor! Anlayamadığı için de eliyor, "Dereceye giremediniz" diye geriye veriyor.

Kızımız projesinde iddialı olmasa. TÜBİTAK'ın derecelendirmeye almadığı projesine o kadar inanmasa küser beynine, oturur evinde. Hayır, öyle yapmıyor ve tutuyor Dünya Yarışması'na gönderiyor.

Bilimsel araştırmaların yok edildiği, bilimin üniversitelerden kazındığı Türkiye'de yeni bir bilim insanı kazanacağız. Ancak İlayda'nın hedefinde yurt dışı var, orada eğitim görecek. Belki de bir beyin göçü daha olacak.

Peki nasıl oluyor da en prestijli kurumlardan biri olarak Türkiye'de unvan edinen Tübitak bu hale geldi?Bilimden hızla nasıl uzaklaştı, uzaklaştırıldı?

En son operasyonları yazalım da durum ortaya çıksın.

2011'in 28 Ağustos'unda sekiz yıldır Tübitak Başkanı olan Prof. Dr. Nükhet Yetiş görevden alındı. Gecenin bir yarısı torba yasa içinden çıktı kanun... Kamuda yeniden yapılanmayı düzenleyen 'Kanun Hükmünde Kararname'lerle Bürokraside yeni bir atama operasyonu ile Yetiş gönderildi.

SonraTübitak'a kimler atanmadı ki?

Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar, TÜBİTAK’ın önemli birimlerinden ULAKBİM’e Müdür Yardımcısı olarak atandı. Mustafa Sancar, Cahit Arf Bilgi Merkezi’nden sorumlu olarak çalışıyor.

Siz bir kurumun bilgi merkezini Melih Gökçek'in Hayvanat Bahçesi müdürüne bağlarsanız, geriye söylenecek söz kalır mı?

Profesör Celal Şengör, [color=#000000]"Tübitak'a yeni atamalar ve düşündürdükleri"
başlıklı makalesinde rezaleti bilimsel olarak açıklıyor. Bu konuda meraklı olanlar internet üzerinden bu yazıya ulaşabilir ve aydınlanabilir.

Tebrikler İlayda, dünya birinciliğin kutlu olsun...

Tebrikler Tübitak, derece vermediğin proje dünya birincisi oldu.

Tebrikler Tübit-Ak Parti!..

Atila Sertel

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.