You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Suriyeli kadınlara fuhuş tuzağı

Suriyeli kadınlara fuhuş tuzağı

Administrator
Suriyeli kadınlara fuhuş tuzağı
[COLOR="#000000"]Türkiye’ye sığınan, yoksulluk içindeki Suriyeli kadın ve kızların ’giderek daha kırılgan’ hale geldiği, kendilerini, yasa dışı evliliklerden fuhuşa kadar geniş bir yelpazedeki cinsel istismar durumlarına sürükleyen suç çetelerine ’tutsak düştüğü’ öne sürülüyor.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Christian Science Monitor, Gaziantep/Şanlıurfa mahrehçli geniş haberine ’Türkiye’nin Suriye sınırındaki mülteci kampları ve kalabalık Türk kentlerinde yoksullaşmış Suriyeli kadın ve kız sığınmacılar, kendilerini, yasa dışı evliliklerden fuhuşa kadar geniş bir yelpazedeki cinsel istismar durumlarına sürükleyen suç çetelerine tutsak düşüyor’ sözleriyle giriyor.

Bu vakaların son bir yılda arttığını, ’Türk müşterilerinin mültecilerin çaresizliğinden yararlandığını’ öne süren gazete, cinsel ilişkiye zorlanan kadınların başlarına gelenlerini örneklerle uzun uzun anlattığı haberinde zor durumdaki Suriyeli kadınların yardım arayacağı yerlerin kıtlığına dikkat çekiyor ve Gaziantep’de faaliyet gösteren çok sayıda yardım kuruluşunun çoğunun Türkiye’deki mültecilerin sıkıntıları değil, Suriye’deki krize odaklandığını belirtiyor.

CSMonitor ’Türkiye-Suriye sınırında haftalarca süren habercilik çalışmaları ve mülakatlar sonucunda artan sayıda Türk erkeği, bazen istismar edici ve hileli koşullarda Suriyeli mülteci kadınları ikinci eş olarak aldıklarını gösteriyor’ savını dile getirdikten sonra şunları yazıyor:

’TÜRKİYE’NİN LAİK HUKUK ÇERÇEVESİ DÖRT EŞ UYGULAMASINI YASAKLIYOR’

’Dört eş, sınırın her iki tarafındaki muhafazakar Müslüman toplumlarında kabul görüyor. Ancak, Suriye’nin aksine laik bir hukuk çerçevesi olan Türkiye, uzun bir süreden beri uygulamayı yasaklıyor. Suçu işleyenler de, iki yıl hapis cezası riskine giriyor.’

Öngörülen cezaların birden fazla eş olaylarını engellemediğine dikkat çeken gazete, bir ücret karşılığında yasa dışı evlilikleri kolaylaştıran çöpçatanların oynadığı merkezi rolüne işaret ederken Suriyeli kadınların çöpçatanlarca nasıl aldatıldığını da örneklerle anlatılıyor.

’Kadın pazarlayarlar, çöpçatanlar, uyuşturucu satıcıları ve kaçakçılar, sınır boyunca çalışıyor’ denildiği haberde ’Birçok Suriyeli, kadınlarının istismar edilmesine çok kızdığını iddia ederse de soruna aktif biçimde katkıda bulunuyor’ gibi bir eleştiriye de yer verildikten sonra şöyle devam ediyor:

’Gaziantep’te yaşayan ve bu işlerin nasıl olduğunu iyi bilen Mahir aldı bir Suriyeli’ye göre, 12 ile 16 arasındaki kızlara fıstık, 17-20 yaşındakilere kiraz, 20-22 yaş olanlarına elma ve daha büyüklerine karpuz deniliyor. Mahir öyle biliniyorsa da, çöpçatan olduğunu kesin bir dille reddediyor.’

KAYITDIŞI EVLİLİKLERİN SAKINCALARI

CSMonitor, haberinin son bölümünde ise, ’kayıt dışı evliliklerin yarattığı tehlikeler’e vurgu yaparken ’İkinci eş olarak Türk erkekleriyle evlenen Suriyeli kadınlar, ciddi sorunlarla karşılanabilir. Evlilik yürümezse eğer hukukun koruması altına girmiyor’ uyarısında bulunuyor.

Buna karşın gazeteye göre, sınır kentlerinde çalışan Suriyeli kadın hakları aktivistleri de, ikinci eş olsa da Türk erkekleriyle yapılan evliliklerin çoğunun ’başarılı’olduğunu, Türk erkeklerinin kadınların ihtiyaçlarını iyi karşıladıklarını söylüyor.

Nitekim, Kilis’teki Najla adlı bir aktivist ’Bir Türk, ikinci eş olarak olsa da bir Suriyeli kadın ile evlendiğinde kendisinin ve ailesinin yemeği ve güvenliğini garanti ediyor, bunlar temel ihtiyaçlar. Bu yola gitmesi, kötü yola düşmesinden iyi. Evlilik gelenekleri, savaşlarla hep değişir. Sonunda yasalar uyum sağlıyor’ sözlerini kullanıyor.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.