You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ruhban Okulu açılıyor!

Ruhban Okulu açılıyor!

Administrator
Ruhban Okulu açılıyor!
Ruhban Okulu açılıyor!

[Resim: 280620091715234103042_2.jpg]

Hükümet, Ruhban Okulu için harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için formül arıyor. Bürokratların üzerinde çalıştıkları iki formül rapor haline getirilerek Başbakan’a sunulacak, nihai kararı Bakanlar Kurulu verecek

Hükümet, Ruhban Okulu için harekete geçti. İlk sinyal, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan geldi. Günay katıldığı bir televizyon programında, “edindiğim genel eğilim Ruhban Okulu’nun açılacağı yönünde” dedi ve teknik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Günay bir ipucu daha verdi: “Okul, şu andaki üniversite sistemine uymuyor ama başka bir formül bulunacak.” CNNTürk’ün haberine göre Günay’ın sözün ettiği teknik çalışmayı yapan ve formülü arayan Milli Eğitim Bakanlığı. Bakan Nimet Çubukçu’nun talimatı ile Ruhban Okulu konusunda yeni bir rapor hazırlandı.

Raporda Ruhban Okulu’nun lise kısmının Milli Eğitim’e yüksek okul bölümünün de YÖK’e bağlı olarak açılması öngörülüyor. Bu seçenekler ve altındaki alternatifler sıralandı. Sonuçları detaylandırıldı.

Ruhban Okulu’nun geçmişte de Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu hatırlatılan raporda, yüksek okul olduğu için Anayasa Mahkemesi’nin bunu iptal ettiği bilgisine yer verildi. Bu nedenle yeniden “Milli Eğitim’e bağlı açılması imkansız” denildi.

Din lisesi formülü

Rapora göre Ruhban Okulu’nun ancak lise kısmı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olabilir. Bunun için de din lisesi formülü geliştirildi. Ancak Özel Öğretim Kanunu’nun değişmesi gerekiyor, çünkü bu kanunda “dini ve askeri okul açılamaz” hükmü var. Yasa değiştirilerek Ruhban Okulu’na bir çeşit İmam Hatip Lisesi statüsü verilecek. Okul öğrencilerini ne şekilde alacağını kendisi belirleyecek ama müfredatını, ders kitaplarını Bakanlık belirleyecek. Öğretmenler de Milli Eğitim Bakanlığı’nın standartlarına uygun alınacak denetimi bakanlığa ait olacak.

Ancak bu formülün hayata geçirilmesi yeni bir lise türünün doğmasını da beraberinde getirecek yani Özel İmam Hatip Liseleri için yol da açılacak.

Bakanlığın raporuna göre Ruhban Okulu’nun yüksek okul kısmı YÖK’e bağlı faaliyet gösterecek. Ancak bunun için 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun değişmesi gerekiyor. Bu formül daha önce de tartışılmış ancak orta yol bulunamamıştı, çünkü Ruhban Okulu’nda verilecek eğitim Türkiye’de üniversitelerin tabi olacağı amaç ve ilkelere uyuşmuyor.

Kılık kıyafet engeli

Öğretim üyelerinin din adamlarından seçilecek olması, rahibelerin giyisilerinin kılık kıyafet yönetmeliğine aykırılığı da yüksek okul statüsü verilmesinin önündeki engeller arasında.

Bu iki seçeneğin dışında Ruhban Okulu’nun bir vakıf bünyesi altında açılması da alternatifler arasında. Öneri ilk olarak 2004 yılında dönemin YÖK Başkanı Erdoğan Teziç tarafından ortaya atılmıştı. Bu formüle göre Ruhban Okulu tıpkı diğer vakıf okulları gibi Hıristiyan din adamı yetiştirmek üzere Teoloji bölümü adı altında açılabilir. Ancak Patrikhane birçok kez dile getirdi. Talepleri özerk üniversite statüsü. İşte tüm bunlar masaya yatırılacak. Bakan Çubukçu raporu Başbakan’a sunacak, son sözü ise Bakanlar Kurulu söyleyecek.


Obama da ‘okul açılsın’ demiŞti

Heybelİada’da 1 Ekim 1844’te kurulan Rum Ortodoks Ruhban Okulu, Doğu Ortodoks Kilisesi’nin ana teoloji okuluydu. Okulda yalnızca Rum öğrenciler eğitim görmüyor, diğer toplumlardan öğrenciler de okulda eğitim alabiliyorlardı. Bu yönüyle de okul dünya çapında bir karakter kazanmıştır. 1971’de Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda her yükseköğretim kurumu bir devlet üniversitenin bir parçası olmalı hükmünü vermiş, bu yüzden de okul kapatıldı.

Okulun kapalı olması ilk önce ABD’deki Yunan lobisi tarafından bir mesele haline getirildi. Avrupa Birliği de ısrarla okulun açılmasını istiyor.

ABD Başkanı Barrack Obama da Türkiye’ye ziyareti sırasında TBMM’de yaptığı konuşmada Heybeli Ruhban Okulu’nun açılması çağrısında bulunmuştu.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.