You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Poşetli Dede'nin serveti nereye bağışlanıyor

Poşetli Dede'nin serveti nereye bağışlanıyor

Administrator
Poşetli Dede'nin serveti nereye bağışlanıyor
[COLOR="#000000"]Konya’da sokaklarda yaşayan, çevredekilerin verdiği para ve yemekle geçimini sağlayan, kıyafetin üzerine üşümemek için poşet giyen ve kentte herkes tarafından sevilen ’Garip' veya 'Poşetli dede’ olarak tanınan 75 yaşındaki Mehmet Keleş, memleketinde toprağa verildi.

Türkiye’nin konuştuğu ve bankada 1 milyondan fazla parası çıkan Mehmet Keleş, Çorum’un Laçin ilçesi Çampınar köyünde toprağa verildi. ’Garip’ veya ’Poşetli dede’ olarak tanınan Mehmet Keleş’in cenazesine ilçe Kaymakamı Mehmet Erhan başta olmak üzere yakınları ve köy halkı katıldı.

Türkiye’nin konuştuğu olay geçtiğimiz hafta sonu yaşandı. Otogarında ki yolcu indirme peronunda Kilis- İzmir seferini yapan 31 yaşındaki Mustafa B. yönetimindeki 34 DY 6530 plakalı yolcu otobüsü, geri manevra yaparken çarptı. Lastiğin altında ezilen yaşlı adam hayatını kaybetti. Üzerinden her hangi bir kimlik çıkmayan yaşlı adamın üzerinden bir parça ekmek ve çok sayıda poşet çıktı. Yaşlı adamın cesedi otopsi yapılmak üzere Beyhekim Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı. Gözaltına alınan sürücü Mustafa B. de çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

1 MİLYON 100 BİN TL PARA

Polis de ’Poşetli dede’nin kimliğini belirlemek için çalışma başlattı. Yapılan araştırma da bu kişinin Çorum nüfusuna kayıtlı 75 yaşındaki Mehmet Keleş olduğu 3 kız kardeşinin olduğunu, ancak kardeşlerinden 85 yaşındaki Zeynep Yar’ın, Çorum’da yaşadığını ve diğerlerinin öldüğü ortaya çıktı.

Araştırmayı derinleştiren polis, Mehmet Keleş’in iki kamu bankasındaki hesabında yaklaşık 1 milyon 100 bin lira parası olduğunu saptadı. Çorum’da iki evlilik yapan Mehmet Keleş’in, çocuğu olmadığı ve iki eşinden de boşandığı öğrenildi. İkinci eşinin ise Keleş’in sokaklarda dilencilik yaptığı için evi terk ettiği ve başka bir erkekle yaşamaya başladığı ve daha sonra sevgilisi tarafından öldürüldüğü öne sürüldü. Mehmet Keleş’in, eşi evi terk ettikten sonra Çorum’dan ayrılıp Ankara, İstanbul ve İzmir’de sokaklarda yaşadığı; 34 yıl önce de Konya’ya geldiği öğrenildi.

YEĞENİ CENAZEYİ ALMAYA GİTTİ

Konya’da sokaklarda yaşayan çevredekilerin verdiği yemekle karnını doyurup, verdiği paraları toplayan Keleş’in, zaman zaman kendisi takım elbise giyip bankaya giderek para yatırdığı, bazen de tanıdığı esnafa para yatırttığı öne sürüldü. Çevredeki esnaf, Keleş’e temiz kıyafetler verdiklerini, ancak onun bunları çıkarttığını iddia etti.

Çorum’da yaşayan ve Mehmet Keleş’in yeğeni olduğunu belirten 57 yaşındaki Hatice Erda, dayısı Mehmet Keleş’in öldüğünü televizyonda haberlerden öğrendiğini söyledi. Ardından Ankara’da yaşayan Hatice Erda’nın kardeşi 55 yaşındaki Sevim Arslan ile birlikte dayısını cenazesini almak için Konya’ya geldiklerini, annelerinin ise yıllar önce öldüğünü ifade eden Erda, "Televizyonda haberleri izlerken öldüğünü öğrendim. Kısa süre sonra dayımın öldüğüne dair telefon geldi. Sonra Ankara’daki kız kardeşimle birlikte cenazeyi almak için Konya’ya geldik" dedi.

"EN SON 34 YIL ÖNCE GÖRDÜM"

Dayısı Mehmet Keleş’i en son 34 yıl önce gördüğünü belirten Erda, "Dayım, askerden geldikten sonra psikolojisi bozulmuştu. İki evlilik yaptı ve ayrıldı. 1972 yılında İstanbul’a benim yanıma geldi. Bir süre kaldı. 34 yıl öncede Konya’ya geldi. 34 yıldır da ben hiç görmedim" diye konuştu. Dayısı Keleş’in, bankadaki hesabındaki parasından haberdar olmadıklarını belirten Erda, yolda gelirken kız kardeşinin yayınlanan haberlerden öğrendiğini kaydetti. Erda, "Bizi parası ilgilendirmiyor. Cenazemizi alıp, memleketine götürmek istiyoruz. Annesi ve babasının yanına dayımızın cenazesini defnetmek istiyoruz. Dayım eskiden de sokaklarda gezerdi. Tabi o dönem çocuktuk ne iş yaptığını da tam bilmiyorduk. Eşleri memleketlerindeydi. Tabi ki onlarla sorunları olmuş olabilir. Boşandığı eşlerini ikisi de öldü. Şu an sadece teyzem ve yeğenleri hayatta" dedi.

BİR KAÇ KÜÇÜK TARLASI DA VAR

Dayısı Mehmet Keleş ile Konya’da 3 kez görüştüğünü belirten yeğeni Sevim Arslan ise şunları söyledi:

’Ablam ve annem ile daha önce Konya’ya 3 kez geldik. Hatta en son geçen Kurban bayramında geldik. Çorum’a götürmek istedik. Ancak gitmek istemedi. Eşlerinden ayrıldıktan sonra köye ve hayata küstü. Konya’da da kaldığı her hangi bir yer yoktu. Onu sokaklarda buluyorduk. Köyde de eski bir evi vardı ve yıkıldı. Bir kaç da küçük tarlası var. Borcumu var, parası mı var, hiç bilgimiz yok. Sadece cenazemizi alacağız"

KÖYÜNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Dün yakınları tarafından alınan cenaze Çorum’a getirildi. Cenaze aracı ile Çorum’un Laçin ilçesi Çanlıpınar köyüne götürülen Keleş’in cenazesi burada köy mezarlığında toprağa verildi. Halkın arasında ’Garip’ ve ’Poşetli dede’ olarak tanıdığı Mehmet Keleş’in cenazesine ilçe Kaymakamı Mehmet Erhan, yakınları ve köy halkı katıldı.

MİRASI NE OLACAK?

Öte yandan Mehmet Keleş’in ölümümden ziyade bankalarda bulunan ve milyonları bulan parasının ne olacağı merak ediliyor. Akrabası Hüseyin Yar, parayı bağışlayacaklarını söyledi. [color=#000000]''Biz para peşinde değiliz. O, 1.5 milyonu da Mevlana'ya bağışlayacağız. Çünkü o parayı burada kazandı"
dedi.

[Resim: poetli-dede1.jpg]

odatv.com/n.php?n=milyonluk-serveti-nereye-bagislaniyor-3009141200
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Son Düzenleme: 30/09/2014, 21:49, Düzenleyen: SuLTann.
Posting Freak
Poşetli Dede'nin serveti nereye bağışlanıyor
Parayla imanın kimde olduğunu bir tek Allah biliyor, kim derki 1 milyonu eski parayla 1 trilyonu var adamın.
Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

“Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
[Resim: imza3cp.gif]


Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
(Pir Zöhre Ana)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.