You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Şeker hastaları dikkat!

Şeker hastaları dikkat!

Posting Freak
Şeker hastaları dikkat!
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Çelik, piyasada kurutularak ve tatlandırılarak satılan turnayemişinin, birçok yerde maviyemiş olarak satıldığını söyledi.

Dünyada mavi renginden dolayı ''blueberry'' olarak isimlendirilen ve yaban mersini adıyla bilinen maviyemişin, ''cranberry'' olarak bilinen turnayemişi ile karıştırıldığını ifade eden Çelik, yaban mersini diye bilinen birçok üzümsü meyve çeşidinden dolayı böyle bir karışıklığın yaşandığını söyledi.

Maviyemişin çok farklı amaçlar için kullanıldığını ve meyvesinin taze olarak market ve pazarlarda satıldığını anlatan Çelik, maviyemişin birçok hastalığa iyi geldiğinin bilindiğini ifade etti.

Özellikle şeker hastalığı ve görme sorunu olanlar için maviyemişin tavsiye edildiğini anlatan Çelik, oysa turnayemişinin şeker hastaları ve diyabetliler için risk taşıdığını vurguladı.

Satın alırken mutlaka iki meyvenin farkının bilinmesi gerektiğini anlatan Çelik, şunları kaydetti:
''Dünyada cranberry olarak bilinen turnayemişi, Türkiye'de blueberry, yani maviyemiş adı altında satılıyor. Oysa şeker hastaları için turnayemişi tehlikeli ve görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle şeker hastalığı ve buna bağlı olarak görme kaybı olanlar iki meyve arasındaki farkı iyi bilmelidir.''

Maviyemişin yaş olarak tüketildiği gibi meyveli ekmek, çörek, kek, puding ve pastalarda, baharat sanayisinde, reçel, marmelat ve konserve sanayisinde de kullanıldığını anlatan Çelik, turnameşinin ise genellikle kurutulup tatlandırılarak tüketildiğini söyledi.

İki meyvenin de çeşitli yararları olmasına rağmen turnayemişinin bazı olumsuzluklara neden olabileceğini belirten Çelik, turnayemişinin, idrar söktürme ile ağız ve diş hastalıklarına iyi geldiğini, ancak şeker ve diyabet hastalarının bu meyveden uzak durması gerektiğini kaydetti.

Çelik, maviyemiş ile turnayemişinin, şekil, tat ve tip olarak bir birinden çok farklı meyveler olduğunu da belirterek özellikle marketlerin bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Maviyemişin küçük, üzümsü mavi renkte kendine has aromatik tadı olduğunu, taze ve kurutulmuş olarak tüketilebileceğini belirten Çelik, turneyemişinin ise kırmızı renkte, kurutulduğunda tatlandırılabilen bir tür olduğunu da sözlerine ekledi.
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.