You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Suriyeli Kürtler ortak yönetimde anlaştı

Suriyeli Kürtler ortak yönetimde anlaştı

Administrator
Suriyeli Kürtler ortak yönetimde anlaştı
Suriye'nin Rojava bölgesinde bulunan Kürt siyasi hareketlerinin 9 günden bu yana Kuzey Irak'ın Duhok kentinde yaptığı görüşmeler sona erdi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin çağrısı ile yapılan toplantıda 3 başlık altında anlaşan gruplar, [COLOR="#000000"] Duhok Anlaşmasını imzaladı.

Suriye’nin Rojava bölgesinde bulunan Kürt siyasi hareketlerinin Mesut Barzani’nin çağrısı üzerine Irak’ın Duhok kentinde yaptıkları toplantı 9’uncu gününde anlaşma sağlanarak sona erdi. Suriye Kürt Ulusal Kongresi (ENKS), Demokratik Birlik Partisi (PYD), Rojava Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), ve Rojava Kürdistanı Halk Kongresi (EGRK) yöneticilerinin katıldığı toplantıda tarafların Rojava bölgesinde ortak yönetim, ortak güç ve siyasi mutabakat konularında anlaştığı açıklandı. 9 gün süren toplantının ardından 3 madde üzerinde anlaşan siyasi gruplar, bu akşam saatlerinde anlaşma imzaladı.Duhok Anlaşması ismi verilen anlaşma metni Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin de hazır bulunduğu bir toplantıda imzalandı. Anlaşmaya göre Suriyeli Kürtler arasında ortak yönetim, ortak askeri güç ve siyasi birlik kurulacak. Gruplar arasında bir siyasi karar mekanizması kurulacak. Bu kurulda 12’si TEV-DEM, 12’si ise ENKS’den olmak üzere toplam 24 üye seçilirken, 6 üyenin ise bu 24 kişi tarafından belirleneceği açıklandı. Taraflar arasındaki ortak güç konusunun ise önümüzdeki dönemde şekilleneceği belirtildi.


BARZANİ: DUHOK ANLAŞMASI DÜŞMANLARA CEVAPTIR


Suriyeli Kürt tarafları bir araya getiren Mesut Barzani, yaptığı açıklamada Duhok Anlaşması'nın düşmanlara bir cevap olduğunu söyledi. Anlaşmanın imzalanmasının ardından taraflara hitaben bir konuşma yapan Barzani, "Kürtlerin bir yerdeki başarısı tüm Kürt milletinin başarısıdır. Bizler elimizden geleni yapıyoruz. Duhok’ta imzalanan anlaşma büyük, değerli ve tarihi bir anlaşmadır. Bu anlaşma Kürtlerin birliğini istemeyen ve devamlı Kürtler arasında kargaşa çıkarmak isteyen düşmanlara bir cevaptır" dedi.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Posting Freak
Suriyeli Kürtler ortak yönetimde anlaştı
Anlaşın bakalım. abd ile israilin çıkarlarına çalıştığınız sürece kürdüstanınızı kurabilirsiniz....

Ancak yarın bir gün kendi başınıza buyruk hareket etmeye kalktığınızda o çok güvendiğiniz abd sizi de tekrar birbirinize düşürmek için aynı ayunlarını sürdürecektir...
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.