You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pir Sultan Abdal Derneği'nden Başbakan'a 'Alevilik' eleştirisi

Pir Sultan Abdal Derneği'nden Başbakan'a 'Alevilik' eleştirisi

Administrator
Pir Sultan Abdal Derneği'nden Başbakan'a 'Alevilik' eleştirisi
Başbakan Erdoğan'ın "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim" sözlerini değerlendiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Başbakan'ın bunu göstermesini istedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz. Ali efendimizi çok seviyorum" sözlerini değerlendirdi. Aleviliğin bir yaşam biçimi olduğunu ve kültürü, örfü ile geleneğinin bulunduğunu söyleyen Erkan, Hz. Ali'nin kuru kuruya sevilemeyeceğini söyledi. Hz. Ali'nin yaptıklarının ortada olduğunu belirten Erkan şöyle dedi:

"İnsanları birbirinden ayırmamak gerekir, Aleviliğin olmazsa olmazlarından biri. Irkçılık yapmamak gerekir. Sayın Başbakanımız Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm vatandaşların Başbakanıdır. Böyle olmasına rağmen, Hatay'daki yapılan katliam sonrası, 'Sünni vatandaşlar' dedi. Ülkenin büyük bir kısmını oluşturan Alevilerin bu ülkede ekonomik olarak inançlarına pay istememelerine rağmen, dedelerine aylık istememelerine rağmen sonuç yok. Sadece bir şey istiyorlar. Şunu söylüyorlar, Alevilerin yoğun olarak oturdukları mekanlarda, bölgelerde imar planın da 'cemevi yeridir' ibaresini ile ibadethane yerinin ayrılmasını istiyorlar. Bunu bile Alevilere çok gören bir Başbakan ile karşı karşıyayız. Sadece kuru kuruya ben seni seviyorum. O zaman göstergesini göstersin. Ali

Devami...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.