You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sınav stresi nasıl yenilir?

Sınav stresi nasıl yenilir?

Posting Freak
Sınav stresi nasıl yenilir?
İster lisede ister üniversitede olsun sınav süresi okulun en stresli günleridir. En iyi öğrenciler bile bu baskıyı hissederler. Aşağıdaki adımlar [COLOR=#434a1e]sınav stresi ni yenmenizi ve performansınızı artırmanızı sağlayacak.
  • Kendinize sınav için bir zaman çizelgesi oluşturun. Bu tablo ders çalışma zamanı, mola zamanı ve sağlam bir uyku zamanı içeriyor olmalı. Bu plana sadık kalamasanız bile yaklaşımınızı düzenlemenize yardımcı olacaktır.
  • Pozitif düşünün. Sınavın önemi stres düzeyinizi artırır. Eğer iyi yapamazsam ne olur düşüncesi yerine “Bunu yapabilirim” tavrını benimseyin.
  • Erken başlayın. En iyi şekilde yapabilmek için zamanınız yok, ama bir an önce başlayabilir ve kazanabilirsiniz.
  • Endişeli insanlardan uzak durun. Sabit şeylere takıntılı, evhamlı insanlar stresinizi artırır. Sakin insanlarla vakit geçirin ve çalışma dönemlerinizde sakinliğinizi koruyun.
  • Mantıklı bir sırayla ama çeşitli dersleri çalışın. Bütün dönem boyunca çabaladığın ağır bir ders fazlaca dikkat gerektirebilir fakat bu süreci daha hafif bir konu takip etmelidir.
  • Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsan ailene geride kalmalarını söyle. Bazı ebeveynler destek verici ve faydalı olurken bazıları da strese neden olabiliyor. Onlara sınavları başarıyla atlatmak için bir programa odaklanmaya ihtiyacın olduğunu söyle ve planını kontrol etmeleri için onlara da göster.
Mola esnasında alacağınız alkol ve uyuşturucu ilaçlar gerçek bir rahatlama sağlamaz. Egzersiz yapmak ve gülmek rahatlamanız için daha iyidir.
[Resim: 7666useyin.jpg]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.