You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Seyit Rıza’nın mezarı açılıyor

Seyit Rıza’nın mezarı açılıyor

Administrator
Seyit Rıza’nın mezarı açılıyor
[COLOR="#000000"]Seyit Rıza’nın mezarı açılıyor Tunceli Dersim oluyor

Hükümet, bir taraftan çözüm sürecini hızlandırırken, bir taraftan da Alevi açılımı konusunda somut adımlar atmaya hazırlanıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Alevi açılımın ile ilgili ilk önlemleri 23 Kasım’da Tunceli’ye yapacağı ziyarette açıklaması planlanıyor.

Hükümet Alevi Açılımı için yol haritasını belirledi. ANKA’nın elde ettiği bilgilere göre; Hükümetin ilk hedefi Alevilerle güven tazelemek. İlk önlemlerin adresinin ise Tunceli’nin olacağı belirtiliyor. Başbakan Davutoğlu, 23 Kasım'da Tunceli'ye gidecek. Davutoğlu’nun, Alevi açılımı ile ilgili belirlenen hedeflerden bir kısmını burada açıklaması bekleniyor.

DERSİM 38’İN SEMBOL MEZARI ARANACAK

Başbakan Davutoğlu, 23 Kasım’da Tunceli’ye yapacağı ziyarette, ’Dersim 38’in Sembolü’ olarak bilinen Seyit Rıza’nın mezarının yeri de ilk olarak burada belirlenecek ve aranacak. Mezarın yurtdışında olma ihtimali de değerlendiriliyor. Bulunması halinde Türkiye’ye getirilecek.

Hükümet’in Alevi açılımı ile ilgili ilk hedeflerinin ise şu şekilde olacağı belirtiliyor.

Cemevlerinin statüsüne son nokta konulacak ve Tunceli’nin adının ’Dersim’ olarak değiştirilmesi ilk hedefleri arasında yer alıyor. Aleviliğinin korunması için yasal düzenlemeler dahil gereken önlemler ve adımlar atılacak. Geçmişte yaşanan acılar sembol isimlerle giderilmeye çalışılacak. Madımak Müzesi’nin yeniden organize edilmesi de ilk adımlar arasında yer alıyor. Özel eşyaların da sergileneceği müze daha canlı hale getirilecek. İlk adım olan güven tazelemenin ardından ise yasal düzenlemeler için düğmeye basılacağı kaydediliyor. Hükümet atacağı adımlar konusunda Cemevleri ve derneklerle toplantılar düzenleyecek. Alevi federasyonlarıyla da temaslar gerçekleşecek.

Cemevlerinin kültür merkezi olarak Kültür Bakanlığı bünyesinde olması da hedefler arasında yer alıyor. Atılacak adımlardan bir diğerinin de Dersim olaylarının araştırılması için bir Meclis Araştırma Komisyonu olması planlanıyor.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.