You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Suriye'de Alevi ve Kürt devleti kurulacak

Suriye'de Alevi ve Kürt devleti kurulacak

Administrator
Suriye'de Alevi ve Kürt devleti kurulacak
Suriye Milli Hareketi Siyasi Büro Başkanı İmadeddin El-Raşid, PYD'nin özerklik ilan etmesiyle, Türkiye'nin güvenliğini tehdit edecek bir Nusayri devletinin kurulabileceğini öne sürdü.

Suriye Milli Hareketi Siyasi Büro Başkanı İmadeddin El-Raşid, PYD'nin ülkenin kuzeyinde özerklik ilan etmeye hazırlanmasının bölge ve özellikle Türkiye için kaygı verici bir durum olduğunu söyledi.

Böyle bir adımın Suriye'yi bölünme sürecine sürüklediğini ifade eden El Raşid, "Bu adım Nusayri devleti kurulmasına da yardımcı olacak. Çok karmaşık bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu süreç Türkiye'nin güvenliğini olduğu gibi egemenliğini de tehdit ediyor. " dedi.

Suriye Milli Hareketi Siyasi Büro Başkanı El-Raşid, Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) verdiği özel mülakatta PYD'nin özerklik girişimleri, Türkiye'ye yansımaları ile Suriye'deki süreç ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

PYD SURİYE'DEKİ KÜRTLER ÜZERİNDE BASKI KURMAYA ÇALIŞIYOR

PYD'nin dışarıyla bağlantılı bir ajandası olduğunu söyleyen Suriyeli muhalif El Raşid, "PYD ne Kürt milliyetçisi, ne de Suriye ulusalcı bir grup. PYD'nin dışarıya bağlı bir ajandası var. Onlarla bir çok kez görüştük. Arap-Kürt ve Kürt-Kürt çatışması olmasın diye uğraş verdik. Çünkü onların diğer Kürt gruplar ile çok fazla sorunları vardı. Hep bir fırsatı değerlendirme yolunu seçtiler. Şu an tamamen yönetimin yanındalar ve onu koruyorlar. Suriye'de Kürtler üzeride baskı kurmak istiyorlar." dedi.

Kürtler arasında bazı grupların PYD ile çatıştığına dikkat çeken El Raşid, "Çok sayıda Kürt grup şu an PYD ile savaşıyor. PYD Kürtlerin kabul ettiği bir oluşum değil. 15 bin savaşçılarının olduğunu söylüyorlar. Bunda büyük bir abartı var. Bu rakamın yarısı bile değiller. Ayrıca savaşçılarının çoğu 14 - 15 yaşlarında çocuk denilecek yaşta." bilgisini verdi.

ERBİL ÜZERİNDE İRAN VE MALİKİ BASKISI VAR

PYD'nin girişimlerine Kuzey Irak Kürt Yönetimi'nin de destek vermediğini anlatan El Raşid, Erbil yönetiminin PYD'ye nasihatlerde bulunduğunu söyledi. El Raşid, Erbil yönetimi üzerinde çeşitli tarafların baskısı olduğuna dikkat çekti. "Erbil üzerinde İran'ın, Maliki hükümetinden baskılar var diyen" El Raşid, "Erbil Suriyeli devrimcilerin yanında. Ancak güçlü bir tutum ortaya koyamıyor. ABD 'nin de gevşek tutumu ortada. PYD ise bu durumu fırsat olarak gördü." şeklinde konuştu.

PYD'NİN ÖZERKLİK İLANI TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK VE EGEMENLİĞİNİ TEHDİT EDER

"Suriye'nin kuzeyinde bir özerk yönetim konusunu bölge için endişe verici bir durum" olarak niteleyen El Raşid, bunun bölgedeki Kürtlere bakış açısını değiştireceğini savundu. El Raşid, "Bu durum bölgede aynı zamanda Türkiye için de endişe verici. Türkiye'nin burada ortaya koyması gereken tutum, Suriye devrimcilerini desteklemek, en azında PYD'ye karşı olan Kürtlere destek olmalıdır. Suriye'de Kürtlerin büyük bir bölümü PYD'nin bu tavrına karşı çıkıyor. Suriye'yi bölünmeye doğru küfürlü içeriküren böyle bir süreç diğer taraftan sahil bölgesinde de bir Nusayri devleti kurulmasına da yardımcı olacak. Tabii bu durumun da Türkiye'ye yönelik olumsuz etkileri olacak. Türk tarafındaki Nusayriler de aynı zamanda bir özerklik isteyebilirler. Çok karmaşık bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu süreç, Türkiye'nin güvenliğini olduğu gibi egemenliğini de tehdit ediyor." diye konuştu.

TÜRKİYE SÜREÇ KONUSUNDA DAHA DERİN BİR STRATEJİ İZLEMELİ


Devami...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.