You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

PKK yaktı, onlar yazamadı

PKK yaktı, onlar yazamadı

Member
PKK yaktı, onlar yazamadı
Türkiye ’Kobane’ bahanesiyle yapılan eylemler sonucu yangın yerine döndü, yandaş medya yine Erdoğan’ı manşete taşıdı. Bazı ’muhalif’ yayın organlarıysa PKK eylemlerinin savunuculuğunu yaptı
AKP’nin PKK ile pazarlık yaparak yürüttüğü ’çözüm süreci’ sonrasında başlayan olaylar son olarak IŞİD’in Ayn el Arap’a saldırısını protesto bahanesiyle doruğa çıktı. PKK’nın ’tüm yurdu Kobane’ye çevirme’ çağrısı sonrası, terör örgütü sempatizanları ve PKK kuyrukçusu örgütler sokaklara çıktı. Eylemlerde sokaklar savaş alanına dönerken, toplu taşıma araçları ateşe verildi, kamu kurumlarına ve esnafa maddi zarara uğradı. Daha da kötüsü olayların çığrından çıkmasıyla yaşanan silahlı çatışmalar sonrası çok sayıda yurttaş hayatını kaybetti.
Dün Telafer’de Türkmenler katledilirken çıt çıkarmayanlar, bugün Kobane üzerinden PKK eylemlerini eleştirenleri AKP veya IŞİD destekçisi gibi gösterme gayretine düştü. Önceki gün yurt çapında yaşanan eylemler, dün gazetelerin manşetindeydi.
DERTLERİ ERDOĞAN
Türkiye yanarken yandaşların manşetinde yine Tayyip Erdoğan vardı. Erdoğan’ın Islahiye’deki mülteci kampında yaptığı konuşma dün yandaş gazetelerin birinci sayfasında geniş yer aldı.
Sabah gazetesi Erdoğan’ın konuşmasını manşete taşırken, ’Kobani eylemlerini’, sokağa çıkma yasaklarını görmezden geldi. Akşam gazetesi de yaşananları birinci sayfadan görmezden geldi. Akşam, PKK’nın Türk bayrağına Atatürk heykeline karşı saldırıları yerine Tayyip Erdoğan’ın mültecilerle çekilen fotoğrafını birinci sayfaya taşıdı.
Star gazetesinin birinci sayfasında İstanbul’un göbeğinde halk otobüslerinin yakılması değil tabiki Erdoğan’ın konuşması vardı. Yaşanan olaylarla ilgili küçük haberdeyse ne olaylara değinildi, ne sokağa çıkma yasaklarından bahsedildi.
Türkiye gazetesi de Erdoğan’ın ’Kobani şantajına sığınma’ sözlerini manşetine taşıdı.
Sabah’la aynı havuzdan beslenen Takvim gazetesi de birinci sayfasında yaşananları görmezden geldi.
Güneş, Milat, Yeni Akit gibi yandaş gazetelerin manşetinde de Erdoğan vardı. Diğer yandaşların aksine olayları manşetine taşıyan Yeni Şafak’ın hedefinde muhalefet vardı. PKK’nın adının geçmediği haberde ’çözüm sürecinin’ sabote edildiği iddia edildi. Yeni Şafak’ın Gezi Parkı eylemleri sırasında yaptığı saçma haberler henüz zihinlerden silinmemişken bu eylemleri ’Gezi ruhuna’ bağlaması tepki çekti.
PKK YAKTI ONLAR YAZAMADI
PKK’ya yakınlığıyla bilinen Özgür Gündem gazetesi ’Her sokak Kobane’ başlıklı manşet haberinde, yurt çapındaki eylemlerde sokakların Kobane benzeri savaş hali almasından övgüyle söz edildi. Özgür Gündem’in haberi ’Siz Kobane’deki barbarlığı karşıysanız, benzer manzaralar yaratmaktan neden memnunsunuz’ sorusunu akıllara getirdi.
Evrensel gazetesi de PKK’nın son çırpınışlarından övgüyle bahsetti. ’Türkiye Kobane için ayakta’ başlıklı haberde eylemlerinn gün boyu sürdüğü belirtildi. Evrensel haberinde yüzü maskeli taş atan eylemcilere yer verdi ama bir başka haberinde medyann sadece çıkan olayları öne çıkardığını iddia etti. ’Medya Kobane’ye üç maymun’ başlıklı haberde sokakları savaş alanına çevirenler değil o sokakların fotoğrafını yayınlayan yayın organları eleştirildi. Evrensel’in haberinde Sultanbeyli’de çıkan olaylara tepki olarak toplayıp HDP binasını kuşatan grup için ’faşistler’ ifadesi kullanıldı.
Birgün gazetesi de Kobaneye destek adı altında yapılan eylemlerde çıkan olayları görmezden gelip polis müdehalesini ön plana çıkardı.
Sol haber portalı ’Türkiye yanarken medyada utanç günü’ başlıklı haberinde PKK saldırılarını yayınlayan medyadan ’AKP’nin ardına dizildiler’ şeklinde bahsetti. Haberde Aydınlık gazetesi de hedef alınırken, iktidarın yanında taraf aldğımız iddia edildi.
Kapanan Sol gazetesi de İşçi Partisi’nin 1 Mayıs’ı Kadıköy’de kutlama kararını ’hükümete destek’ olarak yorumlamıştı. İşçi Partisi 1 Mayıs’ı işçilerle birlikte kutlarken Sol gazetisinin çağrı yaptığı Taksim’de buluşma sağlanamamıştı. Sonrasında Sol gazetesi kapanmış, TKP ikiye bölünmüştü.

kaynak: aydınlık gazetesi

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.