You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Tansiyon hastaları dikkat!

Tansiyon hastaları dikkat!

Posting Freak
Tansiyon hastaları dikkat!
Özel Primer Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. İlyas Gökşen, yüksek tansiyon hastalarının düzensiz ilaç kullanmasının kan basıncında yükselmelere yol açacağına dikkat çekerek, kan basıncının uzun süre yüksek kalmasının, kalp krizleri ve kalp hastalıklarına sebep olacağını söyledi.

Yüksek tansiyonun kalp üzerindeki etkisinin son derece önemli olduğunu hatırlatan Dr. Gökşen, tansiyon ilaçları kesildiğinde yüksek seyreden damar basıncının kalbi ve işleyişini etkileyeceğini ifade ederek, "Yapılan son araştırmalar, özellikle düzenli kalp ilacı kullananların doktor tavsiyesi olmaksızın ilacı kesmelerinin kalp krizi geçirme riskini arttırdığını gösteriyor. Uygun ilaç kullanılmaması ya da düzenli ilaç alınmaması halinde, hastanın hiç farkında olmadan tansiyonunda yükselmeler olabilir. Hasta bunu hissetmez, fakat tansiyonu yükselterek, damar tahribatına yol açar. Bazı ilaçların yan etkilerinin ortaya çıktığı durumlarda hasta hekime danışmalı, tavsiyesine uymalıdır" diye konuştu.

"Ben iyiyim, ilaca gerek yok" diye düşünen hastanın zaman içerisinde tansiyonun tekrar yükseleceğini bilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. İlyas Gökşen, "Üstelik, bu tür bir davranış hastalığın ilerlemesine sebep olarak, komplikasyonlar meydana getirecektir. Yanlış ilaç kullanımı ise, hastanın tansiyonunu aşırı derecede düşürebilir. Tansiyon düştüğü için kalbe kan gitmez. Kontrol olmaksızın uygun dozu bilmeyen birinin bir ilaca başlaması ya da değiştirmesi son derece hatalıdır. Birinci derece ilaçların bırakılması ölüme bile sebebiyet verebilir. Bu sebeple ilaçların bilinçli ve doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Tersine davranmak ise, insan sağlığını olumsuz yönde etkiler" diye konuştu
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.