You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pir Zöhre Ana'nın Üniversiteli Gençlerle Sohbeti

Pir Zöhre Ana'nın Üniversiteli Gençlerle Sohbeti

Administrator
Pir Zöhre Ana'nın Üniversiteli Gençlerle Sohbeti
ANADOLU'YU KUCAKLAYAN,İRŞAT EDEN ve SEVGİYLE YOĞURAN REHBER: PİR ZÖHRE ANA

"Oku sen dervişim biter mi sesin
Kâinat Muhammed Mustafa pirim
Kerbela ilinde Zöhre Ana yerin
Baktım ki postunda o da Ali’ymiş."

Hak sevgisinin, saygısının, insanlığın, inancın ve ibadetin bitip tükenmeye yüz tuttuğu her karanlık dönemde İnsanlığa rehber olup yol gösterecek Evliyalar gönderilmiştir. İnsanların etnik ve mezhepsel olarak bölünmeye çalışıldığı bu karanlık dönemde de Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürdiyle Türküyle bütün toplumu Mustafa Kemal Atatürk’ün sancağı altında Hak Muhammed Ali yolunda inancıyla, ibadetiyle yoğuran Pir Zöhre Ana tüm bu özellikleriyle 20’inci ve 21’inci yüzyıla damgasını vurmuştur.

Pir Zöhre Ana; Hacı Bektaş Veli’nin aşağıdaki nefesinde söylediği gibi toplumu ayrıştıran, bölen, farklılaştıran değil tam aksine Ehlibeyt yolunun son gelen Mürşidi olarak toplumu kaynaştıran, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı gibi birlik ve beraberlik çatısı altında; sevgi, saygı, doğruluk, dürüstlük, barış, kardeşlik, çalışkanlık, eline diline beline sahip olma gibi yüce değerleri topluma aşılamış ve bu yolda da devam etmektedir.

Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda
Bülbüller şevke gelir gül açar bağımızda
Hırslar kinler yok olur aşkla meydanımızda
Aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda.

Pir Zöhre Ana'nın Ehlibeyt yolunu inançları ve ibadetleriyle yürütmesinin dışında ; sosyal,kültürel ve toplumsal boyutuyla da bir takım misyonu vardır. Bu bağlamda geleceğimizin teminatı olan ve Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün emanet ettiği gözbebeğimiz Cumhuriyetimizi koruyacak ve medeni ülkeler seviyesine çıkaracak genç kuşakların eğitim ve öğretimine büyük önem vermektedir. Zöhre Ana gençlerimizin ilköğretimden yüksek öğretime tüm tahsil hayatları boyunca maddi ve manevi olarak her zaman yanındadır. Bu önemli organizasyona katılan değerli gençlerimizin tamamına yakınının üniversite'de okuyan ve üniversiteyi bitirip mesleklerinde çalışan bireylerden oluşması yıllardır ekilen tohumların meyveleridir. Eğitim alanının dışında gençlerin tiyatroya, müziğe, resme, edebiyata kısacası hayata yönlendirmek için de hizmet binamızda çeşitli kurslar açılmaktadır.

Hizmet binamız yılın her günü dolup taşmakta ve insanlar tarafından Pir Zöhre Ana ziyaret edilmektedir. Zöhre Ana'yı ziyarete gelen insanlardan kimisi meraktan,kimisi çeşitli istekleri için kimisi de ilim irfan öğrenmek için gelmektedir. Zöhre Ana'nın her sohbetinde vurguladığı ve istediği topluluk; Yolunu, inançlarını, ibadetlerini öğrenmek için ve insani değerlere, sevgiye, hoşgörüye, birliğe değer veren insanlardır.

Çeşitli zamanlarda ve ortamlarda Pir Zöhre Ana'ya ve hizmet binamızdaki görevli arkadaşlarımıza özellikle Üniversitede okuyan ve üniversiteyi bitirmiş arkadaşlarımızdan ; Yaşayan Tek Alevi Piri Zöhre Ana'yı daha yakından tanıma, görüş ve düşüncelerini,misyonunu öğrenme,Alevilik yolu hakkında daha geniş bilgi edinme amacı ile sohbet ortamı talep edilmekteydi. Artan bu taleplerin neticesinde Pir Zöhre Ana'nın desturu ile hizmet binamızdaki görevli arkadaşlar tarafından gençlerin bu taleplerine cevap verilerek gençler ile Pir Zöhre Ana'nın bir araya geldiği bir organizasyon düzenlendi.

Bu önemli organizasyona sabahın erken saatlerinden itibaren Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden arkadaşlarımız iştirak ettiler. Gelen arkadaşlarımıza Hizmet Binamız gezdirildi ve binamızda yer alan tüm birimler hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Pir Zöhre Ana'nın hayat hikayesini konu alan bir sunum yapıldı. Hizmet binamızda gerçekleştirilen sosyal hizmetler ve faaliyetler hakkında bilgi verildi ve ilerleyen saatlerde misafirlerimiz için hazırlanan lokmalar yenildi. Akşam namazının toplu olarak kılınmasından sonra Pir Zöhre Ana ile genç arkadaşlarımızın sohbeti başladı. Sabah 8'e kadar devam eden sohbette genel hatlarıyla : Alevilik yolu,inançlarımız,ibadetlerimiz, yası matem aylarımız, Hz.Hasan'ın, Hz.Üseyin'in, Hz.Ali'nin şehit edilmesi, Ehlibeyt namazı ve abdesti;anlamı ve önemi,Musahiplik,Dedelik kurumu ve Ocakzadelik,Cem ibadeti ve Hz.Üseyin'in can yemeği olan Aşure'nin siyasete alet edilmesinin sakıncaları, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Evliyalık sıfatı ve verdiği mücadeleler,toplumda kaybolan birlik ve bütünlüğün,sevginin,dayanışmanın yeniden inşa edilmesi gerekliliği ve daha bir çok konu Pir Zöhre Ana tarafından anlatıldı.

12 İmam Evliyası, Erenlerin Şahı, Ali'yel Murteza’nın dili Pirimiz Zöhre Ana’ya ; Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen genç arkadaşlarımız ve görevli arkadaşlarımız adına bizlere Hak Muhammet Ali,12 İmam ve Ehlibeyt aşkıyla,sevgisiyle,sohbetiyle dolu böyle unutulmaz bir gün himmet ettiği için niyazlarımızı sunarız.

Son söz olarak bütün bir gençlik olarak diyoruz ki:

NE MUTLU PİRİMİZ ZÖHRE ANA'NIN EHLİBEYT YOLUNDA GİDENE,
NE MUTLU AHİR ZAMANDA PİRİMİZ ZÖHRE ANA'YI SEVENE.
AŞK İLE...

Organizasyona ait fotoğrafları görmek için tıklayınız.
Member
Pir Zöhre Ana'nın Üniversiteli Gençlerle Sohbeti
Çok güzel bir gündü.Emegi geçenlere Teşekkür ediyor Piri saygı ve Sevgiyle Selamlıyorum.
Senior Member
Pir Zöhre Ana'nın Üniversiteli Gençlerle Sohbeti
Dilerim bütün genclere Pir sohbeti nasip olur. Pir Zöhre Anamizin sancagi altinda bilgilenerek o yolda birer Cumhuriyet neferleri olurlar edep vede erkanli bir sekilde Pirimize layik olmak dilegiyle Allah Pirimizi basimizdan eksik etmesin, Saygilarimla Pirimi niyaz ederim.
. . . GECE GÜNDÜZ ZATEN CALISIYORSUNUZ;

CALISINIZ, HAKIKATI BÜTÜN CIHANA

TANITALIM. . .

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Senior Member
Pir Zöhre Ana'nın Üniversiteli Gençlerle Sohbeti
Emeği geçen herkese teşekkürler.Allah pirim Zöhre Anamızı başımızdan etsik etmesin Pirime niyazım olsun

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.