You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pir Zöhre Ana Kimdir?

Pir Zöhre Ana Kimdir?

Administrator
Pir Zöhre Ana Kimdir?
Pir Zöhre Ana Kimdir? 

 
Yıl 1957, Haziran 15. 
Yozgat Köçekkömü de bir kız çocuğu dünyaya geldi. Nerden bilinirdi ki gerçekten ’Dünyaya’ geldiği’ 
Aleviler için değil, Türkiye için değil, Dünya için’ 
Aslında küçük yaştan itibaren büyükleri farklılığın farkındaydı ama kimse bu kadar büyüklüğün farkına varamazdı elbette’ 
Bu güzel, zeki ve akıllı kız çocuğu başarılı bir şekilde ilkokulunu köyünde bitirdi, zaten başarısı Haktandı. 
O bedende yıllar sonra Hak kendini gösterecekti ama o yıllarda bile ışığını saçıyordu. 1971 yılında ailesi ile birlikte köylerinden ayrılarak Ankara’ya göç ettiler. 1973 yılında evlendi ve ’bu cihanın sahibinin’ topluma bağışladığı 2 güzel evlat dünyaya geldi. Gazi ve Selver.
 
Mamak’taki evlerinde normal bir aile hayatı yaşarlarken 10 Kasım 1982 tarihinde umman deryasına dalıp kendi benliğine kavuşması ile topluma hizmeti artık başlamış oldu. Bu tarihten sonra kendini topluma adayarak bildiği, öğrendiği, Haktan aldığı ne varsa Halka vermeye, aktarmaya, öğretmeye çabaladı. 
*** 
Alevi toplumundan gelmişti. O dönemde Alevilik toplumda saklanır halde iken, Alevi önderlerinin dahi insanlığa aktaracak bilgisi bulunmaz iken, olan da yanlış aktarır iken var olup gelen Zöhre Ana, Alevilikte bir devrim niteliği taşıyan gerçeklikleri topluma yayarak benliğimizin doğru yaşanmasını sağladı. 
*** 
Bu dönemde kendini, evliyalığını, Hakka erdiğini bildirmek ve insanlar aktarmak için biraz zorlansa da kerameti ve Hak nefesi insanların bu hakikate inanmalarını kolaylaştırmış ve varlığını ispatlamıştır. Geçen zaman içerisinde kerametleri kulaktan kulağa hızlıca yayılmaya başlamış ve binlerce, on binlerce insan şifasını Pir Zöhre Ana’dan alarak sıhhatlerine kavuşmuştur.
 
*** 
Hal böyleyken iyileşen şifa alan keramet gören insanlarda yakınlarına eş, dost, akraba, konu komşu kim varsa aktarmış ve Zöhre Ana’mızın şanı yalnız Ankara’ya değil tüm ülkeye yayılmıştır.
 
Sadece keramet değil elbette tarihten günümüze kadar asimile olmuş, değiştirilmiş, yanlış aktarılmış bazı bilgilerin doğrularını da bildirerek tüm topluma Alevi inancı ve Alevilik yolu ile ilgili en doğru bilgileri iletmiştir.
 
Pir Zöhre Ana Kimdir? 

Aleviler namaz kılar! Hünkar Hacı Bektaşi Veli’nin darı çeç üstünde, Şahı Merdan Hazreti Ali’nin şehit edilirken kıldığı gerçek Ehlibeyt namazını tüm topluma öğretmiştir.
 
Alevilerin Ehlibeyt aşkına İmam Üseyin aşkına tuttuğu yası matem ayı değişmez yıllar döndükçe dönmez, çünkü şanı dünyaya yayılmış bir zat, Hazreti Muhammed’in gözbebeği, Ehlibeyt aslanı İmam Üseyin’in şehit edilmesinin belli bir tarihi vardır ve bu tarih Zöhre Ana tarafından insanlara aktarılmıştır.
 
Aşure Çorbası da İmam Üseyin in şehit edilmesinin ardından can yemeği olarak verilmiştir ve kapı kapı dağıtılmaması gerektiği gerçeğini de yine Zöhre Ana bildirmiştir.
 
Pir Zöhre Ana’mızın Alevilik inancında rolü çok büyüktür elbette ama Zöhre Ana tüm topluma ışık tutmak amacıyla insanlığı yönlendirmiş ve bilgilendirmiştir. Alevi- Sünni ayırmadan herkesi tek çatı altında toplayabilen bir Yüce zat olmuştur.
 
Bu süreç içerisinde yıllarca topluma hizmet etmiş, kendinden, ailesinden fedakârlık ederek sadece varlığını insanlara adamıştır.
 
Siyasetten uzak insanları merkez alan bir hizmetin içerisindeyken yıllar sonra 2011 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerinde CHP ne üye olarak bozulan siyasetin düzene girmesi amacıyla siyasete bir adım atmıştır. Siyasetten beklentisi olmadığı gibi siyasete de hizmet etmeye başlamıştır.

Pir Zöhre Ana
 
Tam 38 yıldır kendini, sağlığını hiçe sayarak topluma insanlığa yaptıkları saymakla bitmez.
 
  • Düğünler, 
  • Sünnetler 
  • Eğitim bursları 
  • Sosyal yardımlar 
  • Türbe yapımları 
  • Cenaze hizmeti 
’’ ve daha sayamadığımız niceleri’
 
Bugün hala Zöhre Ana çatısı altında yaşıyorsak, kazandığımız ne varsa O’na borçlu isek, her adımda O’ndan destek aldıysak, gece gündüz dualarımızda bile yanımızda hissediyor isek, hastalığında sağlığında zor gününde bile kapısına varabildiysek, huzurunda boynumuz kıldan incedir.
 
YARATILDIĞIN, VAR OLDUĞUN GÜNE BİNLERCE KEZ ŞÜKÜR EDERİZ.
Son Düzenleme: 24/10/2023, 16:13, Düzenleyen: donanma44.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.