You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Peşmerge bugün giriyor

Peşmerge bugün giriyor

Posting Freak
Peşmerge bugün giriyor
[Resim: 48.jpg]

Peşmerge bugün Kobani için yola çıkıyor, geçiş Türkiye üzerinden olacak...

Peşmerge Güçleri, bugün IŞİD saldırısı altındaki Rojava’nın Kobani kentine gitmek üzere yola çıkıyor. Mesud Barzani'nin sitesi Rûdaw’ın geçtiği son dakika habere göre bugün gidecek olan Peşmerge birliği 150 kişiden oluşuyor.

AĞIR SİLAHLAR VAR

Peşmerge birliği ağır silahlarla donatılmış durumda.Kobani’ye gidecek olan peşmergelerin Katyuşa roketatarların yanı sıra yeni tip Amerikan yapımı uçaksavarlar ve 120, 150, 155, 57, 81 ve 82’lik topları kullanacağı öğrenildi.

KOBANİ'YE NASIL GİDECEKLER?

Üst düzey bir yetkili, peşmergelerin Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan hareket edeceğini, silahların ise karayoluyla gönderileceğini kaydetti.

Peşmergenin uçakla Şanlıurfa'ya gelmesi bekleniyor. Buradan da karayoluyla Kobani'ye geçecekler.

[Resim: 49.jpg]

PEŞMERGE KOBANİ'YE GEÇİŞ GÜZERGAHI HARİTASI: Suriye içinden geçen güzergâhın (Rasulayn-Serekaniye’den çıkarak Ceylanpınar sınır kapısından Türkiye’ye giriş) kullanılıp kullanılmayacağı henüz net değil.

GEÇİŞ BU HAFTAYA KALMIŞTI

Bilindiği üzere, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin talebi üzerine, Kürdistan Parlamentosu’ndan Kobani’ye peşmerge gönderilmesi için karar çıkarılmıştı.

Kobani’de IŞİD’e karşı savaşacak peşmergelerin sayısı konusunda, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) ve askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) talebi belirleyici etken olmuştu.

Askeri uzmanlar, ağır silah eğitimi almış Peşmerge Güçleri’nin bölgeye intikal etmesiyle, güç dengesinin değişebileceğini ifade ediyor.

Perşmergelere 2 gün önce yola çıkmak için hazır hale gelirken, Türkiye ile yaşanan teknik sorunlardan ötürü, gidiş ertelenmişti.

IŞİD'İN İNSANSIZ HAVA ARACI MI VAR?

IŞİD'in yayınladığı videolar ise gündem yarattı, İngiliz Gazeteciyi muhabir olarak kullanan örgüt havadan çekimler de yaptı. İddialarına göre bu çekimler insansız hava aracıyla yapıldı. Görüntülerdeki yüksek teknik ve profesyonellik bu iddiayı doğruluyor.

28 Ekim 2014 Salı
cumhuriyet.com.tr
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.