You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

SBS tercihlerinde dikkat: 35 puanlık düşüş bekleniyor

SBS tercihlerinde dikkat: 35 puanlık düşüş bekleniyor

Posting Freak
SBS tercihlerinde dikkat: 35 puanlık düşüş bekleniyor
Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) sonuçlarına göre tercih başvuruları dün başladı. 21 Temmuz’a kadar sürecek tercih başvurusu sadece bir kez yapılacak ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyecek.

Sevinç Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Umut Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fransızca ve Almanca testlerini çözen öğrencilerin sonuçlarında yapmış olduğu hatayı düzelteyim derken daha büyük bir hata yaptığına dikkat çekerek şunları söyledi: ’Şu an ise büyük bir karışıklığın içindeyiz. 718 öğrencinin sonuçları diğer öğrencilerden ayrı değerlendirerek düzeltildiği için resmen farklı bir sınav ve standart sapma oluştu. Bunun üstüne, 718 öğrencinin genel ve il başarı sırası değişmiş olmasına karşın, diğer öğrencilerde yarattığı değişim yansıtılmadı. Bakanlık, yeni hata hakkında ne bir açıklama ne de bir adım atmış durumda. Bu yılki tercihler, bu durumun gölgesinde ve tedirgin yapılacak. Buna karşın tercihleri güven altına almanın bir yolu var. Adaylar sıralaması değişmiş 718 öğrencinin kaçı tarafından geride bırakıldıklarını bilmiyorlar. Bundan dolayı, geçen yılın yerleştirme verilerini değerlendirirken, her ihtimale karşı, bulundukları puan dilimine göre sıralamalarının bir miktar daha gerilediğini (en fazla 718 kişi) varsayarak belki 1 veya duruma göre 2 tercih haklarını kendilerini daha güvenli kılacak bir şekilde kullanabilirler.’

SBS’nin çok zor olması nedeniyle, en yüksek puanlı okullarda 3 puan civarında, alt sıralardaki okullarda 35 puana kadar düşüş yaşanacağını vurgulayan Şahin,
’Kısacası, adaylar kazanabilecekleri liseleri öngörmek için kesinlikle puan bilgilerini temel almayacaklar. En güvenilir veri, başarı sırası. Yüzdelik dilimleri ise her yıl sınava katılan aday sayısındaki artış sebebiyle belli oranda hata payı içerdiğinden tam olarak güvenilir değil’ dedi.

Tercih ve yerleştirme sistemi, adayın önce ilk tercihini dikkate alır. Bundan dolayı, düşük puanlı bir liseyi, yüksek puanlı bir lisenin üstüne yazmak, yüksek puanlı liseyi ölü tercih durumuna düşürür.

Adaylar, en fazla bir liseye asil kayıt hakkı kazanabilirler. Asil kayıt hakkı kazanan adayların, asil kayıt hakkı kazandığı tercihinin üstündeki, herhangi bir liseye yerleşmemiş öğrencinin tüm tercihleri dikkate alınarak 1’den fazla lisenin yedek adayı olabilirler.Lise seçerken bunlara dikkat...

* YGS-LYS başarısı
* Lisans programlarına öğrenci yerleştirme oranı
* Özel sertifika programları
* Yabancı dil eğitimi
* Ulaşımı
* Yerleşkesi ve sosyal - sportif imkânları.2013 SBS tercih ve kayıt takvimi şöyle

15-21 Temmuz (Saat 17.00’ye kadar) : Yerleştirme işlemleri için tercihlerin alınması. (10 Adet Tercih)
6 Ağustos : Yerleştirme sonuçlarının ilanı.
12-16 Ağustos (Saat: 17.00’ye kadar): Yerleştirme sonuçlarına göre asıl olarak kazanan öğrencilerin e-okul sistemine kayıt işlemleri.
16 Ağustos: (Saat 19.00) Yedek kayıt dönemi için boş kontenjanların ve yedek kayıt hakkı kazananların ilanı.
19 Ağustos (Saat 08.00)- 29 Ağustos (Saat17.00): Boş kontenjanlara yedek listede yer alan öğrencilerden kayıt hakkı kazananların ilanı ve kayıt işlemleri.

16 Temmuz 2013
Cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.