You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Suriye'den çok sert Türkiye bildirisi

Suriye'den çok sert Türkiye bildirisi

Administrator
Suriye'den çok sert Türkiye bildirisi
[COLOR="#000000"]Paris ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı'nın Suriye'de uçuşa yasak bölge konusundaki görüşlerini anlatmış ve şöyle demişti: "Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ÖSO konusunda Türkiye ile aynı çizgide olduklarını söyledi. Irak için de bizim çizgimizi paylaşıyorlar. Yani, uçuşa yasak bölge ilan edilmesi, güvenli bölge oluşturulması ve ılımlı muhaliflere eğitim ve donatım desteği sağlanmasını öngören planımızı destekliyorlar."

Bu açıklamalara Suriye'den çok sert tepdi geldi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'ya konuşan Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığındaki bir yetkili, Türkiye ve Fransa devlet başkanlarının iç sorunlarından kaçmak için dış tutumlara odaklandıklarını belirterek "Erdoğan ve Hollande Daha Fazla Ahlaki ve Siyasi Çöküşten Başka Bir Şey Elde Edemeyecekler" dedi.

SANA'da yer alan haber şöyle:

"Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak Türkiye devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa devlet başkanı François Hollande’nin Paris’te bulundukları temaslar ardından yaptıkları açıklamaların Suriye egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı suç ortaklıklarının boyutlarını yansıttığını belirterek, Suriye’nin bu açıklamaları kınadığını vurguladı.

SANA’ya bugün açıklama yapan kaynak Erdoğan ve Hollande’nin bu açıklamalarının BM misakı ve ilkelerine ilaveten uluslar arası kararlara aykırı olup ihlal teşkil ettiğinin altını çizdi.

Türkiye ve Fransa hükümetlerinin Suriye’deki durumlara ilişkin izledikleri tutumlar ve Suriye’de mevcut terör örgütlerine takdim ettikleri her türlü desteğin Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye ilişkin kararlarına ihlal teşkil ettiğine dikkat çeken kaynak; bunların da Suriye’de kriz süresinin uzaması ve çözümünün engellenmesiyle birlikte Suriyeli kanların akıtılmasının sorumlusu olduğunun altını çizdi.

Kaynak Türkiye ve Fransa hükümetlerinin bu tutum ve teröre destekleriyle, terörle mücadele çabalarını engellediklerini ifade ederek dolayısıyla uluslar arası toplumun Türkiye ve Fransa hükümetlerinin bu tutumlarını kınaması gerektiğini söyledi.

Bakanlık kaynağı Türkiye ve Fransa hükümetlerinin başka devletlerinin içişlerine müdahale etmek yerine kendi ülkelerinde biriken ve iki ülke halkını bıktıran iç krizleri çözmeye çalışmalarının daha doğru olacağını belirtti.

iki ülke devlet başkanlarının iç sorunlarından kaçmak için dış tutumlara odaklanmalarıyla iç krizlerini saklayamamaklarına dikkat çeken kaynak; bu tutumların daha fazla ahlaki ve siyasi çöküşten başka bir şey getirmeyeceğini söyledi.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.