You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Şeker Ağası’nın ‘tatlı hayat’ı karakolda bitti

Şeker Ağası’nın ‘tatlı hayat’ı karakolda bitti

Posting Freak
Şeker Ağası’nın ‘tatlı hayat’ı karakolda bitti
Şeker Ağası’nın ‘tatlı hayat’ı karakolda bitti

Kayseri Şeker Fabrikası yöneticilerine yönelik yapılan operasyonda 5 ilde yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı

,Verdana,Arial]VATAN HABER MERKEZİ


[Resim: 301120102118235266229.jpg]Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla başlanan oparasyonda Kayseri’nin ‘Şeker Ağası’ olan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Vedat Ali Özışık İstanbul’da, oğlu Burhan Özışık ise İzmir’de gözaltına alındı.

80 bin çiftinin ortak olduğu, Türkiye’nin en büyük şeker fabrikalarından Kayseri Şeker, polis baskınıyla sarsıldı. Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcının talimatı ve Anakara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nün yönettiği operasyon kapsamında 5 farklı ilde yaklaşık 30 kişi göz altına alındı. [url=http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=343721][/url] Gözaltına alınanlar arasında Kayseri Şekerin sahibi olan Kayseri Şeker Kooperatafi Başkanı Vedat Ali Özışık, Kayseri Şeker Fabrikası yönetim kurulu üyeleri ve Özışık’ın oğlu Burhan Özışık bulunuyor. Vedat Ali Özışık, iş için geldiği İstanbul’da gözaltına alınırken oğlu İzmir’de, yöneticiler ise Kayseri’de gözlem altına alınarak sorgu için Ankara’ya götürüldü. Gözaltına alınlar hakkında yapılan suçlama ise ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurma, ihaleye fesat karıştırma ve sahte evrak düzenleyerek kurumu zarara uğratma”.

Rapor üstüne rapor

Kayseri Şeker Fabrikası 2003 yılında özelleşti ve yüzde 92’si çiftçilere verildi. Bu formül uygulanırken de Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi. [Resim: 301120102119115264202_3.jpg] Vedat Ali Özışık ise 2003 yılından bu yana 80 bin çiftçinin üyesi olduğu kooperatifin başkanlığını yapıyor. Ancak bu başkanlığı sırasında hakkında bir çok idda yer aldı. Bu süreçte hem Sanayi Bakanlığı hem de Tarım Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlendi. Bu denetimler sonucunda ise raporlar hazırlandı.

Boğaz’da yalısı var

Özışık ile ilgili iddalar öncelikle yakınlarını işe almasıyla ilgili. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bakanlığı müfettişleri yaptıkları incelemede Özışık’ın 81 yakınını işe aldığı tespit edildi. Bakanlık müfettişleri tarafından hazırlanan yaklaşık 300 sayfalık raporda Özışık’ın çok lüks bir hayat sürdüğü, 2 bin TL geliri olmasına karşın Mercedes S 500 araç sahibi olduğu, oğlu Burhan’ın ise BMW X6 aracı olduğu ifade edildi. Bu raporda Özışık’ın, ünlü mimar Ahmet Vefik Alp’in İstanbul Boğaz’ındaki yalısını şirket adına kiraladağı ve bunu ofis olarak kullandığı da belirtildi.

2 bin lira maaşla kral hayatı

Hazırlanan raporda Özışık’la birlikte yöneticilerin birçok kez yurt dışı seyahatlere gittiği ve buralarda yaptığı alışverişleri dahi şirkete fatura ettirdiği tespit edildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin raporlarına da giren seyehatlerin şirkete yıllık faturası milyonlarca euroyu bulduğu ifade edildi. Maaşı 2 bin TL civarında olan Özışık’ın yılda iki kez gittiği ve bir hafta süren Dubai gezisinin faturası da 70 bin euro olarak kayıtlara geçmiş. Şirketin yıllık otel harcamaları ise 10 milyon TL’yi buluyor.

Avukata 26 milyon

Yapılan incelemelerde dikkat çeken başka bir konu ise avukat Olcayto Özhan’a yapılan ödemeler oldu. Kayseri Şeker, Olcayto Özhan’a 2003’de başlayan arazi ihtilafı davasını verdi. 4 yıl süren duruşmalardan sonra 2007’de kazandı. Davanın karşılığında Özhan’a 1 milyon 760 bin liralık vekalet ücreti ödendi. Bu ödemeden sonra Kayseri Şeker’in Yönetim Kurulu tekrar ikinci bir karar alarak Özhan’a yeni bir ödeme yapma kararı aldı. Bu ikinci ödemenin rakamı ise 25 milyon oldu. böylece Özhan’a toplamda 26 milyon 760 bin TL ödendi. Özhan daha önce kamuoyunun gündemine Albay Cemal Temizöz’ün davasını üstlenmesiyle gelmişti.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin sahibi olduğu şirketler: Panpet Petrol ve Nakliye şirketi, Pandoğa-Seramis Sebze Serası, İncesu Gebe Düve Üretim Tesisi, Gaziantep Bisküvi- Çikolata ve Gaziantep Sentetik Ambalaj Fabrikası.
"Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"
Posting Freak
Şeker Ağası’nın ‘tatlı hayat’ı karakolda bitti
yiyen yiyene...
"Atatürk büyüktür, ruhu Ali’ dir"

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.