You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Polis Teşkilatı AKP'ye bağlanıyor!

Polis Teşkilatı AKP'ye bağlanıyor!

Administrator
Polis Teşkilatı AKP'ye bağlanıyor!
[COLOR="#000000"]AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar'ın "Cemaat'e bağlandı" dediği polis teşkilatı, şimdi de AKP'ye "bağlanıyor."

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları sonrası başlatılan Cemaat tasfiyesinden polis teşkilatı da nasibini almıştı. Teşkilatta şimdi de "Ak polisler" dönemi başlıyor.

YENİ KADROLAR KURULUYOR

Polis koleji mezunları daha önce doğrudan Polis Akademisi’ne kayıt yaptırmasının ardından, 4 yıllık Akademi eğitimiyle komiser olarak mesleğe başlıyordu.

Ancak AKP Cemaat'in buradaki gücünü kırmak için ’bu yıl ihtiyaç yok’ diyerek yönetmelik değişikliğine gitti.

Böylece 2014 yılında 316 Polis koleji mezunundan, sadece 80'i Polis Akademisi'ne alınabildi. Bu kişiler de tabii ki AKP'lilerin referans olduğu kişilerdi.

SESSİZ DEĞİŞİKLİK

AKP sessiz sedasız çıkarılan yeni düzenlemeyle polis teşkilatındaki etkinliğini artırmak içk için uğraşıyor.

Her yıl 300 ile 400 arasında komiser mesleğe başlarken, AKP 2 yıl içinde Emniyete 2 bin 500 kadar komiser yerleştirmek için harekete geçiyor.

Polis Akademisinde öğrenciye ihtiyaç yok diyen AKP, şimdi 2500 kişiyi doğrudan komiser yaparak mesleğe başlatacak bir çalışma hazırladı. Fakülte Yüksek Okulu olarak bilinen, kısa adı "FYO" olan ve her yıl ortalama 40 -50 öğrenci alınan birime bu yıl 2 bin 500 kişinin alımı için talimat hazırlandı.

AKP bu uygulamayla 2 bin 500 partiliyi 1 -2 yılda komiser yapacak. Bu kişiler polis teşkilatında "hassas" noktalara yerleştirilecek.

PEKİ NEDİR BU FYO

Fakülte Yüksek okulu, Ankara’daki üniversitelerde okuyan öğrenciler arasından, Polis akademisinin ihtiyaç olarak belirlediği bölümlerde okuyan öğrencilerin, yapılan bir sınav sonucu aynı zamanda Polis Akademisi eğitimi alarak, Emniyet teşkilatındaki uzman personel ihtiyacını karşılayan bir sistem olarak biliniyor.

Bu sistemle Emniyet teşkilatı, her yıl, hukuk, Bilgisayar mühendisi elektrik mühendisi, işletmeci gibi personeli istihdam ediyor. Belirlenen branşlardan her yıl 2-3 öğrencinin okula kaydı yapılıyor.

FYO’ya, 1. , 2. , 3., sınıftan giriş yapılabiliyor. Yani 3. Sınıfta FYO'ya giren bir işletme öğrencisi, 2 yıllık eğitimin ardından hem işletme mezunu hem de Polis Akademisi mezunu olarak Komiser rütbesiyle mezun oluyor ve meleğe başlıyor. Ancak Emniyet teşkilatı FYO mezunlarını kendi uzmanlık alanlarında çalıştırmak zorunda değil. Yani teşkilat bir mühendisi karakolda komiser olarak istihdam edebiliyor.

MEZUNİYETE GÜNLER KALA DEĞİŞMİŞTİ

AKP, bir süre önce bir "son dakika" kararıyla çıkarılan yönetmelikle Polis Koleji mezunlarından AKP referansı olmayanların önünü kesmişti. Ancak Danıştay yönetmeliği iptal etmişti.

Öğrenciler, Polis Kolejine başladıkları tarihte yürürlükte olan yönetmeliğin 10. Maddesine göre Polis Akademisine herhangi bir sınava tabi tutulmadan devam edebiliyorlardı. Fakat, 3 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğinin 14. Maddesine göre öğrenciler bu haklarını kaybetmiş oldu. Bu Yönetmelik değişikliği Polis Koleji mezuniyetine günler kala değiştirildi. Normal şartlarda 13 Haziran 2014 itibariyle Polis Akademisi öğrencisi olması gereken 316 öğrenciden, 236’sı Akademiye alınmadı. 2014-2015 eğitim öğretim dönemi için kontenjan 80 kişi olarak belirlendi.

Bu sayının neye göre belirlendiğini tahmin etmek zor değil.

DERECE YAPAN İLK 20'DEN SADECE 2 KİŞİ

Polis teşkilatında, elenen öğrencilerin üçte birinin Cemaat mensubu ya da sempatizanı, geriye kalanların ise Milliyetçi ve sosyal demokrat olduğu konuşuluyor.

Bu uygulamada mezunlar arasında, dereceye giren ilk 20 öğrenciden sadece 2'si Akademi'ye alındı.

GEÇEN YIL KAPANAN FYO BU YIL 2 BİN 500 YENİ KONTENJAN AÇTI

2013’te ’ihtiyaç yok’ gerekçesiyle kapatılacağı söylenen ve hiç öğrenci alımı yapılmayan Fakülte Yüksek Okulları (FYO) için bu yıl 2 bin 500 öğrencinin alınacağı ifade ediliyor. Bunun nedeni hiç şüphesiz 17 Aralık ve 25 Aralık olaylarında Emniyet'i Cemaat'e kaptırdığını anlayan AKP'nin, Emniyet'i geri alma çabası.

Ancak AKP Cemaat'i tasfiye ederken, "Ak polisler" dışında kimseye kadro vermemeyi tercih ediyor.

Yani AKP kendi partizan silahlı gücünü kurma projesini hızla uygulayarak "Ak polis" teşkilatını kuruyor. Bu komiserlerin özel harekat, çevik kuvvet, terör ve asayiş gibi yerlerde çalıştırılacağı düşünülürse, AKP’nin polisi aynı zamanda AKP’nin ordusu olacak.

TEŞKİLAT RAHATSIZ

Daha önce Cemaat'ten şikayet eden polis teşkilatı içten içe kaynamaya başlıyor. Teşkilat içinde daha önce Cemaat'ten şikayet eden polislerin şimdi de AKP'nin "Emniyet'i ele geçirme" çabalarından rahatsız olduğu konuşuluyor.

ODATV

ulusalpost.com/polis-teskilati-akpye-baglaniyor-28132h.htm
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.